Skocz do zawartości

Klasyczne w pigułce


Karolina

Polecane posty

Istnieje wiele teorii dotyczących pochodzenia kart do gry, tak wiele jak sposobów interpretowania ich znaczenia. Historia kart ginie w czasach, gdy były one zakazane przez władze kościelne czy świeckie. Uważano, że karty nie są dla wszystkich, zwłaszcza nie dla prostych ludzi, a wróżenie było ciężkim grzechem. Mimo tego, albo właśnie za sprawą tego, powodzenie kart do gry wzrastało i bardzo szybko zaczęły być używane do gier losowych, obok oczywiście przepowiadania przyszłości.

 

Do XIX wieku karty były już powszechnie znane i bardzo popularne. Kilku wróżbitów zaczęło zyskiwać wielką sławę. Między innymi pewien Francuz Etteilla , urodzony w XVIII wieku. Dzięki swojemu własnemu opracowaniu systemu kart Tarota przepowiedział w czasie Rewolucji śmierć kilku arystokratów. Madame Le Normand znana wróżka przepowiadała przyszłość arystokracji, w tym samej cesarzowej Józefinie.

 

Dogodność wróżenia z kart polega miedzy innymi na tym, że praktycznie w każdym domu można znaleźć talię, którą można posłużyć się do wróżenia. W przeciwieństwie do Tarota, do którego potrzebne są specjalne karty. Kolejnym plusem wróżenia z kart klasycznych jest fakt, iż nie niosą one ze sobą negatywnych znaczeń. Jeśli używasz zwykłych kart do wróżenie nie pozwalaj innym używać ich do grania na przykład w pokera. Zwykła talia ma tylko 52 karty (nie licząc jokerów). Zwykłe karty mają 3 karty dworskie – Król, Królowa, Walet. Można zauważyć, że 52 karty w talii odpowiadają ilości tygodni w roku, co sugeruje związek wróżenia z kart z astrologią.

 

Cztery kolory odpowiadają czterem trygonom: trefle związane są z trygonem ognia (Baran, Lew, Strzelec), karo – ziemi (Byk, Panna, Koziorożec), piki – powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik), kiery – wody (Rak, Skorpion, Ryby). Jest też 13 kart w każdym kolorze, czyli tyle ile w kalendarzu księżycowym używanym w chińskiej astrologii. Mamy też 12 kart dworskich i 12 znaków zodiaku.

 

Jeśli przyjrzysz się Tarotowi i zwykłym kartom , to zauważysz, że karty Arkanów Mniejszych i ich odpowiedniki - karty numeryczne (od 1 do 10) w zwykłych kartach mają podobną interpretację. Mają one jednak inne znaczenie, o czym należy pamiętać. Jeżeli znasz już Tarota, a chcesz nauczyć się wróżenia z kart klasycznych, to wystarczy, że przełożysz sobie znaczenie każdej karty z ich odpowiednika z kart Arkanów Mniejszych. Pamiętaj, że Kiery to Puchary, Karo to Monety, Trefle to Kije, a Piki to Miecze.

 

Tak jak w Tarocie, karty dworskie w kartach klasycznych reprezentują osoby znane kwerentowi. W klasycznych kartach istnieje mniejsze pole manewru do interpretacji. Królowie oznaczają mężczyznę, Królowe – kobiety, a Walety – mogą się odnosić do dzieci, młodego chłopaka lub dziewczyny, mogą też się odnosić do partnera w życiu lub pracy, który jest młodszy od pytającego.

 

Jak wybrać kartę reprezentującą pytającego? Pamiętajmy o symbolice kart dworskich, ważny jest też kolor. Wybieramy go zależnie od karnacji pytającego, emocjonalności, osobowości, trygonu zodiakalnego, do którego się ten kolor odnosi. Kryterium wyboru zależy od wróżbity, zależy on od tego, co do Ciebie najbardziej przemawia – znaki zodiaku czy osobowość. Wybór należy do Ciebie. Jednak nie należy zmieniać raz już podjętej decyzji podczas wróżenia.

 

Kolor kart dworskich odnosi się też do przyciągania. Karty dworskie tego samego koloru oznaczają bliskie relacje, jeśli Król Pik pojawia się we wróżbie dla osoby, która jest Królową Pik to jest to jej mąż bądź osoba bardzo bliska. Jeśli dotyczy to kariery zawodowej, wtedy jest to kolega z pracy albo szef.

 

Każdy kolor ma też swoje przeciwieństwo. Przeciwieństwem dla kierów jest karo, a dla treflów – piki. Gdy Król Trefl pojawi się we wróżbie Królowej Pik może to oznaczać kłopoty, napiętą sytuację, romans z komplikacjami, zawistnego kolegę w pracy.

 

Kiery wiążą się z ze sprawami dotyczącymi uczuć, miłości, przyjaźni, różnymi związkami emocjonalnymi, kojarzą się też z tworzeniem, płodnością, obfitością. Wiążą się też z chęcią posiadania, domem i kształceniem. Wzmacniają znaczenie sąsiednich kart. Oznaczają szczęście nawet jeśli inne karty wskazują na problemy.

 

Karo rządzą sprawami materialnymi, finansami, nieruchomościami, pozycją społeczną oraz wszystkim, co jest dla kwerenta najistotniejsze. Oznaczają również witalność, energię. Ich znaczenie mogą ograniczyć piki.

 

Trefle rządzą słowami, negocjacjami, interesami, ale też energią, przedsięwzięciami, postępem, ambicją, rozwojem. Mogą oznaczać podróż, w związku z karierą w szczególności.

 

Piki zapowiadają problemy, kłótnie, trudności, obawy, straty. Gdy występują w sąsiedztwie kierów lub trefli nie są już tak groźne. Oznaczają też pomysły i szybkie działania.

 

obrazek.png

 

Źródło: parasfera.pl

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...