Skocz do zawartości

LD - Świadomy sen


Sara

Polecane posty

LD - Świadomy sen - Czym jest świadomy sen?

 

Wyjaśnijmy na początku czym właściwie jest sam sen. Sen jest procesem, w którym spędzamy jedną trzecią życia. Snu doświadcza, każdy człowiek na ziemi z pewnym wyjątkiem jest nim 69 letni Thai Ngoc, który w 1973 dostał potwornej gorączki i od tamtej pory już nie zasnął .Taka ciekawostka w sam raz na wprowadzenie w temat świadomego snu . Do dziś nie do końca wiadomo jaką rolę odgrywa sen w życiu człowieka. Pomimo wielu lat badania naukowcom nie udało się do końca odkryć tajemnicy snu. Wiadomo ,że sen jest niezbędny do normalnego funkcjonowania człowieka .Brak snu w dłuższym okresie czasu może prowadzić do halucynacji ,a nawet do śmierci. Pomimo spędzania tak dużej ilość czasu na sen...

 

Nie przywiązujemy dużej uwagi do tego procesu. Warto zdać sobie sprawę iż trzydziestoletni mężczyzna ,bądź kobieta przesypia dziesięć lat swojego życia. Podczas snu organizm przechodzi w stan spoczynku. Dawniej traktowano sen jako czas relaksu i odprężenia ,w którym mózg przechodzi w stan nieaktywności. Nie wyróżniono osobnych faz snu. W dzisiejszych czasach wiadomo jednak ,że sen jest procesem który dzieli się na określone fazy.

Fazy snu

 

Faza NREM

 

Pierwsza faza snu następuje po około piętnastu minutach po zgaszeniu światła. W pierwszym etapie fazy NREM odczuwamy senność. W drugim pogłębiana jest nasza nieświadomość ,zapadamy w lekki sen. Następnie osiągany jest etap trzeci i czwarty. Jest to najgłębszy sen nazywany snem wolno falowym, snem głębokim. Jest to chwila ,w której nasz mózg jest nieaktywny ,a mimo to możemy się poruszać. Wszystko to nazywane jest fazą NREM.

 

Faza REM

 

Po dziewięćdziesięciu minutach osiągana jest faza REM ((ang. Rapid Eye Movement)),czyli faza szybkich ruchów gałek ocznych. W tej właśnie fazie snu pojawiają się marzenia senne. Faza REM trwa od pięciu do trzydziestu minut. U zdrowych osób dorosłych tego typu cykl powtarza się cztery lub pięć razy. Z każdym kolejnym cyklem spada udział głębokiego snu w czasie trwania snu i zwiększa się udział fazy REM. W wyniku czego możemy mieć kilka snów lub świadomych snów podczas jednej nocy.

 

Świadomy sen

 

Sen jest często jedyną chwilą ,kiedy możemy odpocząć po ciężkim dniu pracy. Dlaczego nie wykorzystać tej chwili w bardziej przyjemny sposób niż dotychczas? Wystarczy wyrobić pewne nawyki i obowiązkowo założyć dziennik snów do zapisywania marzeń sennych. Nauka świadomego śnienia nie jest trudna. Raczej nie jest to nauka ,tylko powtarzanie, wyrabianie w sobie nawyku i wytrwałość w powtarzaniu i zaszczepianiu w sobie czynności w celu osiągnięcia świadomego snu. Nie należy, oczywiście zapominać o codziennym zapisywaniu snów tuż po przebudzeniu. Bez dziennika snów się nie obejdzie.

Czym jest świadomy sen?

 

Świadomy sen – jest to sen nad którym masz kontrolę. Dzięki świadomemu śnieniu, będziesz mógł/mogła robić rzeczy o ,których tylko sobie marzysz. Jeżeli poświęcisz swój czas i zaangażowanie na pewno zyskasz umiejętność kontrolowania własnego snu.

 

Czy każdy człowiek jest wstanie doświadczy świadomego snu?

 

Świadomego snu może doświadczyć każdy. W niektórych przypadkach możemy przejąć kontrolę nad snem spontaniczne bez żadnych wcześniejszych przygotowań. Jeżeli jednak chcesz doświadczać świadomego snu bardzo często musisz się do tego odpowiednio przygotować i wyrobić sobie odpowiednie nawyki.

Czy świadomy sen jest bezpieczny?

 

Świadomy sen jest tak samo bezpieczny jak zwykły sen. Jedyną różnicą między normalnym sen, a snem świadomym jest to ,że zyskujemy kontrole nad tym drugim. Świadomy sen jest świetną metodą na koszmary senne. Zyskując kontrolę nad własnym snem jesteśmy w stanie pozbyć się zagrożenia we śnie.

 

swiadomysen.pl/

 

Świadomy sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) – sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby – zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.

 

Świadome sny mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej jaźni albo też dla rozrywki. W snach, gdzie śniący posiada odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można zrealizować każde swoje pragnienie.

 

Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez żadnych wstępnych warunków. Szacuje się, że 20% populacji doświadczyło przynajmniej raz w życiu snu świadomego. Czasem samo czytanie czy rozmowa o tym zjawisku indukuje świadomy sen. Wiele technik medytacyjnych, kładących nacisk na rozwój wewnętrzny wspomina o możliwości utrzymania świadomości także we śnie.

 

 

Świadomego śnienia można się nauczyć. Dzięki specjalnym technikom śniąca osoba może zorientować się, iż otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który przeważnie prowadzi do ocknienia się lub tzw. fałszywego przebudzenia.

 

Niektóre substancje, także występujące naturalnie w rozmaitych ziołach, mogą ułatwiać osiągnięcie LD. Z kolei inne wręcz przeciwnie – leki typu SSRI, choć często wywołują nienormalne sny, według niektórych zaznajomionych z tematem utrudniały osiągnięcie świadomego snu.

 

Zagadnienie świadomego snu poruszone było także w literaturze (Ptasiek Williama Whartona, Kontroler snów Marka Nocnego czy Rycerz Kielichów Jacka Piekary) i w kinematografii (Otwórz oczy i amerykański remake Vanilla Sky, animowany film Waking Life oraz Incepcja), jednakże w filmach tych ma on nieco inne znaczenie niż tradycyjnie rozumiany, świadomy sen. Tematykę zaś zwykłego snu z elementami zachowania świadomości można zobaczyć między innymi w filmie młodzieżowym Donnie Darko oraz w filmach w reżyserii Davida Lyncha (np. Zagubiona autostrada).

 

instytutnoble.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Nie praktykuję, nic nie robię w tym kierunku, aby mieć świadome sny. Ale zdarza się, że się u mnie pojawiają

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

dość często mi się zdarza spać i rano mam uczucie że w ogóle nie spałam gdyż pamiętam o tym że patrzyłam na sufit do okoła siebie że tłukłam się z boku na bok, natomiast moje ciało jest wypoczęte jak po 8 godzinnym śnie ... czy to jest świadomy sen ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2019 o 12:42, szirina napisał:

dość często mi się zdarza spać i rano mam uczucie że w ogóle nie spałam gdyż pamiętam o tym że patrzyłam na sufit do okoła siebie że tłukłam się z boku na bok, natomiast moje ciało jest wypoczęte jak po 8 godzinnym śnie ... czy to jest świadomy sen ?

Nie prawdopodobnie śniłas o sobie jak patrzysz w sufit na tym łóżku na którym właśnie śpisz :)

Trudno cokolwiek powiedzieć co to dokładnie było. Może obudziłaś się w nocy, szybko zasnęłaś a rano zapamiętałaś to jako sen?
A ten sufit był jakiś taki inny?

Bo świadome śnienie polega na tym, że sama jesteś reżyserem, scenarzystą i aktorem we śnie i w pełni zdajesz sobie sprawę z tego co dzieje się wokół (czyli masz pełną świadomość). Odczucia w takiej iluzji są podobno bardziej intensywne niż w rzeczywistości, w której żyjemy. 

Tylko, że jet w tym pewien "kruczek".

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Różne osoby osiągają różne efekty po różnym czasie.

Ja zacząłem mieć i zapamiętywać świadome sny po około miesiącu robienia reality checków i stosowania metody reversed blinking. Koledze stosującemu te same metody udało się to osiągnąć po dwóch tygodniach. Niektórzy muszą próbować znacznie dłużej, ale konsekwentne trenowanie i praktykowanie pozwala dotrzeć do celu większości osób:)

Nie można się poddawać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...