Skocz do zawartości

Znaczenie Liczb w Chinach


Suhaila

Polecane posty

To znalazłam na necie

Symboliczne znaczenie liczb

Liczba 1 - symbolizuje jedność samą w sobie. W feng shui kojarzona jest z sektorem drogi życia i powołania. W naszej kulturze symbolizuje ona Stwórcę – Boga Jedynego.

Liczba 2 – symbolizuje wspólnotę. Kojarzona jest z sektorem partnerstwa, związków, ponieważ z niej rodzi się para.

Liczba 3 – symbolizuje pomoc i potomstwo. Kojarzona z sektorem zdrowia i naszego początku.

Liczba 4 – nie jest lubiana w Chinach. Uważana jest za najbardziej pechową, ze względu na swoje brzmienie - śmierć. Czwórka w dacie urodzenia nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ w tym wypadku liczy się suma wszystkich liczb np.: 24.04.1977 - pojawiają się 2 czwórki ale po z sumowaniu ogólna liczba to 7.

Liczba 5 – symbolizuje harmonię. Z punktu widzenia feng shui to szczęśliwa liczba, ponieważ opisuje ona pełny cykl pięciu żywiołów (drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody). Daje ona mnóstwo możliwości.

Liczba 6 – wszystkie drogi stoją przed nami otworem, symbolizuje zdrowie i sukces. Po chińsku brzmi jak „ruch” lub "toczyć się dalej". Dlatego w jej symbolice jest wiele możliwości. Szóstkę uważa się za harmonijną liczbę, która wpiera komunikatywność, kontakty i przyjaźnie.

Liczba 7 – to nadzwyczajna liczba. W Chinach brzmi podobnie do słowa „pewny” uważa się ją wręcz za świętą liczbę. Przyporządkowuje się ją tam kobietom.

Liczba 8 – liczba dostatku i bogactwa. Po chiński brzmi jak „pomyślny rozwój, rozkwit”. W Chinach im więcej ósemek w numerze rejestracyjnym samochodu tym lepiej. Za taki numer w Hongkongu trzeba zapłacić ciężkie pieniądze urzędnikom. Zawieszona przy wejściu wpływa bardzo korzystnie również na gości.

Liczba 9 - symbolizuje uznanie, szacunek, nieskończoność. Po chińsku brzmi „długowieczność”. To liczba, która niesie błogosławieństwo. Dziewiątka zamyka szereg liczb od 1 do 9, stąd to liczba doskonałości.

 

W Chinach ludzie biznesu, którzy kierują się zasadami feng shui, są bardzo drobiazgowi, jeśli chodzi o liczby. Dlatego też większość chińskich banków pozwala swoim klientom na zmianę numeru w koncie bankowym, jeśli wygenerowany numer im nie odpowiada. Musimy mieć świadomość, że liczby to coś więcej niż tylko tabliczka mnożenia. One mogą nam pomagać w lepszym zrozumieniu otaczającego nas świata.

Liczby szczęśliwe 2 (二) – Dwójka oznacza parę, a wszystko co podwójne jest pozytywne. Tak zresztą mówi jedno z chińskich powiedzeń. Firmy często w swoim logo umieszczają dwa takie same elementy. Ma to przynieść im szczęście w interesach. 3 (三) – Trójka brzmi podobnie do słowa „narodziny”. 5 (五) – Piątka kojarzy się z pięcioma elementami chińskiej filozofii. Są nimi woda, drzewo, ogień, ziemia i metal. Od zawsze też w pewien sposób związana była z cesarzem Chin. Liczba pięć ma takie samo czytanie jak 1. os., l.poj. czyli „ja”. 6 (六)– Szóstkę wymawia się tak samo jak przymiotniki „lśniący” i „płynny”. Mówi się, że liczba sześć przynosi szczęście w biznesie. Kojarzona jest ze szczęściem i błogosławieństwem. 7 (七) – Siódemka przynosi szczęście w relacjach międzyludzkich. Zarówno w kulturze zachodniej jak i chińskiej uważa się ją za liczbę pozytywną. W języku chińskim brzmi tak samo jak „powstawać”. 8 (八) – Ósemka ma podobną wymowę do słowa „bogactwo”. 9 (九) – Dziewiątka jako najwyższa z cyfr zawsze kojarzona była z cesarzem. Wiele elementów przy szatach cesarskich, bądź w budynkach pałacu powtarza się dziewięciokrotnie. Dziewięć brzmi tak samo jak „długowieczny”. Liczby nieszczęśliwe 4 (四) – Czwórka w wielu kulturach azjatyckich uważana jest za liczbę przynoszącą pecha. Brzmi tak samo jak „śmierć”. Aby uniknąć jej w niektórych budynkach „nie ma” piętra czwartego. W Hong Kongu zdarza się tak, że niektóre wieżowce nie mają żadnego piętra, w których zawarta jest liczba cztery. I tak jeśli najwyższe piętro opatrzone jest numerem pięćdziesiątym, w rzeczywistości jest trzydziestym szóstym. 5 (五) – Piątka może mieć też znaczenie negatywne, gdyż wymawia się ją jak „nie”. Wiele zależy koło jakiej liczby stoi. W połączeniu ze śmiertelną czwórką w liczbie 54, znaczenie piątki jest pozytywne. Jednak już 53 jest negatywne. Znaczy mniej więcej „nie żyć”. 6 (六) – Szóstka w dialekcie kantońskim może być kojarzona z czasownikiem „upadać”. Ze względu na różnice fonetyczne w dialektach chińskich, skojarzenia liczbowe mogą się różnić. Za najbardziej szczęśliwe uważa się generalnie 6, 8, 9.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Znalazłam temat którego tu się nie spodziewałam. Ta tematyka jest zgłębiać i w aspektach biznesu jak wyżej napisano tak samo jest ona łączona z numerologia. Dodam od siebie ze numery domów powinny być dwu cyfrowe, zero oznacza pustkę. I nawet ja patrzę. Na liczbę. Np 10 jako człowiek i pustka, tak jakoś interpretuje liczby z zerem. Co do innych przesłan w tej dziedzinie to jest ona znaczna trygramami. Dodam że kiedy zaczynałam swoje projekty wnętrz, moje 1mieszkanie urządzili bezwiednie teraz to wiem by stać się samotna osoba. Miałam przyjemność poznać osoby które stawiając domy czy też urządzając biura podporządkowana budowę lub wnętrza pod zasady chińskiej praktyki. I tak łóżko w sypialni nie powinno się stawiać tak by nogi były ułożone w stronę drzwi, tzw ułożenie na trupa. Do nowo wybudowanego mieszkania pierwszym meble jaki wnosi y to stół, oznaką stabilności, nigdy łóżko, oznaką choroby. Trzeba też nie dać się zwariować bo tak naprawdę żyjemy rodzinnie i pod uwagę bierzemy wszystkich domowników. Jednak moja zasada z dziedziną ta to poznać charakterystykę wszystkich elementów żywiołów i kiedy rozsądnie podjedziemy do analizy zobaczymy że liczba 2u Chińczyków jest istotna i w kompozycjach tak jak liczba 4 która ma dwojaki znowu liczba dwa znaczenia. FengShui to świetny temat może coś jeszcze i ktoś opowie o swoich doświadczeniach. Pozdrawiam Batyam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

O tej 4 to slyszalam, ze jest to dosyc pechowa liczba..podobnie jak 7, ktora jak kiedys usyszalam od swojej cioci, wcale nie jest taka szczesliwa, gdyz jej ksztalt przypomina..kose, czyli jest kojarzona ze smiercia. Nie wiem skad uzyskala taka informacje dokladnie, ale byl wtedy rok 2007, taka pamietna data 7.07.2007 i chyba w radiu czy tv z uwagi na date zaczeto analizowac znaczenie 7. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2017 o 21:42, Batyam napisał:

Znalazłam temat którego tu się nie spodziewałam. Ta tematyka jest zgłębiać i w aspektach biznesu jak wyżej napisano tak samo jest ona łączona z numerologia. Dodam od siebie ze numery domów powinny być dwu cyfrowe, zero oznacza pustkę. I nawet ja patrzę. Na liczbę. Np 10 jako człowiek i pustka, tak jakoś interpretuje liczby z zerem. Co do innych przesłan w tej dziedzinie to jest ona znaczna trygramami. Dodam że kiedy zaczynałam swoje projekty wnętrz, moje 1mieszkanie urządzili bezwiednie teraz to wiem by stać się samotna osoba. Miałam przyjemność poznać osoby które stawiając domy czy też urządzając biura podporządkowana budowę lub wnętrza pod zasady chińskiej praktyki. I tak łóżko w sypialni nie powinno się stawiać tak by nogi były ułożone w stronę drzwi, tzw ułożenie na trupa. Do nowo wybudowanego mieszkania pierwszym meble jaki wnosi y to stół, oznaką stabilności, nigdy łóżko, oznaką choroby. Trzeba też nie dać się zwariować bo tak naprawdę żyjemy rodzinnie i pod uwagę bierzemy wszystkich domowników. Jednak moja zasada z dziedziną ta to poznać charakterystykę wszystkich elementów żywiołów i kiedy rozsądnie podjedziemy do analizy zobaczymy że liczba 2u Chińczyków jest istotna i w kompozycjach tak jak liczba 4 która ma dwojaki znowu liczba dwa znaczenia. FengShui to świetny temat może coś jeszcze i ktoś opowie o swoich doświadczeniach. Pozdrawiam Batyam

 

Tez slyszalam o tym ulozeniu lozka, podobnie jak nie powinno sie umieszczac luster naprzeciwko drzwi, gdyz wtedy moze sie odbijac negatywna energia. Jesli juz jestesmy przy temacie luster to tak samo absolutnie nie powinny znajdowac sie naprzeciwko lozka, ogolem najlepiej unikac ich w sypialni a jesli juz sa to przykryc je czyms na czas snu, aby nie zaklocaly nam spania. Jest cala masa roznych zasad, tego czy to dziala czy nie nie wiem w 100%, jednak zawsze lepiej zastosowac sie do kilku z nich i samemu prawdzic a noz zadziala? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...