Skocz do zawartości

Energia witalna czym jest i skąd ją czerpać?


Akarris
 Share

Polecane posty

Wielokrotnie oglądając w dzieciństwie filmy animowane z Japonii takie jak "Dragon Ball" lub "Rycerze Zodiaku" zapewne zauważyliście kolorowe formy energii, które bohaterowie wykorzystywali w sztukach walki lub dla ochrony. 

Tą energią była siła witalna.

 

W Indiach zwana praną.

Prana to połączenie dwóch sanskryckich słów: ,,pra "- zanim, przed i ,,an" - oddychać. Prana oznacza także oddech, powiew, wiatr.

Samo słowo jak widać zatem, tłumaczy, że prana jest czymś poprzedzającym odddychanie lub, że jest czynnikiem umożliwiającym życie i normalne funkcjonowanie formy żywej.

W głębszym rozumieniu prana jest życiodajnym tchnieniem, siłą życiową i energią witalną.

Ta subtelna energia działa nie tylko w formach organicznych ale także w materii nieożywionej.

 

W Chinach mówi się na nią qi (wym. czi) natomiast w Japonii ki.

Słowo Chi – kojarzone z siłą, czystością serca, wewnętrzną mocą, równowagą i przedstawiane w postaci światła. Tak w Chinach nazywana jest energia życiowa.

 

Chi (znane również jako Qi) zazwyczaj tłumaczone jest jako “witalna siła życiowa”. Jednak Chi zdecydowanie wykracza poza proste tłumaczenie. Zgodnie z chińską klasyczną filozofią “Chi” jest siłą, która ma moc tworzenia i łączenia wszystkich rzeczy we wszechświecie. 

 

W tradycyjnej medycynie chińskiej pojęcie Chi lub Qi ma dwie główne gałęzie. Pierwsza z nich to fizyczna i odżywcza część Qi. Stanowi ją powietrze, woda oraz pożywienie, jakie przyjmujemy każdego dnia. Z kolei druga gałąź Chi to ta mniej istotna. Są to płyny życiowe oraz energia jaka przepływa przez ciało. Gałąź Qi stanowi rzeczy, które są przez nas przyjmowane i czynimy częścią nas. Druga – Chi – jest tym co już stało się naszą częścią, a my uwalniamy to tak, aby kontynuować cykl życia. 

Jej koncepcja przedstawia się w symbolu Tai Chi gdzie ciemna strona przedstawia naturę bierną, zimną, stałą, wewnętrzną. To Yin.

Natomiast ta jasna  jest: aktywna, ciepła, lotna i zewnętrzna.  To Yang.

 

Zaburzenia w równowadze Chi

 

Energia Chi musi zostać zachowana w równowadze, aby zapewnić zdrowie. Tym samym oznacza to, że jeżeli pojawi się pewna nierównowaga Chi, to może pojawić się choroba z różnymi objawami. Objawy uzależnione są od rodzaju Chi i tego czy występuje niedobór energi Chi czy jej nadmiar. W medycynie chińskiej, głównym zadaniem, jest właśnie leczenie braku tej równowagi. Przykładowymi metodami, jakie mogą pozwolić na wyleczenie, są akupunktura, zioła serie ćwiczeń czy masaże. 

Niedobór Chi może przybierać różne formy, np. brak snu, schronienia czy czystej wody lub świeżego powietrza. Innymi słowy, niedobór Chi, powodowany jest przez brak podstawowych rzeczy, które są niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Z kolei nadmiar Chi może powstać w wyniku toksyn środowiskowych tj. zanieczyszczone powietrze lub woda, a może wynikać również z nadmiernej aktywności fizycznej, przejadania się, stresu lub silnych, negatywnych emocji. 

 

Jest to subtelny rodzaj energii, która łączy i kieruje ciałem i umysłem, wprawia w ruch mięśnie i każdą komórkę ciała. Dzięki tej energii nasze serce, płuca i mózg pełnią swoją rolę pracując nieustannie przez całą dobę.

Jest to esencja, której prawidłowy przepływ objawia się poprzez radość i chęć do życia, wewnętrzną równowagę i zdrowie zaś zablokowanie tego przepływu może prowadzić do niechęci, zmęczenia a nawet choroby.

Każdy z nas bez względu na płeć czy pochodzenie miał w swoim życiu momenty, kiedy chciał schować się przed Światem. Mogliśmy to odczuć bardziej lub mniej intensywnie jednak w każdym przypadku jest to sygnał dla nas, że przepływ Prany w naszym organizmie został zaburzony a nawet mogło dojść do jej zablokowania.

 

Powodów blokady może być wiele od najbardziej namacalnych jak fale elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia elektryczne, które tworząc pole siłowe zakłócają naszą energię – po bardziej subtelne jak nasze myśli, ludzie, z którymi mamy styczność czy sytuacje, które obciążają nas psychicznie. Jednak choć nasza energia właściwie bez przerwy narażona jest na utratę chciałabym Ci przedstawić kilka sposobów dzięki, którym możesz uzupełnić jej zapas.

 

Największym akumulatorem, z którego możemy czerpać tę energię jest Słońce. Zapewne teraz, w okresie jesieni a za chwìlę także zimy, kiedy słońca jest mniej, możesz odczuć spadek energii, obniżenie koncentracji i gorsze samopoczucie. Z kolei wiosną i latem kiedy słońca jest pod dostatkiem Twoja energia wzrasta a Twoje siły witalne są u szczytu formy. Najlepszym momentem, kiedy energia słońca jest dla nas najbardziej korzystna jest wschód słońca (energia Brahma Muhutra) dlatego jeżeli tylko masz taką możliwość każdego dnia wystawiaj twarz o poranku ku wschodowi i pozwól sobie na kąpiel w jego promieniach.

 

Kolejnym ważnym źródłem, właściwie bez którego nasza Prana nie mogłaby przepływać przez nasze ciało i umysł jest Oddech. Bez względu na to w jaki sposób oddychasz, czy jest to oddech świadomy, naturalny czy taki, który wykonujesz automatycznie to właśnie poprzez oddech Prana jest transportowana do naszych komórek. Jednak ważnym aspektem tego w jaki sposób i jak głeboko Prana dociera do naszego ciała i umysłu ma jakość oddechu. By tę jakość poprawić i usprawnić przepływ Prany pomocne nam będą różnego rodzaju techniki oddechowe zwane Pranajamą.

 

Pranę czerpiemy również z pożywienia. To co jemy ale także jak! ma ogromny wpływ na jakość Prany. Dlatego tak ważna jest sezonowość potraw bo dzięki temu możemy jeść świeżo i w zgodzie z naturą. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej przyrządzone danie jeśli przygotowywane było w złości, żalu lub spożywane w nerwowej atmosferze może wyrządzić wiele szkody Twojemu wewnętrznemu Agni i prowadzić do wielu zaburzeń a w konsekwencji choroby!

Jednym z prostszych sposobów na zasilenie Prany jest też oczywiście Ruch. Może to być zwykły spacer na łonie natury a może być także joga, która łącząc oddech, ruch i uważność pozwala nam czerpać wiele korzyści na poziomie mentalnym oraz fizycznym poprzez poruszenie Prany, a nawet usuwanie blokad.

Reasumując – nasze życie to nie tylko namacalna tkanka, to także każda subtelność w postaci intuicji i umiejętnego odczytywania szeptów naszego ciała. Wszystko to co dzieje się w naszym ciele jest odzwierciedleniem naszego umysłu. A pracując zarówno z jednym i drugim – wykorzystując to co podarowała nam Natura – możesz świadomie kreować swoje życie i cieszyć się spokojem i zdrowiem na każdym poziomie swojego Ja.

 

Źródła z jakich korzystałem:

własne przemyślenia

"Poznaj Siebie" P. Listkiewicz

odetchnijwajurwedzie.pl/prana-czym-jest-i-skad-ja-czerpac/

blog.otylia.pl/energia-chi

 

 

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

 Share

×
×
  • Utwórz nowe...