Skocz do zawartości

Jak jesteś zaprogramowany? – NLP


Nadia
 Share

Polecane posty

NAWYKI MYŚLOWE

Głęboko zakorzenione uczucia przekształcają sie w nawyki myślenia, czyli postawy, które ograniczają nas w znacznie większym stopniu niż przemijające emocje. Nastawienie optymistyczne” albo „pesymistyczne” czy „pozytywne” albo „negatywne” oznacza zajęcie określonej postawy. Dawno udowodniono, ze spośród dwóch jednakowo wykwalifikowanych i doświadczonych sprzedawców optymista osiągnie znacznie lepsze wyniki niż jego pesymistycznie nastawiony kolega. Myślę, ze jest to całkowicie zrozumiałe.

Należy jednak zaznaczyć, iż postawę można zmienić podobnie jak samopoczucie. Jest to kwestia treści naszych myśli. Zmiana postawy, nawet jeśli nie towarzyszy jej zmiana zachowań lub podwyższenie umiejętności, może przynieść wymierna poprawę osiąganych wyników.

Eksperyment przeprowadzony z udziałem sprzedawców – optymistów i pesymistów – wykazał ponadto, ze różnice efektywności miedzy obiema grupami pogłębiają sie z upływem czasu. 20- procentowa przewaga optymistów po roku wzrosła do 50 procent. Innymi słowy, prawo malejących przychodów zostało w tym przypadku odwrócone i pozytywne nastawienie przyniosło ciąg sukcesów. W tym samym czasie finansowe wyniki pesymistów stale sie pogarszały.

Sposób myślenia może nam wejść w nawyk tak samo, jak sposób zachowania sie.

Postawy, które określają postępowanie jednostek i całych społeczeństw nie sa niczym więcej niż nawykami myślowymi, które można zmienić. Należy tylko uświadomić je sobie i zastosować właściwy trening myśli. Lionel Tiger w książce Optimism (Optymizm) twierdzi, ze zagłady uniknęły te cywilizacje, w których dominował optymistyczny system przekonań.

Tego rodzaju społeczności wierzą we własna przyszłość i nowe, lepsze perspektywy.

 

PRZEKONANIA NA TEMAT SAMEGO SIEBIE

Naszymi myślami kierują utrwalone w świadomości przekonania i wartości. Sa one znacznie stabilniejsze niż ulotne uczucia, a nawet postawy. Te z nich, które decydują o twoich osiągnięciach, dotyczą twojej opinii o samym sobie, sposobu postrzegania własnej osoby, czy ez własnego „wewnętrznego wizerunku”.

Przekonania w rodzaju „jestem do niczego jako sprzedawca” lub „nie potrafię występować przed licznym audytorium” mogą stanowić trudna do pokonania przeszkodę na drodze do określonych celów. Jedna pozytywna opinia o sobie, np • „świetnie sobie radze w kontaktach z ludźmi” prawdopodobnie jest warta tyle, ile wiele godzin treningu. ćwiczenia, które nie sa wsparte pozytywnym przekonaniem, mogą jednak przynieść tylko krótkotrwałe efekty. Jedna negatywna samoocena (np. „gubię sie w liczbach”) może natomiast całkowicie zniweczyć wysiłki włożone w naukę i treningi, determinując twoje osiągnięcia, niczym samospełniająca sie przepowiednia. Każdemu przekonaniu na temat własnej osoby towarzyszy najczęściej kilka opinii szczegółowych, czyli referencji.

Przeświadczenie „świetnie radze sobie w kontaktach z ludźmi” może być sprecyzowane takimi przekonaniami jak „potrafię bez trudu nawiązać rozmowę”, „czuje sie swobodnie w towarzystwie obcych” lub „jestem w dobrych stosunkach z panem X lub pania Y”. Liczba eferencji, wspierających określone przekonanie, decyduje o jego sile.

Na podstawie badan, przeprowadzonych w USA wśród młodzieży szkolnej, wykazano, ze na osiągane przez uczniów wyniki wpływ ma wpojone im przekonanie nawet na temat koloru własnych oczu! Wydawało sie przy tym bez znaczenia, czy określone przekonanie wmówiła im osoba darzona autorytetem czy kolega; czy było ono racjonalne i pochodziło ze znanych źródeł, czy nie.

Opinia, w która wierzymy (a wyznajemy przecież wiele rozmaitych prawd i półprawd), oddziałuje na każdy aspekt naszego postępowania. Ukształtowane w efekcie przekonania na temat własnych zachowań (tj. ich interpretacja) wpływa z kolei na przyszłe postępowanie.

Przekonania i działania tworzą nie kończąca sie spirale współzależności.

 

Twoje wewnętrzne „ja”

Wielu pisarzy, sportowców i biznesmenów zwraca uwagę na wpływ opinii o samym sobie na podejmowane działania. Niektórzy twierdza nawet, ze jest to fundamentalny czynnik, determinujący osiągnięcia jednostki. Dr Maxwell Maltz, specjalista w dziedzinie chirurgii plastycznej, odkrył, ze u niektórych pacjentów zmiana wyglądu zewnętrznego pociąga za sobą istotna zmianę osobowości.

Zarazem w wielu innych przypadkach nawet radykalna interwencja o charakterze kosmetycznym me pomagała pacjentom w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów. Nadal postrzegali oni siebie jako osoby brzydkie i nieatrakcyjne. Ich wewnętrzny obraz samych siebie, tj. przekonania na temat własnej osoby, pozostały nie zmienione.

W takich przypadkach, zamiast korygować urodę, dr Maltz starał sie zmienić nastawienie pacjenta do samego siebie i osiągał znakomite rezultaty. Programowanie neurolingwistyczne oferuje techniki, dzięki którym możemy zmienić wyznawane przekonania, nie wyłączając tych o podstawowym znaczeniu, czyli poglądów na temat własnej osoby.

 

Ścieżki neuronalne

Pamiętaj, ze w mózgu przechowywane są doświadczenia całego życia – obrazy, dźwięki, smaki, zapachy i odczucia cielesne. Twój sposób postrzegania tych wspomnień tworzy schematy połączeń neuronalnych (rodzaj przetartych w mózgu ścieżek), które w miarę użytkowania przeobrażają sie w główne szlaki komunikacyjne, a nawet „autostrady”. Owe powtarzające sie, wygodne i znajome drogi filtrowania nowych informacji, docierających do mózgu, stanowią przekonania.

Kiedy mówisz np. „nie mam pamięci do nazwisk”, interpretujesz tylko bieżące doświadczenie (może ostatnio zawiodła cie pamięć), opierając sie na utrwalonym w przeszłości sposobie oceny podobnych sytuacji.

W pewnym sensie wypowiedz ta jest prawdziwa, ponieważ w nią wierzysz.

Z innego punktu widzenia jest ona wyłącznie subiektywna interpretacja „pamięci do nazwisk”, oparta na wcześniejszych doświadczeniach. Ktoś inny mógłby stwierdzić „nie mam pamięci do twarzy”.

Obaj dwaj macie własne mapy rzeczywistości, jednak żaden z was nie postrzega rzeczywistego świata w sposób obiektywny, wszystko, co wiecie i w co wierzycie, zostało przefiltrowane przez zmysły. W przeszłości każdy z was skorzystał z innego „połączenia”, które stopniowo przeobraziło się w skuteczny system szybkiego przetwarzania wszelkiego rodzaju informacji, docierających do was w każdej sekundzie. Innymi słowy, każdy z was ukształtował określone przekonanie.

Obiektywny test mógłby wykazać, ze w istocie lepiej zapamiętujesz imiona, niż twój kolega, który z kolei przypomina sobie twarze z mniejszym trudem niż ty! Okazuje się, ze przekonania maja niewiele wspólnego z obiektywnymi faktami.

Jeżeli jednak fakty potwierdzają przeświadczenie (co zdarza się częściej), zazwyczaj dzieje się tak za sprawa zachowań potwierdzających przekonanie w samospełniający sie sposób.

Zatem twoje przekonania stale filtrują komunikaty pochodzące zarówno z wewnętrznego, jak i zewnętrznego świata. Wraz z uczuciami decydują one o twoich zachowaniach, działają jednak głębiej i bardziej konsekwentnie. Nie zdołasz osiągnąć zamierzonych rezultatów, o ile nie będą one zgodne z twoimi przekonaniami. Podejmowane przez ciebie działania będą odzwierciedleniem twoich myśli, tj. aktualnego stanu ducha i wyznawanych poglądów. Jak napisał Wergiliusz „Mogą, albowiem tak wierzą”.

 

Źródła przekonań

Jakie czynniki kształtują owe przekonania? Jednym z najważniejszych jest środowisko, w którym dorastaliśmy(rodzina i szkoła) i które uformowało nasza osobowość. Jeżeli od dzieciństwa wpajano ci, że możesz wiele osiągnąć, prawdopodobnie włączyłeś te opinie do własnego systemu przekonań i zawdzięczasz jej swa obecna pozycje. Na nasza obecna ocenę samych siebie wpłynęły równie role, które odgrywaliśmy w dzieciństwie. Jeżeli w wyobraźni udaje ci sie zająć miejsce innej

osoby, zaczynasz wierzyć, ze naprawdę możesz sie do niej upodobnić… [...]

 

Fragment z : Harry Adler – Umiejętność Realizowania Marzeń

źródło: www.zenforest.wordpress.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

NLP to skrót od angielskiego wyrażenia „neuro-linguistic programming”, na język polski tłumaczymy to jako programowanie neurolingwistyczne. Jest ono swoistym połączeniem ze sobą różnorodnych dyscyplin naukowych, które na pozór mogłyby wydawać się całkowicie nie związane, są to m.in. psychoterapia i psychologia, neurologia i lingwistyka, informatyka, semantyka ogólna czy teoria systemów.

Ogólnoprzyjęte rozumienie NLP uznaje je za zgromadzenie zasad, modeli oraz narzędzi, które ułatwiają komunikację międzyludzką, pomagają w nauce i lepszym przyswajaniu wiedzy czy też sprawiają, że wprowadzenie zmian w życiu staje się zdecydowanie prostsze.

Poza tym, pośród podstawowych elementów NLP znajduje się przekonanie, że to, w jaki sposób funkcjonuje nasz umysł, jak posługujemy się językiem werbalnym oraz niewerbalnym, stanowi podstawy formułowania oraz wyrażania naszych myśli.

W dzisiejszych czasach NLP cieszy się niesłabnącą popularnością, można wręcz mówić o wzroście świadomości na jego temat, i tym samym zainteresowania zgłębieniem wszelkich podstaw metody.

Pośród licznych metod programowania neurolingwistycznego wymieniane są m.in. następujące:

  • Trans – wprowadzanie w płytki poziom hipnozy.
  • Linia czasu – z jej zastosowaniem wprowadza się subiektywną zmianę odczuwania czasu. Praktyka dotyczy przeszłości oraz przyszłości. Wykorzystuje się ją w celu odczytania i przede wszystkim odnalezienia swoich własnych zasobów – stanów emocjonalnych czy doświadczeń.
  • Metafory — wykorzystywanie takiej formy językowej, daje możliwość oceny sytuacji z zupełnie innej perspektywy.
  • Kotwiczenie – z jego zastosowaniem wytwarzane są odruchowe powiązania emocjonalne na linii przyczyna-skutek, z udziałem konkretnego bodźca np. dźwięku, dotyku czy obrazu.
  • Switch pattern – z zastosowaniem tej techniki wytwarzane są skojarzenia pomiędzy sytuacją, która jest przez nas odbierana negatywnie, a taką pozytywną. Dokonuje się tego poprzez przeskakiwanie w myślach pomiędzy wyobrażeniem, czy też rodzajem wizualizacji zarówno jednej, jak i drugiej sytuacji.

 

źródło: https://www.odkrywamyzakryte.com/nlp/

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

 Share

×
×
  • Utwórz nowe...