Skocz do zawartości

Runa Nauthiz - Znaczenie


Ismena

Polecane posty

NAUTHIZ

nauthiz.jpg

 

Nazwa runy: naudiz, naudhiz, nauths, nied, nyd, naudh, nauthiz, not, nied, naut, nyd, naud

Słowa kluczowe: potrzeba, niedostatek ognia, strapienie, opór, ograniczenie, pesymistyczne myślenie, oszustwo, starzy ludzie.

Charakter: Runa energetyczna

Żywioł: Ogień

 

NAUTHIZ – ta runa charakteryzuje rozterkę, brak decyzji w jakiejś sprawie, niezdecydowanie, niepewność. Symbolizuje biedę, ból, niechęć, bycie zmuszonym do czegoś, przeznaczenie, cierpliwość. Nauthiz może nas ostrzec przed zbliżającymi się kłopotami. Ta runa wspomoże każdego, kto jest niezdecydowany oraz niepewny. Nauthiz jest w stanie pomóc Tobie osiągnąć swoje zamierzone cele. Pomoże dobrym ludziom wyjść z problemów bez szwanku. Nauthis jest pomocny w wzmacnianiu włosów. Ta runa jest wręcz niezastąpiona w procesie leczenia chorób psychicznych, oraz chorób dziedzicznych. Dodatkowo pomaga wyjść z nałogów, przyspiesza gojenie ran oraz obniża gorączkę.

 

WYKŁADNIA TRADYCYJNA

Niedostatek jest zasadą oporu (sprzeciwu) czy też tarcia we wszechświecie. Podobnie jak w przypadku runy HAGALL jego źródło jest na zewnątrz człowieka i pozostaje poza kontrolą. Tutaj mieszczą się zasadnicze korzenie Orlog (przeznaczenia) - akcji i reakcji w łańcuchu zdarzeń. W ciemności i chłodzie runy NAUTHIZ można spełnić swe pragnienie ogniem, lecz ogień ów winien być wytworzony wewnątrz nas samych. Tak więc ogień konieczności rozpala się, aby usunąć strapienie.

 

STRONA JASNA

NAUTHIZ daje nam surową lekcje przymusu. Jej pozytywnym aspektem są ograniczenia, jakie sami sobie narzucamy. Negatywny zaś jej aspekt tworzą bariery ze strony świata i innych ludzi. NAUTHIZ identyfikuje się z obszarem „cienia", czyli tą sferą wewnątrz, która generuje zahamowania. Mieszczą się tu nasze kompleksy i słabości, które często przerzuca się na innych. Rozpoznanie sytuacji niedostatku powinno nas uaktywnić, winniśmy rozpocząć działania przygotowawcze, by ulżyć strapieniu. Stworzymy wówczas siłę trawersującą świadomość. Opór stawiony woli doprowadzi do jej wzmocnienia. Kryzys stawia nas w sytuacji wewnętrznego przymusu, by dokonać zmiany, zmiana zaś może nas ocalić dzięki wyzwoleniu się z ograniczenia „ja”. NAUTHIZ może sugerować miłość lub kryzys w aktualnych sprawach miłosnych. Symbolizuje człowieka pracy, urzędnika, czasem mistyka lub maga.

Otrzymujesz dokładnie to, co jest w tej chwili potrzebne, abyś czynił jak największe postępy na swej duchowej ścieżce. Wszystko jest tak, jak ma być. Może wydawać się, ze to zaprzeczenie tego, co chcesz, ale stan ten nie będzie trwał wiecznie, to tylko seria lekcji, które musisz pobrać, zanim przejdziesz od tego, co negatywne, do pozytywnego. Musisz w pełni zaakceptować to, co wydarzyło się w przeszłości, koncentrować swój umysł nad tym, dokąd chcesz dotrzeć, i ufać, że wszystko, co pojawia się obecnie, ma tu być i cię uczyć. Przeszłość to tylko wspomnienie. Jedyną przestrzenią, na którą mamy wpływ, jest teraźniejszość. To w niej istniejesz.

 

-Opór (prowadzący do mocy), rozpoznane przeznaczenie, innowacja, zaufanie do siebie.

-Ograniczenie, samoograniczenie, twarda konieczność robienia tego, co trzeba, a nie tego, co by się chciało. Nadchodzi okres, kiedy trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać. Należy zachować ostrożność. Konieczność udzielenia komuś pomocy lub otrzymanie wsparcia z zewnątrz. Częściowy sukces.

 

STRONA CIEMNA

Zewnętrzne okoliczności mogą zredukować twoją wolność. Uważaj na wrogów dookoła. Twoja wola trafiła na opór. Moc życia pochłania cię krok po kroku. Jesteś jawnie sterowany ku zewnętrzności - powinieneś zwrócić się ku wnętrzu. Zablokowanie NAUTHIZ prowadzi do braku dynamicznego napięcia w życiu. Istnieje niebezpieczna pokusa wybrania „łatwiejszej drogi". Rezultatem byłaby wówczas atrofia osobowości. NAUTHIZ jest jednakże wielkim nauczycielem przebranym w maskę bólu i ograniczenia. Gdy docieramy do największych ciemności stajemy się świadomi światła wewnątrz nas. Pracę nad sobą rozpocznij od tego, co dla ciebie najtrudniejsze, a gdy ogarnie cię smutek pamiętaj, że cierpienie w sensie źródłowym oznacza doznawanie. Doznając ciemnej strony swej życiowej ścieżki kontroluj złość, powstrzymuj negatywne impulsy i umacniaj wiarę.

 

-Ograniczenie wolności, strapienia, mozół, oszustwo.

-Uczucie spętania, pesymizm, mizantropia. Podatność na zranienia, brak ochrony.

 

ZNACZENIE WYROCZNI

 

Ogólne i jednostkowe:

Znajdujesz się w punkcie zwrotnym. Jeśli w czasie zadawania pytania czujesz się tak, jakbyś był przyciśnięty do muru a twoją jedyną możliwością jest ucieczka - weź los w swoje ręce i zmień go. Jeśli to niemożliwe, czekaj po prostu na zmiany, które same pojawią się w twoim życiu.

 

Dokładne, w kole runicznym:

Runa Nauthiz składa się z dwóch gałęzi; jedna pociera drugą, by wskrzesić ogień. Jest to ogień biedy, czasem też potrzeby czynienia tego, co właściwe.

W wodzie: nadciągają problemy, którym podołasz i przezwyciężysz je, o ile nie zaniedbasz swoich obowiązków.

W ziemi: bacz, by potrzeby nie zaciemniły twego umysłu i nie zawładnęły nim, bądź cierpliwy.

W ogniu: twoje poczucie obowiązku przeżywa kryzys.

W powietrzu: wymagana będzie od ciebie siła przebicia.

 

Nauthiz jest runą Nom. Urd, Verdandi i Skuld są trzema Nomami, które uosabiają stawanie się, bycie i przemijanie. W religiach krajów północnych podchodzi się do losu człowieka swobodniej niż w innych. Sam możesz zadziałać tu i teraz i "wkroczyć" Vi splot wydarzeń, by je zmienić. Nie musisz cierpieć: wszystko można zmienić. Do jakiego stopnia zmiana będzie korzystna dla ciebie, musisz zadecydować sam. Tej odpowiedzialności nikt inny nie może na siebie wziąć, nawet runy.

 

Z jednej strony można przy pomocy Nauthiz wywołać biedę, z drugiej zaś można dzięki niej uwolnić się od złego losu. Korzystać z niej należy tylko w skrajnych przypadkach, w chwili kiedy czujesz się osaczony i nie masz widoków na wyjście z sytuacji. ,Za pomocą Nauthiz przywołuje się moc i sprawiedliwość nom, które sprowadzają określoną pomoc. Kiedy korzystać z Nauthiz, a kiedy nie, trudno powiedzieć, ale należy podejść do niej z największą ostrożnością i czujnością. Aktywne korzystanie z Nauthiz zawsze wywołuje zmianę, nad którą bardzo trudno panować, i nie wiadomo, jak głębokie mogą być zmiany.

 

Niektóre źródła podają, że Nauthiz może być wykorzystana do czarów w miłości. W zasadzie jest to prawda, ponieważ ogień (w potrzebie) może "roztopić" lód (którym otoczona jest ukochana osoba - osoba, którą chcemy zdobyć), lecz trzeba starannie rozważyć, czy ten lód należy roztopić. Musi przecież istnieć jakaś przyczyna, która utrudnia lub uniemożliwia połączenie z daną osobą. O wiele łatwiej zdobyć upragnionego człowieka, niż się go potem pozbyć!

 

Dla człowieka Nauthiz jest symbolem usamodzielnienia się, przemiany w jednostkę, która poprzez wolną wolę wyznacza własną drogę, a tym samym samo-rozwój, który zapewni rzeczywistą samodzielność. Dzięki temu mogą powstać stabilne wspólnoty, składające się z samodzielnych jednostek.

 

Energia runy Nauthiz

Jest to runa opiekuńcza osób urodzonych między 4 a 17 grudnia.

Znaczenia runy:

- dosłowne: potrzeba/opór

- magiczne: wewnętrzny ogień, wyzwanie

- symbolizuje wewnętrzną siłę lub opanowanie; obowiązek- czynienie tego, co powinno być zrobione, niezależnie od naszych pragnień

- jej drzewem jest buk

- jako talizman obdarza silną wolą, pomaga w walce z nałogiem, chroni przed nędzą

 

Znaczenie wróżebne

1. Pozycja naturalna

Nauthiz wróży sukces dzięki zdyscyplinowanemu życiu, umiejętności kierowania sobą i panowania nad swoimi słabościami. Zapowiada wzrost zaufania do siebie, wzmocnienie woli, usunięcie przeszkód i wyjście z opresji; obiecuje koniec smutków i trudności.

2. Pozycja odwrócona

Nauthiz w pozycji odwróconej wróży słabość fizyczną i psychiczną, stany chorobowe i depresyjne oraz ciężką, mozolną pracę; zapowiada strapienie, ograniczenie wolności i kryzys miłosny; przestrzega przed wrogami, oszustwem, nędzą i niebezpieczną pokusą łatwej drogi.

 

Medytacja z runą

Wgląd wizyjny w runę sprawi, że energia Nauthiz pomoże Ci zapanować nad swoimi słabościami, zrealizować plany, a niekiedy rozpoznać swoje przeznaczenie.

Usiądź prosto lub połóż się wygodnie. Przez chwilę przyglądaj się mandali Nauthiz, potem zamknij oczy. Skup się na splocie słonecznym i wyobraź sobie w tym miejscu czarną kulę. Oddychaj spokojnie. Każdą porcję wdychanego powietrza kieruj do centrum kuli. Zaobserwuj rozbłyskującą wewnątrz kuli iskrę i mały płomień. Co czujesz, widząc ogień, który sam/a roznieciłaś/eś ? Pozostań chwilę z tym odczuciem. Obserwuj, jak kolejne porcje powietrza rozniecają coraz więcej ognia. Wreszcie cała kula zaczyna się żarzyć, jest pełna ciepła i światła. Pozostań chwilę z tym odczuciem. Teraz skoncentruj się na wydechu. Każdy wydech to płynąca na zewnątrz porcja ciepła i światła z rozżarzonej kuli. Ciepło i światło otulają Twoje ciało i owijają się wokół niego. Jesteś w ciepłym, świetlistym kokonie. Co czujesz, będąc w jego wnętrzu ? Pozostań chwilę z tym odczuciem. Potem wróć do swobodnego oddechu i otwórz oczy.

 

źródło: taraka.pl

  • Dziękuję! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • Ismena pinned i unpinned this temat
  • 2 months later...

� Nauthiz: Need, constraint, distress, forbearance. Burdock and baryte (desert rose).

Nauthiz, naudis, naud, nyd – potrzeba, przymus losu.
Choć z ludźmi bywa źle, to bez nich jeszcze gorzej.

Potencjał runy: siła realizacji w fizycznej realności pod wpływem nacisku i konieczności, obecna w silnym wydzielaniu adrenaliny, pobudzającej do działania w niebezpiecznej sytuacji. 
Przesłanie runy: nie możesz w należyty sposób zaspokajać potrzeb innych ludzi, dopóki nie uświadomisz sobie swoich własnych.  

Konieczność, brak, niedola, pośpiech, los, cierpliwość, ograniczenie, straty. Potrzebować i chcieć to nie to samo. Ta runa zachęca nas abyśmy pamiętali, że tylko kiedy walczymy o swój byt, jesteśmy bardziej skłonni by zrozumieć to, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Interpretacja: cierpliwość jest sztuką, to nie jest czas na wymuszanie rzeczy. Nie przyspieszaj spraw, żyj w harmonii, pozwól sprawom toczyć się własnym rytmem. Opóźnienia wcale nie muszą oznaczać porażki, bądź przygotowana na modyfikację planów jeśli to konieczne, ale tylko po uważnym przeanalizowaniu sytuacji. Kiedy runa pojawia się w rozkładzie prawie zawsze wskazuje na to, czego potrzebuje pytający – co to takiego jest, często wskazują sąsiednie runy. Niemożliwy będzie krok naprzód, jeżeli osoba pytająca nie uświadomi sobie, co to za potrzeba. Czasami Nauthiz pojawia się jako ostrzeżenie przed nadciągającymi kłopotami. Może wskazywać na opóźnienia, pewnego rodzaju braki, kłopoty zdrowotne. Jako runa rezultatu wskazuje na to, że pytający otrzyma to, czego chce, ale może się okazać, że nie jest to tym, czego naprawdę ta osoba potrzebuje. Nie masz wpływu na to, co się dzieje wokół Ciebie. Choć Ci ciężko nie zawracaj z drogi, wsparcia szukaj u bliskich.

Runa Nauthiz to konfrontacja naszego zamierzenia z wprowadzeniem go w czyn. Bo cóż nam po planach, marzeniach, skoro nie mamy w sobie ognia (zapału) by zrealizować plany i urzeczywistnić marzenia. Tak więc runa Nauthiz jest runą losu, runą potrzeby, to przeszkoda na naszej drodze, to konieczność, którą musimy pokonać. Runa Nauthiz związana jest ściśle z Nornami uosobieniem kosmicznych sił losu i przeznaczenia. To Norny spisują czyny śmiertelników na wiecznych zwojach. Kto z nas potrafi zaakceptować cierpienie i trudne momenty w życiu, ten pozna smak wzrostu, siły i mądrości życiowej oraz smak wybawienia. Doceni też najdrobniejszy uśmiech losu. Czas runy Nauthiz uczy nas cierpliwości i pomysłowości, jak przetrwać trudny okres w życiu. Przymus sytuacji, niemożność wyrażenia swoich poglądów, pobudzają w nas wolę życia, wzniecają ogień potrzebny do pokonania problemów i niedostatku, pozwalają osiągnąć to, co przedtem było niemożliwe. Kto przeżyje czas runy Nauthiz, ten z opresji wyjdzie mądrzejszy i zahartowany.
Runa kryzysu i wymuszenia działań, związana z rozterką, brakiem zdecydowania w podejmowaniu decyzji. Jej rysunek, to dwa kawałki drewna pocierane w celu rozniecenia ognia. Nauthiz zwraca uwagę na to, aby nie trwać w stanie niepewności i strapienia, trzeba podjąć jakąkolwiek decyzję, która pozwoli wyjść z impasu. Jeśli coś ma się zdarzyć, nie wystarczy o tym myśleć. Trzeba podjąć decyzję i zrobić pierwszy krok, a potem być konsekwentnym w działaniu. Runa Nauthiz będzie wspierać nas, aby podejmowane decyzje były przemyślane i trafne. Dopilnuje, by konsekwentnie podążać drogą, którą się wybrało. Wtedy na horyzoncie pojawi się światełko nadziei i wyjdziemy z najtrudniejszych sytuacji. Jeżeli czujemy się przyciśnięci do ściany, wydaje się, że nie ma już żadnego wyjścia – Nauthiz pomoże wziąć los w swoje ręce i zmienić tak niekorzystny układ. Nie ma potrzeby trwać w cierpieniu. Wspomoże wszystkich niezdecydowanych, zastygłych w marazmie, aby ruszyć z miejsca. Odsunie rozterki dnia codziennego. Rozbudzi opór wobec wszystkiego, co staje nam na drodze rozwoju duchowego. Energetycznie należy do kręgu Powietrza.

Nauthiz jest bardzo surowym nauczycielem i zadba o to, aby powtórzyć odcinek drogi, który został pominięty. Rada jest taka, by uwierzyć, że wszystko, co dzieje się w Twoim życiu służy wzrostowi oraz wzywa do działania i obiecuje korzystne zmiany. Ona wskazuje, że z każdej najtrudniejszej nawet sytuacji jest jakieś wyjście. Czasem trzeba zawrócić i naprawić błąd lub zrozumieć przyczyny obecnych kłopotów; czasem trzeba się zastanowić i zobaczyć więcej aspektów sytuacji, a przez to znaleźć wyjście; czasem zaś nie czekać, tylko podjąć działania – chwytać każdą okazję i nie przegapić szansy. To, że się ukazuje często w rozkładach znaczy, że jesteś w takiej chwili w życiu, w której trzeba wziąć pod uwagę trudne przejścia, lecz oznacza to, że TRZEBA przez nie przebrnąć, aby wyjść do światła. Runa mówi o duchowym rozwoju poprzez wzmacniające nas próby i trudności oraz o konieczności budowania siły wewnętrznej.

Kolory szary, czarny
Charakter runa energetyczna
Właściwości runa nieodwracalna. Utgard. W okultyzmie – symbol potężnych sił drzemiących w człowieku, w psychologii – niższe ‘ja’
Drzewo buk zwyczajny (Fagus sylvatica)
Zdrowie pomocna w leczeniu depresji, chorób dziedzicznych, łagodzi bóle stawów, wzmacnia włosy. wzmacnia włosy, pomocna przy leczeniu chorób dziedzicznych, wspiera leczenie chorób psychicznych, pomaga wyjść z nałogu, obniża gorączkę, obniża ciśnienie, dodaje energii, obniża bóle stawów.
Kluczowe właściwości niepomyślność, ślepy los, przeznaczenie, przymus, obowiązek, ograniczenie, robienie tego, co trzeba, a nie tego, co by się chciało. Przyciąga pomocnych i życzliwych ludzi. Pomaga odnaleźć prawdziwe powołanie. Chroni. Pomaga wyjść obronną ręką z trudnych sytuacji. Przezwycięża depresję i zniechęcenie.
Remedium feng-shui runa umieszczona w rejonie północno-wschodnim pomoże nam w zdobywaniu wiedzy.
Archetypy astrologiczne aktywny Saturn.
Archetypy arturiańskie Król-Rybak.
Talizman pomaga zwiększyć inwencję twórczą, obejść zły los.
Amulet pomaga przezwyciężyć przeszkody, chroni przed rozpaczą i zwątpieniem.

Jeśli runa Nauthiz pojawi się w pozycji prostej w rozkładzie lub zostanie wyciągnięta z talii by odpowiedzieć na pytanie, oznacza wtedy w finansach kłopoty, ale i wychodzenie z kryzysu przez ciężką pracę i ograniczenie wydatków. Dokładnie przeanalizuj swoje plany, zanim podejmiesz decyzję.
W partnerstwie oznacza kryzys w związku, konieczne wyzwolenie od trudnego partnera.
W zdrowiu wróży przewlekłą chorobę, konieczność leczenia, możliwa też jest choroba z niedożywienia i schorzenia psychosomatyczne (związane ze stresem – problemy z ciśnieniem, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, problemy z jelitem grubym).
W sferze zawodowej runa Nauthiz oznacza trudną i źle płatną pracę, przejście na rentę lub wcześniejszą emeryturę lub długi zasiłek chorobowy. Na poziomie materialnym oznacza ograniczenia i ostrzega przed sytuacjami, których nie da się rozwiązać za pomocą gorączkowych działań, nie przemyślanych decyzji.
W nauce wybór nieodpowiedniej szkoły, czy kierunku studiów, wagary, opuszczanie zajęć i z tym związane kłopoty, czy dodatkowy egzamin.

Jeśli w rozkładzie pojawi się odwrócona runa Nauthiz wtedy przed nami ciężki okres na wielu płaszczyznach: brak pieniędzy, zaciskanie pasa, brak nadziei, wiary, depresje i niechęć lub obojętność, czy brak pomysłu, a nawet głupota.
W sferze uczuć zdrada, cierpienie, rozstanie, partner okaże się naszym wrogiem.
W zdrowiu możliwe są wypadki, przeciągająca się choroba, straty, zwolnienie z pracy lub niemożność znalezienia pracy.
W nauce możliwe wydalenie ze szkoły, rezygnacja z edukacji powodująca zubożenie, a w przyszłości źle płatną pracę i biedę.

Przesłaniem runy Nauthiz jest jednak zdanie: Przeżywając trudny okres w życiu, uczysz się cierpliwości, mądrości życiowej i sprytu, a poprzez doświadczenia konieczności – odnajdujesz swoją prawdziwą drogę rozwoju i poznajesz swoją wewnętrzną siłę„.

 

Źródło: futhark.pl

  • Lubię! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...