Skocz do zawartości

Runy i Tarot


Irth

Polecane posty

Cześć.

Moje doświadczenia z wróżeniem zaczęły się blisko 10 lat temu w gimnazjum, kiedy to kupiłem sobie zestaw kart z runami (używam ich do dzisiaj). Od tamtego czasu praktykuję wróżenie z nich (jak zajdzie taka potrzeba) i generalnie obserwuję tematy pokrewne.

Zauważyłem, że runy są dość... niszowe? W sensie gdzie nie spojrzę tam ludzie wróżą z tarota. Wydaje mi się, że nawet karty anielskie widuję częściej niż runy.

Zastanawiam się czy to tylko moje wrażenie czy rzeczywiście tak jest? I jeśli tak, to skąd ta przewaga Tarota? Jaka jest różnica między tymi systemami?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przewaga Tarota wynika stąd iż, to najpopularniejsza talia i zainteresowanie tymi kartami ciągle wzrasta. Obecnie na prawie każdym forum dział z Tarotem jest najbardziej rozwinięty, a we wróżbach tak jak zresztą zauważyłeś dominują te karty. Na pewno nie zawsze tak było, kilka lat wstecz i przed Tarotem ludzie czuli obawę, jako przed nieznanym, a nawet unikali tych kart uważając, że to narzędzie od samego szatana. Z czasem zaszły zmiany. Być może ma to wpływ z rozwojem Internetu, większym dostępem do wiedzy, ale także z bogatym wyborem różnych talii oraz z łatwym dostępem do wróżb. Teraz dla większości, Tarot to coś normalnego, chętnie sięgają po wróżby z tej talii itp. Oprócz tego może panować przekonanie, iż Tarota można się o wiele łatwiej i szybciej nauczyć. Stąd choćby te karty stały się atrybutem, "każdej wróżki". Mam na myśli te osoby, które widzą we wróżeniu zysk, kupują Tarota i rozpoczynają działalność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Irth bywasz jeszcze na forum? Jeżeli znalazłbyś chwile, to chętnie poczytałabym twoje posty i spostrzeżenia odnośnie choćby i run.

Tarot jest popularny na forach być może dlatego że i takie są wymogi, każdy pragnie wróżb z tarota. Runy to wciąż owiane tajemnicą znaki i dla niektórych nie wzbudzające ciekawości ani nie przekonujące pod względem przepowiadania przyszłości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Runy nie są tak popularne jak Tarot, ponieważ jest o nich mało wartościowych informacji i historycznych pewniaków co do ich znaczeń. Trzeba długo i skrupulatnie wczytywać się w pieśni, eddy i sagi, by zrekonstruować ich symbolikę. Ezo-runy, których maksymalny zalew był chyba ponad 10 lat temu, zazwyczaj nijak mają się do faktycznego języka run lub to znaczenie jest poprzekręcane. Ludzie zaczęli je przekształcać w system taropodobny, a przecież to odrębny świat, inna energia, inne korzenie.

Szkoda, że jest tak niewielu pasjonatów run rekonstrukcyjnych, bo są ciekawym, wymagającym, a przez to głębokim systemem wróżebnym. Chyba do nich wrócę... <czas>

  • Lubię! 1

Nie szukaj miłości, ale barier w sobie, które przeciwko miłości wzniosłeś. Rumi

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...