Skocz do zawartości

Strażnik talii


Mada

Polecane posty

Zanim się potasuje karty do pierwszej interpretacji należy wybrać tzw. Strażnika swojej talii. W tym celu wyjmuje się z kart Arkanów Wielkich 3 karty: Głupca, Maga i Kapłankę. Przyjrzyj się im dokładnie i zastanów się, w której z tych kart widzisz swojego Przewodnika, Przyjaciela, Nauczyciela któremu będziesz zadawać pytania.

A jeśli nie potrafisz się zdecydować zrób najłatwiejsze ćwiczenie: weź do ręki te trzy karty potasuj je dokładnie, rozłóż przed sobą koszulkami do góry (tak abyś nie widział gdzie leży ta karta) i zadaj sobie mentalnie pytanie: która karta jest moim Strażnikiem … i wybierz ją. Przyjmij teraz że ta właśnie karta pełni tą funkcje. Nie zmieniaj co tydzień swojego Strażnika.

 

Symbole wybranych strażników:

Głupiec to symbol twojego wewnętrznego dziecka, jego radości, potrzeb, niewinności, chęci poznawania świata. To ona umie Cię poprowadzić przez zakamarki symboli bo jest znawcą świata bajek. Dziecko nie musi wiedzieć, bo ono czuje. Dziecko jest chodzącą podświadomością i możesz zaufać jego odpowiedziom, bo jest czyste i niewinne.

Mag jest symbolem wiedzy. Pragnie uczyć, by podejmować prawidłowe decyzje. Intelekt ma dla niego ogromne znaczenie, bo pokazuje fałszywe założenia, niewłaściwe decyzje, drogi, sprzeczności w toku myślenia. Dlatego pracuje nad sobą, by ufać i wierzyć sobie coraz bardziej. Rozwija swoje umiejętności asertywności, uczy się odwagi w komunikowaniu swoich potrzeb, swojego Tak i Nie. Uczy się czerpać radość z akceptowania siebie, doceniania swoich blasków i cieni, uczy się odwagi do konfrontowania ze swoimi lękami, obawami, rozwijania swojej woli do kształtowania swojego życia takim, jakim chce.

Kapłanka to symbol intuicji. Ona nie musi patrzeć na świat rzeczywisty, aby wiedzieć. Zamyka oczy, zadaje sobie pytanie i znajduje właściwą odpowiedź albo wskazówkę do niej. Ufa jej, bo wie, że jest prawdziwa, wolna od mechanizmów okłamywania, przekonywania. Jest czystą informacją, której nie przypina żadnej etykietki, czy jest dobra czy zła. Nie chce nic uzyskać, nic osiągnąć, bo istnieje poza granicami świata materialnego, w którym funkcjonuje na zasadzie: coś za coś.

 

Źródło: B. Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja stosuję i mimo,że w książkach dotyczących Tarota zaleca się stosowanie, właśnie te 3 pierwsze karty Arkan Wielkich.To ja wybrałam zupełnie inną kartę.

Wszystko jest w umyśle i każda osoba stawiająca karty ma swoje metody.

Dla mnie strażnik,podobnie jak i układanie Arkan Wielkich(w odpowiednim porządku) oraz jeszcze jedna rzecz,którą stosuję po wykonaniu iluś tam wróżb, jest pewnego rodzaju oczyszczeniem,uporządkowaniem.

"Jestem niezależna od cudzych decyzji, mam własną drogę i podążam nią z lekkością, mam własne cele i realizuję je z łatwością".

 

 

p.s.pomijam osoby,które nie przeczytają mojego regulaminu i się do niego nie zastosują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje talie takze nie posiadaja Straznika i nie ukladam ich

po zakonczeniu wrozenia po prostu sie "wylaczam", zamykam polaczenia - taki odpowiednik umycia rak po pracy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Nie stosowałam, nie stosuję i chyba stosować nie będę. Chyba, ponieważ nie wiem co będzie za jakiś czas, może będę chciała spróbować, spróbuję i mi się spodoba? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Jeśli natomiast miałabym stosować to na strażnika wybrałabym Kapłankę

 

Nie mam, ale podobnie jak Ty, jestem za Kapłanką. Jakoś ta karta najbardziej, pasuje według mnie do tej roli.

Posiadanie strażnika, to sprawa indywidualna, jedni stosują i sobie chwalą tę metodę inni stosowali i wypowiadają się o niej negatywnie, zatem trzeba samemu zdecydować, czy na pewno chcemy mieć strażnika, bo czujemy, że on jest nam potrzebny, czy może dlatego, że ktoś inny ma i tak wypada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ciekawą sprawę poruszyła Tarocistka_Kinga, o innych niż te wymienione kartach. Zastanawialiście się dlaczego właśnie te trzy są wymieniane jako strażnicy? bo są one trzema pierwszymi kartami w talii, czy coś innego za tym wyborem się kryje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ophelia2040

Nie mam zielonego pojęcia, dlaczego akurat te trzy. Przemknęła mi gdzieś w sieci informacja, jakoby te karty miały najmocniejszą energię w Tarocie. Ale w sumie co to znaczy? Kto to zmierzył? Czy nie jest tak, że to ogólnie Wielkie Arkana są szczególniejsze?

 

Ja w swojej pierwszej talii (Initiatory Tarot of Golden Dawn) miałam za strażnika Maga. Spodobała mi się ta koncepcja, ja strażników używam. Mag spisywał się kapitalnie ze swojej roli. Kiedy miałam etap, kiedy wróżyłam naprawdę dużo, wypadał mi raz po raz. Pojawiał się w rozkładach, wylatywał pojedynczo podczas tasowania, talia mi wypadała z rąk i przed nosem padał mi na płask Mag. Dałam sobie wtedy spokój na jakiś czas z wróżeniem, zrozumiałam to tak, że przy tak częstym wypadaniu i pojawianiu się próbuje mnie przystopować, bo jestem zwyczajnie zmęczona (chociaż tego nie czułam, strasznie lubiłam wróżyć całymi godzinami, bo tak wyglądały moje początki wiele lat temu).

Miałam przez chwilę także Tarot of Dream Enchantress i tam była Kapłanka, wybrana trochę jako mniejsze zło, bo żadna z trzech "zwyczajowych" kart strażniczych tak naprawdę mi się nie podobała. Wtedy jeszcze nie wpadłam na to, żeby wybrać sobie po prostu jakąś inną.

W następnych taliach Strażnikami były już inne karty. W trzeciej (Secret Tarot) była to Królowa Mieczy, z którą czuję silny związek.

W tych dwóch, z którymi obecnie pracuję, pojawiają się jeszcze inne karty. W Labiryth Tarot strażników mam dwóch: Pazia (a właściwie księżniczkę) Denarów i z niewiadomych przyczyn na spód kładę dodatkowo Umiarkowanie. Umiarkowanie to nie jest jakaś moja najulubieńsza karta, ale po prostu czuję, że tak jest dobrze. Z kolei w Mucha Tarot strażnika mam i nie mam. W teorii wybrałam Koło Fortuny, bo nigdy nie rozumiałam tej karty, a gdy spojrzałam na nie w tej talii, zachwyciłam się przemawiają do mnie symboliką. Kładę je więc na początek, ale nie czuję, żeby służyło mi do czegokolwiek.

 

Kiedyś wypatrywałam strażnika w przełożeniach, ale od jakiegoś czasu karty przekładam na trzy kupki tylko dla zasady, nie sprawdzam kart pod spodem. Strażnika traktuję więc tak, że jest to dla mnie umowny znak czegoś naprawdę ważnego. Uważam, że sam mi wypadnie, kiedy będzie miał do przekazania, że kart nie powinnam tego dnia ruszać, dokładnie tak, jak to było z Magiem.

 

Myślę, że strażnika (albo nawet kilku, bo ilu sobie wybierzemy, to tylko nasza fantazja) można też traktować w taki sposób, że bierzemy pierwotne znaczenie karty: jeśli nam wypadnie i hipotetycznie załóżmy, że jest to Księżyc (bo tak sobie wybraliśmy), to pytanie albo sprawa są zbyt niejasne. Albo że ciężko będzie cokolwiek osądzić. Gdyby to była Królowa Mieczy, to by chyba znaczyło, że klient już sam tak naprawdę dobrze wszystko wie :D I tak dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście może dlatrego, że są one pierwszymi kartami? Nie pasuje mi teoria z najmocniejszą energią, bo wtedy równie dobrze mogła by być Moc czy Gwiazda lub jeszcze inna karta. To że strażnik wybierany jest z AW jestem w stanie zrozumieć. chociaz jak się teraz zastanawiam, to kazdy kto chce posiadać strażnika powinien sam wybrać kto nim ma być i to z całej talii a nie tylko z AW. W końcu talia została zakupiona, ma się z niej korzystać dlaczego więc trzymać się odgórnie narzuconych reguł? a nie wybierać samemu talia ma nam słuzyć.

Czytam twoją wypowiedź Briee i dochodzę do wniosku że Ci strażnicy jak się wybierze świadomie to może byc całkiem fajna sprawa, a nawet dodatkowa i bardzo cenna wskazówka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przyznaję, że nie mam strażnika talii, ale gdybym miała wybierać też byłabym za Kapłanką. :)

 

Tak właśnie zastanowiłam się nad tym dlaczego akurat te trzy karty. Hmm, pozwolę sobie przedstawić moje spostrzeżenia. Wybaczcie osobiste podejście do tych kart. To tylko moje tłumaczenie:

Głupiec- bo symbolizuje początek i koniec. W niektórych taliach znajduje się on nie na początku a na końcu. W końcu droga Tarota wymaga zaufania, bo na początku drogi nie wiemy co znajdziemy u jej kresu. Głupiec zaś w pewnym stopniu symbolizuje zaufanie. W końcu kolejny jego krok to przepaść. Do końca nie wiemy, czy nie zdaje sobie z niej sprawy, czy też po prostu ufa i jej się nie lęka.

Mag- bo symbolizuje ziemską mądrość, kontrolę nad siłami rządzącymi światem oraz własnym Ja. To także pierwszy krok na drodze do rozwoju i świecenia. Jego postawa zaś wskazuje na "To co na górze, to na dole". W pewien sposób więc jest postacią, która może być bramą do rozwoju, ale jednocześnie kontrolą nad światem.

Kapłanka- tu symbolika jest najbardziej oczywista, bo to ona jest intuicją i boską mądrością oraz zrozumieniem praw rządzących światem. Jednocześnie możemy w niej dostrzec boginię, opiekunkę i nauczycielkę. Podczas gdy Mag symbolizuje kontrolę, ona jest ucieleśnieniem zrozumienia i ochrony. Tym samym też bramą do duchowości.

Im więcej wiemy, tym silniejsza jest nasza intuicja. ( Christina Stead)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Moim strażnikiem jest Głupiec. Wyłoniłam go w drodze losowania i uważam, że jest adekwatne, z tego względu, że zaczęłam wówczas swoją przygodę z tarotem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Strażnikiem mojej talii jest Głupiec. Świadomy wybór padł na niego ze względu na utożsamianie się z ideą tarotowego głupca, Czuje wewnątrz siebie małe dziecko, rządne przygód,działające na "wariackich papierach ".czerpiące z życia to co najlepsze, bez możliwości ponoszenia konsekwencji.( oczywiscie do czasu )Choć to dziecko jest trzymane w ryzach , przynajmniej w tarocie dam mu szanse zaistnieć " pełną gębą " :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...