Skocz do zawartości

Runa Thurisaz - Znaczenie


Ismena

Polecane posty

THURISAZ

201309212545_thurisaz1.jpg

 

Nazwa runy: durisaz, thurisaz, thurs, thiuth, thauris, thora, thorn, thurs, thursi, thurisar, dorn, thuris, tauris, donar, thunsaz

Słowa kluczowe: władza duchowa, olbrzym, cierń, wieża, wrota, młot Thora, szansa, przesilenie, rozwaga, opór, aktywność erotyczna, regeneracja.

Charakter: Runa energetyczna

Żywioł: Ogień

 

THURISAZ – runa ta oznacza obronę lub atak, konflikt, oczyszczenie, zaradność. Charakteryzuje też zbliżającą się oczyszczającą burzę, która pozwoli pozbyć się naszych emocjonalnych problemów. Nie można być biernym w żadnej sytuacji konfliktowej. Pomyślność losu, która pomaga pokonać przeciwności. Ta runa ma najsilniejsze właściwości obronne ze wszystkich w rozkładzie. Pomaga przezwyciężyć nieśmiałość, chroni przed złymi urokami i zaklęciami. W kwestiach zdrowotnych runa ta pomaga przy chorobach reumatycznych, kłopotach ze wzrokiem.

 

WYKŁADNIA TRADYCYJNA

THURISAZ jest siłą reaktywną brutalnej natury. Stanowi reakcję na spotkanie dwóch przeciwstawnych energii i transformuje je w energię kinetyczną. Procesy owe zachodzą w naturze jako siły nieświadome (postacie „olbrzymów") i należy je przezwyciężyć, jeśli wykraczają poza swoją domenę. Runa „TH" jest symbolicznym znakiem energii psychoseksualnej, która nieświadomych stawia w sytuacji przymusowej, a świadomych prowadzi do transformacji.

 

STRONA JASNA

THURISAZ jest runą nie działania. Powinieneś spotkać się z tym, co ukryte w tobie. Odsłoń to przed sobą zanim podejmiesz zadowalające działanie. Rozwijaj zdolność oczekiwania bez podejmowania decyzji. Wspomnienia nie powinny obciążać twojej psychiki. Możesz spotkać się z niebezpiecznymi reakcjami na swe czyny, tak więc bądź zaangażowany pasywnie, chwytając „na ślepo" świat zewnętrzny. Uczyń to z pełnym rozpoznaniem przyczyny. THURISAZ jest witalną siłą erotyki. Wzrost energii erotycznej może być zniesiony ze smutkiem. Moc zawarta w tej runie, stosowana we właściwy sposób, może ochraniać, prowadzić do korzystnej zmiany i regeneracji. Jest to runa kryzysu, przesilenia w kierunku poprawy lub pogorszenia. Bywa katalizatorem dla zmian. Może reprezentować osobę brutalną lub nieporadną.

Masz w sobie siłę, by stawić czoło wszystkiemu, co stanie ci na drodze. Niczego się nie lękaj, gdyż jesteś władny sięgnąć po swoje przeznaczenie. Niech nikt nie powstrzymuje cię przed poszukiwaniem prawdy. Bądź wierny swojej naturze i pozostań istotą duchową ale zawsze stój twardo na ziemi. Duchowa władza przynosi siłę - do ciebie należy, by wykorzystać ją z miłością, bez egoizmu. Moc może skorumpować, jeśli człowiek nie ma szczerego, uczciwego serca. Nigdy nie powinieneś odczuwać potrzeby mówienia innym o swojej mocy; powinna wystarczyć ci świadomość jej posiadania. By w pełni wykorzystać tę runę, powinieneś najpierw opanować ego. Duchowa władza, jak siła, jest mocą która ma pomóc ci nie zbaczać z twojej ścieżki, a nie wywierać naciski na innych w egoistycznych celach.

 

-Siła sprzeciwu, siła kierowana, witalność erotyczna, kataliza energetyzująca.

-Radykalne zmiany, dogłębny przegląd posiadanych poglądów (często bolesny), siły chroniczne, magia naturalna, sfera nieświadomości, stany progowe, rozwiązanie problemu poprzez konflikt, skrajne poglądy (konflikt ideologiczny).

 

STRONA CIEMNA

Niewłaściwe zbliżenie się do znaku „TH" wiąże się z opuszczeniem, brakiem ochrony, niebezpieczeństwem. Uważać należy na wrogów przychodzących z zewnątrz. Runa wskazuje na przymus przeciwdziałania, oporu, sprzeciwu i na ewentualne przykrości w relacjach z płcią przeciwną. Może się ujawnić zdradą. Strzeż się działania powodowanego słabością lub rozpaczą. Nie twórz nieistniejących przeszkód, nie ulegaj impulsom. Bądź świadom każdego uczucia i każdej myśli, lecz nie poddawaj ich ocenie. Obserwuj to, co dzieje się w tobie. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań.

 

-Niebezpieczeństwo, brak ochrony, przymus, zdrada, smutek.

-Przeprowadzka, wymuszone przeprosiny. Nie podejmuj teraz pośpiesznych decyzji, zostaw sobie czas na przemyślenie sytuacji (tą literą zaczyna się norweskie słowo „thing" - wiec, rada, współcześnie - parlament).

 

ZNACZENIE WYROCZNI

 

Ogólne i jednostkowe:

W zależności od sytuacji i pytania chodzi tu albo o atak, albo o obronę. Na jedno i na drugie mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Nad twoje życie nadciąga oczyszczająca burza. Wskazane jest działanie, a o gnuśności należy zapomnieć. Nie zwlekaj z oczyszczającym wyjaśnieniem problemów związanych z tobą lub inną osobą, rozwiąż je!

 

Dokładne, w kole runicznym:

Runa cierni, które chronią piękno (róży), jest także runą prób i drobnych dolegliwości oraz niewygód dnia codziennego.

W wodzie: niekorzystny okres, unikaj ryzyka. W ziemi: wskazana dyplomacja, działaj ostrożnie.

W ogniu: nie ufaj wszelkim propozycjom związanym z biznesem, miej się na baczności przed złymi zamiarami innych.

W powietrzu: może nastąpić czas nudy, ale mimo to unikaj ryzyka; jeśli będziesz cierpliwy, sytuacja rozwinie się pomyślnie.

 

Thurisaz łączy się z twoją mocą. Jeśli ją ukryłeś, runa znajdzie sposób na pobudzenie jej: Thurisaz zechce zmusić cię do rozprawienia się z ciemnymi stronami twojej natury i chyba to jest często przyczyną, że wielu ludzi po zetknięciu się z runą Thurisaz rezygnuje w ogóle z pracy nad runami; runa ta zalicza się bowiem do najmocniejszych, a zarazem i najniebezpieczniejszych w całym futharku.

 

Pierwotna chaotyczna energia fehu zostaje sprowadzona przez uruz na właściwe tory i może w Thurisaz objawić się eksplozją. Thurisaz jest niezłym złośnikiem! Runę tę cechuje również samoświadomość mocy i niezwyciężoności, z tego też powodu jest jedną z najpotężniejszych aktywnych run ochronnych całego systemu.

Bóg Thor należy do dziś w Islandii do najbardziej czczonych bóstw. Jest opiekunem ludzi. Thurisaz jest ściśle związany z Thorem, a jego młot Mjolnir, narzędzie walki przeciw wrogim ludziom mocom, możemy przyjąć jako symbol mocy runy Thurisaz.

 

Thurisaz jest wprawdzie runą skutecznie chroniącą, ale - może doprowadzić do ujawnienia się w nas ukrytych skłonności. I nie chodzi tu tylko o te skłonności, które chcielibyśmy wydobyć. Wojowniczość (chodzi tu o agresywny udział człowieka, który można wykorzystać zarówno do rozwój u wewnętrznego, jak i do zniszczenia) jest w życiu współczesnej cywilizacji traktowana prawie jak choroba, ale chodzi o zdrowe dążenie do wolności i szerszego zakresu działania. Z tego powodu tłumiona potrzeba wyżywania się w walce, która w zasadzie powinna się rozładować w kontakcie ze środowiskiem, znajduje "zastępcze" ujście w naszym organizmie w postaci chorób.

 

Energia runy Thurisaz

Jest to runa opiekuńcza dla osób urodzonych między 22 marca a 5 kwietnia.

Znaczenia runy:

- dosłowne: cierń/olbrzym

- magiczne: przeszkoda, próba, moc duchowa

- symbolizuje przeszkody jako drogę do wielkich wyzwań, męską energię, kolec osłaniający piękno róży przed zniszczeniem

- jej drzewem jest tarnina

- jako talizman przyciąga witalność i potencję; chroni przed cierpieniem, gwałtem, impotencją, zwielokrotnia siłę męskości

 

Znaczenie wróżebne

1. Pozycja naturalna

Thurisaz zapowiada uporanie się z przeszkodami, uporządkowanie życia i tzw. oczyszczenie atmosfery. Wróży przebojowość, odwagę i mobilizację do walki o dalekosiężne cele; gwarantuje zwycięskie stawianie czoła wielkim wyzwaniom. Obiecuje zaradność życiową, wzrost siły życiowej oraz potencji. Obdarza cierpliwością.

2. Pozycja odwrócona

Thurisaz w odwróconej pozycji wróży zdradę, nielojalność i wrogie nastawienie otoczenia. Zapowiada czas niepokoju i trwogi, huśtawkę emocji, a zwłaszcza męczące obsesje seksualne. Przestrzega przed gwałtem, słabością charakteru i podejmowaniem pochopnych decyzji.

 

Medytacja z runą

Wgląd wizyjny w runę Thurisaz pozwoli Ci lepiej i głębiej poznać runę, a jednocześnie sprawi, że jej energia będzie działać dla Twojego dobra, dając Ci odwagę do podejmowania wielkich wyzwań, wolę działania i spełnienie miłosne.

Połóż się wygodnie lub usiądź nie krzyżując nóg ani rąk. Odpręż się i zacznij oddychać spokojnie we własnym rytmie, jednocześnie patrząc na mandalę Thurisaz. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że znajdujesz się nocą w lesie; otaczają Cię kujące krzewy tarniny, dzikiej róży, jeżyn i malin. Jest burza, pioruny z trzaskiem biją w ziemię... Nagle z bardzo daleka dociera do Ciebie płacz dziecka. Idziesz dziecku na pomoc, cierpliwie przedzierając się przez kolczaste rośliny, które ranią Cię przy każdym ruchu. Droga jest długa, ale z każdym krokiem czujesz coraz mniej bólu i strachu. Gdy wreszcie bierzesz dziecko na ręce, przepełnia Cię radość i duma. Zachowaj ten obraz w sercu, powoli przenieś uwagę na swój oddech, potem otwórz oczy.

 

źródło: taraka.pl

 • Dziękuję! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 years later...

HAND CARVED sterling silver THURISAZ Rune pendant necklace

 

 

Thurisaz, thurs – olbrzym, siłacz; thorn – cierń; Burza oczyści atmosferę.

Potencjał runy: ochrona naturalnego porządku, uwolnienie inspirujących sił.  Przesłanie runy: pozbądź się tego, co Ci przeszkadza. Nie wyciągaj pochopnych wniosków, ponieważ możesz poprzez to stworzyć więcej problemów, niż jesteś w stanie rozwiązać.

Cierń, olbrzym, młot. Konflikt, instynkt, zaradność życiowa, oczyszczający ogień. Olbrzymia siła – przezwyciężanie przeszkód, ochrona np. przed oszustami, symbol ochrony własnych interesów. Runa pomoże podjąć dobrą decyzję, doda wytrwałości. Burza, wyładowanie nagromadzonych emocji, oczyszczenie (katharsis). Moc, erotyka, wytrwałość.

Przesłaniem tej runy jest „nauczyć się, że cierpienie jest konieczne by móc doświadczyć wszystkiego, co oferuje nam życie”. To, co na początku może się wydać negatywnym a nawet destruktywnym wydarzeniem, może być cenną lekcją na przyszłość i otworzyć nas na zmiany, które są w życiu nieuniknione. Pomyślność losu, która pomaga przezwyciężyć przeszkody. Pokonanie wrogów lub problemów. Potrzeba konsekwencji w działaniu i doprowadzenia spraw do końca. Obrona lub atak w zależności od sytuacji – nie wolno być biernym ani się poddawać, należy koniecznie wyjaśnić sprawy – nie uciekniesz przed problemami, musisz się z nimi zmierzyć. Jeżeli atak, jest to odniesienie do związanego z runą obrazu. Oznacza gwałtownego, potężnego wojownika, działającego agresywnie i bez oglądania się na konsekwencje. Symbolizuje człowieka, który wykorzystuje swoją moc w negatywnych celach. Czasami nie zdaje sobie z tego sprawy a czasami działa w ten sposób zupełnie świadomie. Jeżeli zaś runa ta oznacza obronę, to też można ją odczytywać dwojako. Pomoże powstrzymać własne napady złości, agresji, pesymizmu; ochroni także od ludzi, którzy zainteresowani są zadawaniem bólu – świadomie lub nie, na poziomie fizycznym i psychicznym. Zbyt długo gromadzone krzywdy i emocje, stają się zbyt ciężkie do udźwignięcia, co może prowadzić do chorób. Kontroluj zmysły i popędy, aby nie przysporzyły Ci zmartwień. Nie prowokuj kłopotów, coś Ci przeszkadza, doskwierają Ci drobne codzienne troski. To próba Twojej siły wewnętrznej i próba woli. Twoim największym wrogiem jest lęk. Zmobilizuj rozsądnie swoje moce, a przezwyciężysz przeszkody. Masz teraz ogromną siłę, wykorzystaj ją konsekwentnie i mądrze. Pierwotna energia Fehu, wstępnie ukierunkowana przez Uruz, w Thurisaz objawia swoją siłę tworząc olbrzyma. Olbrzym żyje na planie ziemskim i materialnym. Cierń – symbol tego znaku, budzi olbrzyma i uczy go przez doświadczenia życiowe, które rozwijają jego świadomości. To czas wewnętrznej burzy, przesilenia, wewnętrznego kryzysu – czas duchowych przemian i rozwoju. Wykaż cierpliwość, bacznie obserwuj to, co dzieje się w Tobie. Działając świadomie będzie Ci łatwiej żyć w zgodzie z sobą.

W pozycji prostej runa Thurisaz oznacza dla nas bezpieczeństwo finansowe oraz pozytywne zmiany zarówno w finansach, uczuciach, czy w pracy lub nauce. Daje odwagę i uwalnia od lęku, dodaje siły i energii, aby pokonać wszystkie trudności lub przeciwności losu. Nie odwlekajmy więc naszych planów, ale energicznie zabierzmy się do działania. Przezwyciężenie nieżyczliwych czy wręcz wrogich wpływów

Kiedy zaś runa Thurisaz pokaże się w pozycji odwróconej, uważaj wtedy, bo Twoje finanse są w niebezpieczeństwie. Psychicznie też nie jest najlepiej. Może spełniasz czyjeś oczekiwania i realizujesz czyjeś marzenia, zapominając, że życie jest Twoje i Ty masz iść swoją własną drogą. Uważaj na stresy, bo Twój system nerwowy jest teraz słaby, łatwo Cię zranić a świat możesz widzieć w ciemniejszych kolorach i już mały krok prowadzi do stanu melancholii, czy depresji. Wymuszona, radykalna zmiana poglądów, nadużywanie władzy, niekorzystna przeprowadzka, nieoczekiwane zagrożenie. Losując odwróconą Runę Thurisaz, należy się zastanowić, jakie szkodliwe wpływy wywiera na nas nikotyna, alkohol, Internet, uzależnienie od seksu, hazardu, słodyczy.
W pracy, możliwe są pomówienia, plotki, nagana lub degradacja.
W nauce – egzaminacyjne stresy, trudności, rozgoryczenie. Wewnętrzne blokady lub brak twórczej energii może doprowadzić do zniechęcenia.
W negacji może oznaczać dominującą osobę. Pojawienie się tej runy w rozkładzie oznacza konflikt, kłótnię a nawet przemoc. Wskazuje, że nadchodzą ciężkie czasy, zaś pytającemu trudno będzie osiągnąć sukces. Szczęście chwilowo nas opuściło, dalszy brak dynamiki postępowania i silnej woli może sprawić, że sprawy wymkną się nam spod kontroli. Może również oznaczać chorobę psychiczną, narcyzm, megalomanię, konfliktowe sytuacje, zamieszanie w plotki.
Przesłaniem odwróconej runy Thurisaz jest jednak hasło: „Nie odrzucaj pomocy czy dobrej rady. Zmień punkt widzenia lub przyzwyczajenia i zacznij zmieniać swoje życie na lepsze, bezpieczniejsze i szczęśliwsze. Dzięki wewnętrznej mocy potrafisz pokonać trudy, możesz bawić się, śmiać i realizować swoje marzenia, możesz być spełnionym człowiekiem”.

THURISAZ wróży:

 

 • moc
 • wytrwałość
 • siła erotyzmu
 • przezwyciężenie przeszkód
 • niepopularne działania
 • runa kryzysu: poprawy lub pogorszenia
 • realne spojrzenie w obecnej chwili
 • doświadczenie życiowe
 • przyrost uczuć miłości i życzliwości
Zablokowana energia runy:

 

 • wrogowie z zewnątrz
 • przymus przeciwdziałania
 • agresja
 • kłopoty w relacjach z płcią przeciwną
 • ujawnienie zdrady

Chociaż cierń jest maleńki może powodować wielki dyskomfort, który jest zwielokrotniony jeśli cierni będzie więcej. Cierń jest ostry i bolesny – może być uznawany za ostrzeżenie lub obrońcę. Runa Thurisaz zależy w dużej mierze od otaczających ją innych run. Może oznaczać wielką siłę i szczęście albo wielkie niebezpieczeństwo i opiekę. Oznacza także czas próby. Runa mocy, siły, gwałtownych emocji, ale i ochrony przed światem zewnętrznym. Noszenie jej przy sobie pomaga osiągnąć stan, w którym zaczynamy wierzyć w siebie tak mocno, że nie musimy już liczyć na niczyją pomoc.
To najsilniejsza runa obronna w całym układzie. Oznacza aktywną obronę, można jej używać jako tarczy. Jednak nie należy osłaniać się nią długo i bardzo szczelnie – wtedy nikt nie będzie miał do nas dostępu i nie będzie możliwości, aby pomóc. Runa ta może ostrzegać też, że zbliża się oczyszczająca burza! „Walnąć porządnie młotem w stół”. Będzie gwałtowna, ale oczyści atmosferę. Ta runa znajdzie sposób, aby pobudzić w nas moc. Strzec będzie od wrogów, a przyciągnie przyjaciół, którzy potrafią przejść przez postawiony przez nas mur. Opiekunem runy Thurisaz jest Thor – władca burz. Stąd też znak ten symbolizuje wybuch energii i uczuć, niekiedy także agresji. Energetycznie należy do kręgu Ognia.

Kolory jaskrawo-czerwony, czarny
Drzewo dąb
Charakter runa energetyczna
Właściwości runa odwracalna
Zdrowie dobrze wpływa na narządy rozrodcze męskie (czakram drugi – seksualności) oraz wszystkie choroby o gwałtownym przebiegu. Wskazuje na choroby o podłożu psychosomatycznym, których przyczyną jest słaba konstrukcja psychiczna, pomaga przy apatii, pomocna przy kamicy nerkowej, wskazana przy chorobach o podłożu reumatycznym, wzmacnia działanie ziół, łagodzi schorzenia wzroku. Chroni przed apopleksją, leczy nerwice seksualne.
Kluczowe właściwości witalna siła erotyki, opór, moc, przesilenie, błyskawica, pokonanie wrogów. Pomaga ludziom nieśmiałym, niezdecydowanym, dodając pewności siebie.
Amulet przeciw urokom i złym atakom. Pomocna w dochodzeniu swoich praw w sprawach urzędowych, prawnych ale również w konfliktach międzyludzkich. Pomaga nam uwolnić się od presji spełniania cudzych oczekiwań, wzmacnia asertywność i odsuwa niebezpieczeństwo bezwolnego poddawania się cudzej woli. To bardzo potężna runa, którą stosować powinno się z rozwagą, by zamiast oczekiwanych korzyści nie przyniosła nam przykrych konsekwencji. Nie ma nic złego w wierze we własne siły i patrzeniu przez różowe okulary, ale zadufanie w sobie prowadzi już do egocentryzmu, despotyzmu i pogardy dla innych ludzi.
Talizman totalna ochrona, zwycięstwo nad przeciwnikiem bez walki, daje poczucie odwagi, umacnia wiarę we własną siłę. Dzięki temu wycisza w nas lęk i dodaje odwagi w codziennym życiu, ale może też przyczynić się do tego, że pewność siebie przerodzi się w niebezpieczną megalomanię lub poczucie, że jesteśmy niezniszczalni.
Należy postępować bardzo ostrożnie z energią tej runy, ponieważ ma ona właściwości silnie pobudzające. Trzeba bardzo uważać by nie przesadzić wykorzystując tę runę.
Remedium feng-shui
 należy zachować dużą ostrożność w stosowaniu tej runy jako mandali czy amuletu
Archetypy astrologiczne aktywny Jowisz
Archetypy arturiańskie zasada Tao (walka wyższych sił)
Zodiak druga połowa znaku Koziorożca (6-19 stycznia)

W runie Thurisaz zawarta jest siła dobra i zła, wojny i pokoju, energia agresji i obrony. Dlatego właśnie runa Thurisaz jest runą bardzo silnie ochronną. Runa Thurisaz ochrania przed atakami energetycznymi, używana jest również do działań magicznych. Nie tylko w zewnętrznym świecie grozi nam niebezpieczeństwo. Czasem sami dla siebie jesteśmy wrogami, a runa Thurisaz pomoże nam wtedy zrozumieć nasze lęki, nauczy nas też stawić czoło naszym słabościom, złym nawykom, czy uzależnieniom.
W runie Thurisaz kumuluje się prastara siła, która zniszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Z drugiej zaś strony, w każdym z nas pobudzi do życia drzemiące siły do pokonywania trudności dnia codziennego i stawiania czoła przeciwnościom. Każdy, kto przejmie odpowiedzialność za swoje czyny czy nawet swoje myśli i plany oraz potrafi przewidzieć konsekwencje swojego postępowania, ten może z dumą powiedzieć o sobie, że „jest kowalem swego szczęścia”.

 

Źródło: futhark.pl

 • Lubię! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
 • Utwórz nowe...