Skocz do zawartości

Pytanie: Czym są czakry?


ezoterycznaja

Polecane posty

  • 2 weeks later...
Gość Ophelia2040

Czymś w rodzajów kłębków kanałów energetycznych. Kanały energetyczne występują w całym ciele, a czakry to miejsca, gdzie intensywnie się krzyżują (tak mówiąc łopatologicznie; od razu mówię, że nie jestem specjalistką i jestem pewna, że w zależności od nauk będą trochę inaczej opisywane).

 

Szczerze mówiąc, jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś sensownego na ten temat, radziłabym sięgnąc do porządnej literatury na temat hinduizmu,

 

lub:

 

wywodzącej się z tego systemu jogi (możesz poszukać dobrych trenerów; poszukaj informacji, czy ćwiczyli wcześniej pod okiem dobrego nauczyciela, wyszukaj informacje na temat tego pierwszego i jeśli wygląda to wszystko rzetelnie, to uderz do tego, który jest niedaleko Ciebie. Z tego co ja się orientuję, sporo o czakrach mogą wiedzieć ci od Radża Jogi oraz Siwananda Jogi, ale oczywiście nie będe umniejszać wartości innych rodzajów jogi. To sporo znależy od instruktora, w innych też są fajni nauczyciele. Niestety też sporo takich, którzy zrobią z tego dziecięcą gimnastykę i ćwiczenia w parach przy drążku).

 

Buddyzm też ma czakry, tylko, że twierdzi, że jest ich 4/5 (nie pamiętam dokładnej liczby) zamiast siedmiu. Niektóre praktyki buddyjskie i medytacje opierają się na wykorzystaniu wiedzy o nich. Tutaj dobrym źródłem w Polsce mogą być ludzie od szkoły Bön (wykonują w swoich ośrodkach praktykę z nimi związaną, więc pewnie i mogą o tym opowiedzieć). W innych raczej mało mówi się na ten temat albo olewa go niemal całkowicie; ewentualnie są pewne praktyki, ale nie da się wykonywać ich od tak sobie, trzeba mieć przekaz i zgodę nauczyciela.

 

Pojęcie czakr można odnaleźć też czasami w naukach chińskich (pomysł przepływu energii w ciele znajdziesz w Tai Chi albo Qi Gong - to drugie fukncjonuje na zasadzie stowarzyszenia, każdy instruktor jest udokumentowany. Na głównej, polskiej stronie można znaleźć nazwiska takich instruktorów, wszyscy spoza tej listy są dość dyskusyjni), troche jest o tym w TMC (tradycyjna medycyna chińska, a także gotowanie według pięciu przemian).

 

Wykorzystuje się je w niektórych, egzotycznych rodzajach masaży (i znów - polecam dobrego, wykwalifikiwanego instruktora lub kurs masażu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...