Skocz do zawartości

Rozkład "domy astrologiczne" (Banzhaf)


Gość Essa

Polecane posty

Rozkład "Koło" - domy astrologiczne.

Źródło: książka Hajo Banzhafa "Vademecum tarocisty".

 

Dzięki rozkładowi możemy uzyskać informacje na temat różnych dziedzin życia.

Każda dziedzina to jeden dom astrologiczny. Niektóre domy mają bardziej skomplikowaną charakterystykę, dlatego wtedy lepiej wylosować dodatkowe karty, by otrzymać jasny obraz.

Rozkład pokazuje prognozę na kilka miesięcy a nawet lat naprzód, ale pozwala też na ocenę sytuacji aktualnej.

Tasujemy karty, wyciągamy 12 kart, odkrywamy je i analizujemy, w miarę potrzeby wyciągamy dodatkowe karty

na konkretny, interesujący nas dom lub wszystkie domy po kolei.

Karty rozkładamy na planie koła:

 

rozk1420addomyastrologiczne_zps72e68c55.png

 

By nie zgubić się w głębokich, filozoficznych znaczeniach poszczególnych domów, Hajo Banzhaf proponuje, aby najpierw ustalić jaki aspekt domu nas interesuje, np. w przypadku domu domu VIII lub XII-ego, a później dopiero przystąpić do rozłożenia i analizy kart.

 

Autor przedstawia kluczowe pojęcia odnośnie kolejnych domów:

 

DOM I

 

"Ja jestem".

- nastrój podstawowy osoby, zachowanie osoby, "jak mnie widzą".

 

DOM II

 

"Ja mam".

- stan posiadania, zdolności.

 

DOM III

 

"Ja myślę".

- dzień powszedni, nauka.

 

DOM IV

 

"Ja czuję".

- dom, rodzina (rodzice), pochodzenie.

 

DOM V

 

"Ja chcę".

- miłość, rozrywki.

 

DOM VI

 

"Ja pracuję".

-miejsce pracy, życie społeczne.

 

DOM VII

 

"Ja kocham".

- związki równorzędne, partnerskie, małżeństwo.

 

DOM VIII

 

"Ja poszukuję".

- seksualność osoby, tematy tabu osoby.

 

DOM IX

 

"Ja wierzę".

- poszukiwanie sensu, przekonania, podróże.

 

DOM X

 

"Ja dążę".

- kariera zawodowa, sukces, uznanie - cele społeczne, jakie realizuje poprzez pracę.

 

DOM XI

 

"Moi przyjaciele"

- przyjaciele osoby, grupy społeczne, do jakich należy, chce należeć, jakimi się otacza.

 

DOM XII

 

"Ja marzę".

- tęsknoty, marzenia, oświecenie, tajemnice.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz bardziej szczegółowa charakterystyka domów astrologicznych (z tej samej książki Hajo Banzhafa):

 

DOM I

 

- samopoczucie, samoświadomość, nastrój, zewnętrzna samorealizacja, to jak rozumiemy samego siebie (DOM VII zaś - to jak rozumiemy innych ludzi).

- schematy zachowania. Sposób podejścia do zadań i ich wykonania (zwłaszcza nowe, spontaniczne zadania, wyzwania). Czy umiemy doprowadzać sprawy do końca.

- pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na innych osobach.

 

DOM II

 

- majątek - jako stan posiadania, ale też posiadane konkretne umiejętności, atuty.

- syt. ekonomiczna, poziom i źródła dochodów. Stosunek do pieniędzy, obchodzenia się z nimi, podatki, długi.

- talenty, bogactwo duchowe, ale też próżność.

- DOM II realne wartości. DOM VIII - wartości transcendentalne (umiłowanie prawdy, dobra, poszukiwanie sensu).

 

DOM III

 

- zdrowy rozsądek, codzienność, przetwarzanie codziennych informacji, wiadomości.

- komunikacja w sensie uczenia się, mówienia, wykładania, wymiany myśli, korespondencji, przekazywania wiedzy.

- dziedziny takie, jak: dziennikarstwo, handel

- podróże służbowe (zaś urlopowe i długie podróże DOM IX).

 

DOM IV

 

- dom - miejsca, gdzie czujemy się jak w domu.

- dom rodzinny (atmosfera, wzorce). "Skąd pochodzisz?" (DOM X: "Dokąd idziesz?").

- Bezpieczeństwo lub jego brak, ojczyzna, korzenie.

- Oś rozwoju to oś DOM IV - DOM X.

 

DOM V

 

- kreatywność. To co sprawia nam przyjemność, co lubimy robić. Zabawy, rozrywka, hobby.

- stosunek do dzieci,

- stosunek do flirtu, gier hazardowych. Gry miłosne, zaloty.

- dzieła sztuki - tworzenie dzieł.

- samoświadomość jako wyodrębnienie siebie z zespołu, z ogółu (w przeciwieństwie do utożsamiania się z zespołem w DOMU XI).

 

DOM VI

 

- życie w społeczności, poczucie przynależności do klasy społecznej.

- miejsce pracy, styl pracy, stosunek do przełożonych

- choroby, niepełnosprawność, pielęgnowanie chorych

- uprzedzenia odnośnie klas społecznych

 

DOM VII

 

- partnerstwo, małżeństwo, długie ważne związki

- rozłąki, separacje

- zawodowe partnerstwo

- otwarci wrogowie

- zdolność przystosowania się, czasem nadmierne dostosowanie (w przeciwieństwie do DOMU I - gdzie nieograniczona pewność "ja").

 

DOM VIII

 

- to co niewidoczne w życiu. Niewidoczna strona egzystencji. Instynkty, nadprzyrodzone zdolności i ich wykorzystywanie.

- uzdrawianie. Szamanizm. Okultyzm - zdolności.

- tematy tabu i ich pokonywanie.

- głębokie doświadczenia seksualne.

- koniec i początek - transformacja, śmierć, podejście do śmierci, obawy przed śmiercią.

- magia - czarna, biała, seksualna.

- spadki

Dom ten wyraźnie odróżnia się od DOMU II - tam konkretne, realne zdolności, takie przyziemne.

 

DOM IX

 

- wyższe myślenie, podróże - wewnętrzne i zewnętrzne. Podróż "wgłąb siebie".

- Urlop.

- Obraz świata, moralność, obraz Boga, poczucie sprawiedliwości (liberalizm czy konserwatyzm, postępowość czy dogmatyzm). Etyka. Przekonania. (Przeciwieństwem - DOM III - tam trzeźwe myślenie i rzeczowe podejście).

 

DOM X

 

- sukces na tle społecznym - społeczne uznanie, publiczne wystąpienia, kariera, zawodowa, towarzyska. Cele dalekosiężne i ich realizacja. Popularność. Życiowe cele. Najwyższy punkt życiowy. Urzeczywistnienie wrodzonych zdolności, odziedziczonych w domu IV (DOM X = korona drzewa, DOM IV = korzenie).

 

DOM XI

 

- przyjaźnie, ideały przyjaźni,

- "moja grupa", jaką wybieram. Udział w grupie. Gościnność. Poparcie dla humanitaryzmu, ideałów ludzkości. Kosmopolityzm.

- Koleżeństwo cenione ponad indywidualnością (indywidualność "ja" w DOMU V).

 

DOM XII

 

- ukryte tęsknoty, obawy, ponadzmysłowe i mistyczne doświadczenia.

- ucieczka od rzeczywistości, narkotyki jako ucieczka od samego siebie.

- własnowolna lub wymuszona izolacja, poczucie uwięzienia - w czymś, w relacji z kimś, w jakimś schemacie.

- ukryci wrogowie (też to co nieświadomie mnie niszczy).

- skrytość, tajemniczość - w przeciwieństwie do jasności i zrozumiałości DOMU VI.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...