Skocz do zawartości

Dymnica pospolita


sol

Polecane posty

Dymnica pospolita – inaczej: kokorczyk, polna rutka, ptasia rutka

Dymnica – Erdrauch (ziemski dym), Elfenrauch (Elfi dym)

 

Dymnica pospolita (Fumaria officinalis) z rodziny makowatych (Papaveraceae) to roślina roczna, dorastająca do 40 cm wysokości. Spotkać ją można — jako pospolity chwast — na polach.

Łodygi ma delikatne, cienkie i kruche, rozgałęzione; pierzastosieczne liście oraz nieduże, niedekoracyjne kwiaty ostro go we, o barwie od różowolila do różowopurpurowej. Owocem jest niełupka.

Ponieważ dymnica przyjmowana w większych dawkach może stać się przyczyną zatrucia, winno się ją stosować wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza.

Surowiec stanowi ziele, które jest bogate w substancje biologicznie aktywne. Występują w nim m.in.: alkaloidy (fumaryna, aurotenzyna, kryptokarpina) witamina C, garbniki, gorycze, żywice, sole mineralne (najwięcej wapnia i potasu) i kwas fumarowy.

Herbatka z ziela (1 łyżeczka suszu na 1 szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem 20-30 minut, przecedzić, pić w razie konieczności 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to dość skuteczny środek rozkurczowy (działający na mięśnie gładkie), poprawiający apetyt, moczopędny, żółciopędny, wzmagający perystaltykę jelit, wzmacniający (dla osób wyczerpanych fizycznie i rekonwalescentów po ciężkich chorobach zakaźnych), uspokajający, przeciwrobaczycowy.

Zaleca się go do leczenia schorzeń pęcherzyka żółciowego, przewlekłych biegunek, nerwic wegetatywnych, pomocniczo w kamicy nerkowej, do zwalczania robaków obłych — pasożytów przewodu pokarmowego, miażdżycy, żylaków odbytu i nadkwasoty.

Zewnętrznie ta sama herbatka może służyć do przemywania, okładów, i przymoczek na ropiejące zranienia, egzemy i krosty.

Medycyna ludowa stosuje napar z ziela do leczenia żółtaczki, kamicy żółciowej oraz jako środek poprawiający apetyt, korzystnie wpływający na procesy trawienia, zwiększający przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy.

Tenże sam napar używany jest za lek przeciwrakowy, a używany zewnętrznie (z jednoczesnym przyjmowaniem wewnętrznym po 1 szklance 3 razy dziennie) do leczenia liszajów, wyprysków, krost a nawet gruźlicy skóry.

MAGIA

To niezwykła, ziemsko piękna roślina Druidów, Celtów i Germanów o swoich głębokich korzeniach w wielu kulturach, także arabskiej, greckiej, rzymskiej .

Wg starych legend i przekazów jak dym wyskoczyła z głębi na powierzchnie Matki Ziemi i przyniosła ze sobą ogromna moc. Nie na darmo wykorzystuje się ta roślinę do tak wielu rytuałów ochronnych, magii miłosnej, zdrowotnej, magii oczyszczającej czy finansowej.

Nasi przodkowie używali jej m.in. w egzorcyzmach, wypędzaniu złego, ochrony przed urokiem, kontaktu z przodkami. Palona w celu wypędzenia demonów, złośliwych duchów oraz złych nadprzyrodzonych mocy. Była składnikiem eliksiru by stać się niewidzialna/niewidzialnym. Pomaga w jasnowidzeniu a także by nawiązać kontakt z duchami czy ze zmarłymi. W magii stosowana od wieków.

 

Piękne czarownicy używały jej do praktyk magii urody a lekarze arabscy czy greccy do poprawiania wyglądu skory Dziś też polecane jest przemywanie twarzy hydrolatem albo wywarem z dymnicy – działa łagodząco i gojąco na skórę.

Najczęściej jednak stosowano dymnice do oczyszczania miejsc, pomieszczeń. Roślina ma wspaniale właściwości uzdrawiające. Należy bowiem do specyficznych roślin, które stosuje się w tzw. homeopatii a w niektórych krajach jest dostępna tylko w aptece lub tylko w formie spalania w mieszankach do kadzidełka…

 

źródło: zioła.pisz.pl oraz Magiczny blog wróżki Marii Bucardi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...