Skocz do zawartości

Runa Kenaz - Znaczenie


Ismena

Polecane posty

KENAZ

descarga-1.jpg

 

Nazwa runy: kaunan, kenaz, kauna, cen, ken, kaun, kusma, kustna, cén, kano, kaunaz

Słowa kluczowe: rozmach, pochodnia, latarnia, oświecenie, opieka, otwarcie, dziecko, ogień, namiętność, oszczędność energii, technika.

Charakter: Runa energetyczna

Żywioł: Ogień

 

KENAZ – związany jest z pracą i nauką. Jego energia pozwala pokonać swoje własne słabości, aby móc się uczyć i rozwijać dalej. Runa symbolizuje ogień, pochodnie, lustro, namiętność, wizję, miłość, poznanie i oświecenie. Kenaz ma magiczną zdolność, która pozwoli Tobie znaleźć w sobie energię i samozaparcie na kontynuowanie nauki oraz rozwijania swoich możliwości. Jest runą zakochanych, która podnosi energię seksualną oraz wzmaga naszą namiętność. Dodatkowo chroni nas przed złą energią. Kenaz jest również pomocny w leczeniu naszego ciała. Jest bardzo pomocna przy bólach głowy, schorzeniach skórnych oraz przy gojeniu ran i poparzeń. Działa zbawiennie podczas gorączki, którą zbija.

 

WYKŁADNIA TRADYCYJNA

Oto zasada twórczości i analizy, ta, która nadaje rzeczom formę. KENAZ jest ogniem boskiej inspiracji, kontrolowanym przez sferę sztuki. Wiąże się z twórczością artystyczną. Symbolizuje ogień pochodni, serca, ołtarza, kuźni, stosu pogrzebowego.

 

STRONA JASNA

Jest to runa ponownego otwarcia, rozproszenia ciemności, które przesłaniały jakąś cząstkę twego życia. Nastał poranek twej aktywności, a zarazem powagi i koncentracji, wszystkiego, co zasadnicze przy podejmowaniu wszelkich działań. W kontaktach z ludźmi możesz również doświadczyć otwarcia, zainicjować coś nowego. Twórczość, sztuka płynąca z wnętrza, wszelkie zdolności lub skłonności mogą się ujawnić. Powinien im towarzyszyć odpoczynek i relaks. Twoja osobowość pozostaje w kręgu twórczego ognia. Wszystko to sugeruje transformację. Aktualnej sytuacji życiowej należałoby nadać formę zgodną ze światłem boskiego natchnienia. Można spodziewać się dziecka. Runa ta reprezentuje osobę związaną ze sztuką lub z jakimkolwiek rodzajem techniki.

Zbliżasz się do nowego sposobu rozumienia życia i jego sensu. Czekają na ciebie kolejne odkrycia, ale nie jest to wezwanie do osiadania na laurach. Musisz wykorzystać to, co rozumiesz, gdyż inaczej będzie to bezwartościowe. Wciąż poszukuj, w jaki sposób można spożytkować nowo nabytą wiedzę dla dobra swojego i innych. Oświecenie jest jak puchar przedniego wina, który musi zostać opróżniony, zanim będzie go można ponownie napełnić. Nie daj się zwieść teoriom, że oświecenie ma być celem twojego życia - nie jest. To punkt wyjścia do wielkiej przygody wiedzy, która - jeśli oddasz się jej ze szczerym sercem - doprowadzi cię do głębokiej mądrości.

 

-Inspiracja, transformacja, twórczość, zdolności techniczne.

-Żywioł ognia, właściwości marsowe, aktywność i osiągnięcie dzięki niej sukcesu, droga do wiedzy i jej poszukiwanie, sprawy wojskowe. Sukces. Poczęcie dziecka.

 

STRONA CIEMNA

Światło przygaśnie. Niektóre sytuacje lub związki przestaną być atrakcyjne. Obumrzeć może koleżeństwo, koleżeństwo lub też jakaś cząstka samego ciebie, jako coś, co nie jest już dla ciebie odpowiednie, a więc straciło swą wartość. Niepożądany rozkład może pojawić się nie tylko poprzez ustanie relacji z innymi, ale też jako choroba. Kłopoty z dziećmi mogą przybrać na sile. Zablokowanie energii KENAZ prowadzi do ustania twórczości lub zagubienia kierunku działania.

 

-Choroba, załamanie, niezdolność, brak twórczości.

-Konflikty, w tym również zbrojne. Odwrócona pochodnia to w europejskiej tradycji także symbol cmentarza.

 

ZNACZENIE WYROCZNI

 

Ogólne i pojedyncze:

W zadanym pytaniu chodzi o ogień duchowy i o lustro wewnętrznej inspiracji. Poznanie własnych słabych punktów jest równie wskazane, jak porady innych.

 

Dokładne, w kole runicznym:

Symbol pochodni; widzieć, ale również odstraszać dzikie zwierzęta nocą. Runa ta odpowiada także za twórczo zmieniające się moce.

W wodzie: nadarzy się okazja, by rozwinąć twórcze uzdolnienia.

W ziemi: nawrót sił życiowych, zwrot lub zmiana w życiu.

W ogniu: wiele przedsięwzięć i twórcza działalność.

W powietrzu: pomoc innych przy rozwiązywaniu problemów.

 

Możemy oczywiście porównać tę runę również z Księżycem, który odbija światło Słońca. Runa Kenaz doprowadza wszystko do jednego punktu: jest to runa poznania duchowego, runa "ujarzmienia" zdziczałych okoliczności. Zastosować ją można do ujarzmienia wszystkiego: moce, które chcą wyjść na zewnątrz, wiążą się i wychodzą; moce, które nadchodzą z zewnątrz, a nie są nam potrzebne, wiążą się i odchodzą. Kenaz jest runą obronną i chroni przed niepożądanymi wpływami.

 

Kiedy będziesz musiał przemyśleć jakiś problem nie do ogarnięcia, składający się z różnych tematów, możesz zastosować Kenaz, by zarówno rozświetlić zawiłą mroczną ciemność, jak i doprowadzić rozmyte tematy do wspólnego punktu.

 

Odblask umysłu rozświetli naszą świadomość i wprowadzi światło w dotychczasową ciemność podświadomości. Tak samo odzwierciedlają się nasze (nieświadome) problemy w naszych partnerach i bliźnich. Wszystko, co skryło się w podziemiach naszego wewnętrznego zamku, po to, by nie traktować tego jako części naszej osobowości, ciągle się jednak wyłania. Na zasadzie odbicia lustrzanego spostrzegamy u innych tę część naszej ukrytej osobowości, która budzi odrazę w nas samych. Dzieje się to po to, by zmusić nas do wyłonienia tej ukrytej części naszej osobowości i pozbycia się jej. Nasz własny świat podziemny znajduje odbicie w świecie nadziemnym. Jeśli człowiek ma uczucie, że ciągle poddawany jest niekorzystnym wpływom, może nosić Kenaz także jako amulet.

Człowiek ma świadomość i dar samoobserwacji. Symbolem tego na drodze runicznej jest Kenaz.

 

Runa ta wiąże się z puchaczem, pierwiosnkiem i sosną, której gałęzie często były wykorzystywane do robienia pochodni. Jedni runolodzy łączą tę runę z bogiem Heimdallem, a inni z Freyą. Więź tej runy z kobiecymi misteriami, choć daleka, jednak jest wyraźna – to właśnie Freya uczyła Odyna różnych form magii, w tym także seksualnej. Niektórzy runolodzy uważają, że Kenaz pod względem kształtu przypomina żeńskie narządy płciowe, co daje dodatkowe pole do rozmyślań.

 

To czysto żeńska runa ze wszystkimi tego konsekwencjami i tajemnicami. Gromadzi w sobie nową pozytywną energię i zrozumienie. Wielu badaczy interpretuje ją jako pochodnię, który od dawien dawna był uważany za symbol wiedzy i mądrości. Dla zakochanych zapowiada powodzenie i szczęście. Kojarzona z płomieniem ogniska zapowiada ogień namiętności i powstawanie odpowiednio namiętnych i gorących relacji.

Oprócz tego można ją interpretować jako pewnego rodzaju wewnętrzny ogień stymulujący żądzę poznania prawd egzystencjalnych, intelektualno-duchową doskonałość, całkowicie wypalającą stare pojęcia i światopogląd w imię nowych ideologii i poglądów na realia życia lub na perspektywy Życia Wiecznego.

Ogień ogrzewał Wikingów, pomagał przygotowywać strawę, oświetlał drogę i chronił przed atakami dzikich zwierząt i wrogów. W związku z tym dana runa zaliczana była do ochronnych, a także do przekształcających coś w co innego, na przykład suche patyki w ogień podczas silnego pocierania.

Kenez oznacza zdolność do znajdowania, zdobywania, stosowania i rozpoznania. Symbolizuje naukę i proces przyswajania wiedzy, światło wewnętrzne, twardą pewność siebie pochodzącą od bogów, odpowiedzialność za to, żeby nieść światu oświecenie.

Przezorność, samopoznanie, dziedziczne umiejętności, zaufanie do swojej intuicji, umiejętność koncentracji i podejmowania zdecydowanych, konkretnych działań.

Kenez to swego rodzaju latarnia morska, symbol wewnętrznego światła, które oświetla drogę podczas podróży przez podziemny świat i z powrotem. Symbolizuje wewnętrzne przewodnictwo podczas przejścia z jednej realności do drugiej, od jednego stanu świadomości do drugiego.

Przynosi powodzenie ludziom twórczym, kierując, podtrzymując na duchu i chroniąc ich na niełatwej drodze tworzenia wartości duchowych.

 

W położeniu odwróconym:

Utrata przyjaciół lub współpracowników, a możliwe, że także wartości materialnych; prawdopodobieństwo choroby, niedomagania i innych nieprzyjemności. Krótko mówiąc nastrój i stan poniżej średniego. Czasami warto zrezygnować ze starych i nawykowych spraw w imię czegoś nowego i nieznanego. Koniecznie trzeba pokonać poczucie straty i szukać nowej gwiazdy przewodniej.

 

źródło: taraka.pl

 • Dziękuję! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 years later...

Birth Rune Pendant 'Kenaz' 13th September to 28th September, Pyro on Ash.

 

 

 

Kenaz, kaunan – pochodnia; kaun – wrzód. Idź ku słońcu.

Potencjał runy: ogień,który wypływa z wnętrza człowieka i daje mu oświecenie.
Przesłanie runy: sprawdź, czy Twoje działania są skierowane na osiągnięcie pozytywnych rezultatów, żebyś się później ‚nie sparzył’.

Ogień, namiętność. Runa symbolizuje wizję, oświecenie, elementarną siłę ognia. Nagłe olśnienie, inspiracja. Zdolności twórcze. Zapowiada gwałtowną miłość, zakochanie się, silną namiętność lub w przypadku artystów, błysk, natchnienie, wenę twórczą. Podniesiony, gorący pręt jest symbolem ogromnej energii seksualnej, która, rozpalając zmysły i namiętność, powoduje zespolenie kobiety i mężczyzny i w efekcie daje nowe życie. Nasz wewnętrzny ogień pomaga nam w transformacji poglądów, w zdobywaniu doświadczeń i płynącej z nich mądrości życiowej, pomaga tworzyć i zdobywać szczyty, pomaga osiągać sukcesy. Ale ogień bywa też niebezpieczny i zawsze trzeba o tym pamiętać. Wewnętrzny ogień źle spożytkowany (jak złość, nienawiść, ślepy gniew, wykorzystywanie innych, chęć dominacji, agresja, egoizm) niszczy i spala człowieka od środka. Kto utraci kontrolę nad ogniem, poparzy się dotkliwie, a nieokiełznane instynkty doprowadzą do zniszczenia i kłopotów.

Runa Kenaz symbolizuje początek, to jest czas by zacząć od początku, zacząć od nowa jeszcze raz. Przyspiesza realizację planów i prowadzi do sukcesu. Rozwiniesz uzdolnienia. Ta runa sugeruje byś powziął działanie i nie poddawał się sytuacji. W połączeniu z innymi płodnymi runami (Berkano, Ingwaz), Kenaz może wskazywać na narodziny.

KENAZ wróży:

 

 • możliwość działania,
 • rozjaśnienie pewnych sfer życia,
 • nadawanie formy aktualnej sytuacji,
 • podniecenie, dziecko, odnowienie, oczyszczenie, wytrwałość,
 • otwartość, namiętność, rozkosz, miłość
Zablokowana energia runy:

 

 • ślepa namiętność,
 • ból,
 • wybryk seksualny, rozstanie, koniec niszczący przyjaźń,
 • miłość, związek, choroba, kłopoty związane z dziećmi,
 • związki mało atrakcyjne

Runa związana z pracą i nauką. Poznajmy własne słabości, by je przezwyciężać. Rozświetlajmy drogę życia energią runy Kenaz. Któż z nas nie lubi zapatrzyć się w płomienie na kominku lub w ognisku? To jest właśnie energia Kenaz. Runa ta wspomaga nas w rozwoju zawodowym; opiekuje się też sprawami nauki, wszelkiego rodzaju zdobywaniem wiedzy. Każdy zawód ma swe tajemne arkana, trzeba poznać je od podstaw, poprzez wszystkie stopnie wiedzy, aż osiągnie się mistrzostwo. Tylko wtedy możemy być najlepsi w tym, co robimy. Runa Kenaz będzie się opiekować wszystkimi aspektami życia zawodowego; sprawi, że będziemy dobrze wykonywać nasze obowiązki i będzie nam to sprawiać satysfakcję. Dopilnuje, aby nie zatrzymywać się w rozwoju, aby poznanie duchowe towarzyszyło nam stale. To pomoże nam rozświetlić zawikłane sprawy i doprowadzić je do rozwiązania. Rozwinie nasz dar samoobserwacji i świadomość, co pomoże nam obronić się przed negatywnymi wpływami świata zewnętrznego. Jest pomocna dla nauczycieli, studentów, uczniów – pomoże w egzaminach, na klasówce. Przyciągnie ludzi, którzy będą impulsem do dalszego zdobywania wiedzy lub będą mogli nas czegoś nauczyć. Energetycznie należy do kręgu Ognia.
Kolory pomarańczowy, czerwony, jasnoczerwony
Charakter runa energetyczna
Właściwości runa odwracalna
Drzewo sosna/brzoza
Zdrowie wzmacnia trzustkę i żołądek, pomocna przy chorobach układu rozrodczego, leczy schorzenia skórne, nerwice, chroni wysypkami, trądzikiem, owrzodzeniami. Pomaga na bóle głowy, obniża gorączkę, pomaga w gojeniu ran po poparzeniach.
Kluczowe właściwości płomień, spalanie, wewnętrzny ogień, lustro, pochodnia, namiętność, twórczość, otwarcie. Runa miłości i zakochanych. Pomaga odnaleźć zagubione przedmioty. Podnosi energię seksualną. Daje energię i ochronę (księżyc przybierający)
Oddala złe wpływy (najpierw przy odbierającym księżycu odpędzamy złe wpływy, następnie należy podczas przybierającego księżyca energię odnowić). Chroni przed złą energią. Wzmaga rozkosz miłosną.
Remedium feng-shui umieszczona w sektorze północno-wschodnim pomaga w karierze zawodowej, a w sektorze południowo-zachodnim w szczęściu w miłości
Talizman przynosi wzrost sił twórczych, daje powodzenie w miłości, ułatwia poczęcie dziecka. Regeneruje siły. Talizman dla artystów, rzemieślników, złotnik, kowal.
Amulet chroni przed ogniem i pożarami, wzmacnia siły twórcze, pomaga zmieniać się i opanowywać wybuchy agresji.
Archetypy astrologiczne Baran (Mars+Słońce)
Archetypy arturiańskie król Artur
Zodiak pierwsza połowa znaku Ryb (19 lutego-5 marca)

Kiedy w rozkładzie pojawi się runa Kenaz w pozycji prostej oznacza to dla pytającego nowe, dobre pomysły, energiczne działanie. Będziesz też odczuwał chęć tworzenia, wprowadzania zmian, będziesz kreatywny i twórczy. Powodzenie, szybka regeneracja sił życiowych.
W partnerstwie pojawienie się tej runy oznacza gotowość do zamieszkania razem i chęć utworzenia wspólnego domostwa, czy związku. Runa Kenaz może również zapowiadać ślub z powodu niezaplanowanej ciąży. Zawsze jednak przedstawia dużą energię seksu, namiętność, gorące uczucia i chęć działania. Między partnerami mówi o dużej sile erotyki, poczęcie dziecka.
W zdrowiu zapowiada dużą energię życiową. Runa Kenaz pomaga również zwalczyć krótkie choroby z wysoką temperaturą oraz schorzenia skórne. Jeśli masz problem ze zdrowiem wyzdrowiejesz.
W nauce, egzaminach zapowiada powodzenie, dobrą pamięć i chęć zdobywania potrzebnej wiedzy oraz rozwijanie swoich talentów i umiejętności. Potrzeba nauki, rozwijanie swoich zainteresowań.

Jeśli jednak runa Kenaz pojawi się w układzie pozycji odwróconej oznacza wtedy, że możemy utracić nasze dobra materialne (pożar), a psychicznie opanuje nas pesymizm, pasywność przyczyną problemów, trudna rekonwalescencja. Przed nami stany depresyjne. Po prostu brak nam ognia do działania lub działaliśmy zbyt szybko i pochopnie, a podjęte decyzje doprowadziły do krachu i kłopotów. Wtedy runa Kenaz zachęca nas do zweryfikowania naszych poglądów lub impulsywnego działania. Zduszony, niszczący ogień, nagły gniew.
W partnerstwie odwrócona runa Kenaz oznacza okres niepokoju w związku, niespełnioną potrzebę seksualną z powodu żalu do partnera. Partnerzy nie okazują sobie ciepłych uczuć, wieje chłodem i nudą. Niespokojny związek, wygasanie namiętności w związku.
Losując odwróconą runę Kenaz w pytaniu o zdrowie, możesz spodziewać się spadku sił i witalności, możliwe choroby z gorączką, uważaj też na możliwość poparzenia.
W nauce też kłopoty z przyswajaniem wiedzy lub brakiem zrozumienia materiału, ale na szczęście to krótkie, przemijające trudności szkolne. Potrzeba korepetycji. Losując odwróconą runę Kenaz, nie załamuj rąk. Staraj się wypocząć, idź na spacer do parku, nakarm głodne kaczki nad jeziorkiem lub usiądź koło placu zabaw dla dzieci i popatrz jak są beztroskie, radosne i ruchliwe. W miłej atmosferze szybciej nabierzesz nowych sił do pokonywania codziennych kłopotów, zrozumiesz również, że nic nie trwa wiecznie – ani smutek, ani gorsze chwile. A może wpadną ci do głowy nowe, wspaniałe pomysły?

 

Źródło: futhark.pl

 • Lubię! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
 • Utwórz nowe...