Skocz do zawartości

Runa Jera - Znaczenie


Ismena

Polecane posty

JERA

jera.jpg

 

Nazwa runy: jera, jara, jér, gera, gér, aar, ôr, jeran

Słowa kluczowe: żniwa, dobry rok, urodzaj, wybór, dostatek, cykliczność, sprawiedliwość, prawo, życzliwość.

Charakter: Runa magnetyczna

Żywioł: Ziemia

 

JERA – oznacza ona rok, a związana jest z przemijalnością czasu oraz wszelkich działań i procesów. Symbolizuje żniwa, obfitość, czas żniw, urodzaj, dojrzewanie, cykl. Wszelkie działania powinny być dokonywane po kolei. Jera jest runą raczej pozytywną, jednak jest ona również symbolem zysku, tudzież straty, wynikającej z wcześniejszych działań. Jera reprezentuje zmiany, które doświadczają każdego z nas. Te zmiany są następstwem poprzednich naszych działań, które podjęlibyśmy tak, czy siak. Po prostu cykl musi się domknąć. Jera jest pomocna w realizacji pomysłów, uczy cierpliwości, jest idealna na problemy z bezsennością, dzięki niej będziemy bardziej wytrwali w naszych działaniach. W medycynie również ma szerokie zastosowanie od chorób układu pokarmowego, przez stabilizację ciśnienia, aż do zapaleń stawów i umacniania kości.

 

WYKŁADNIA TRADYCYJNA

JERA stanowi aspekt cykliczności natury, wielkiego koła roku. Jeśli w odpowiedni sposób włączymy się w naturalny cykl, zerwiemy dojrzałe owoce, zostaniemy wynagrodzeni. Rok ów jest procesem mechanicznym i organicznym, nie zaś procesem moralnym. Pojęcie wielkiego cyklu lub wiecznego powrotu, znajduje się w sercu run, obok pojęcia osi (wyróżnia ją „cis").

 

STRONA JASNA

JERA stosuje się do wszelkich działań, w które się zaangażowałeś. Powinieneś być ośmielony i nie tracić ducha. Przygotowałeś grunt i zasiałeś nasiona. Wschodzące roślinki musisz uprawiać cierpliwie i troskliwie. Dzieło dojrzewa powoli. Wysiłek należy rozłożyć w czasie i z optymizmem oczekiwać sukcesu. Nie powtarzaj błędów rolnika, który tak gorliwie pomagał swym plonom, że nocą naciągał świeże pędy. Nie ponaglisz nurtu rzeki, nie przyśpieszysz pory żniw. Nadejdzie nagroda za odpowiednie działanie. Ostatecznie należy oczekiwać dostatku oraz obfitych plonów, a także życzliwości ze strony otoczenia. Nadejdzie pokój oraz dobrobyt materialny. Zachowaj cierpliwość i bądź aktywny tylko w momentach sprzyjających. JERA może reprezentować rolnika, biznesmena, finansistę,

Jest to czas zbierania plonów zebranych w przeszłości. Czas dostatku, radości i świętowania. Ale jednocześnie czas wielkiej pracy, a nie spoczywania na laurach. Żniwa nie trwają wiecznie. Przed nami zima ze swymi trudnymi lekcjami, dobrze jest więc zgromadzić wystarczająco dużo wiedzy i mądrości, by stawić czoło dalszym zadaniom. To kolejny punkt zwrotny w twoim życiu, a nie jego cel, ukoronowanie. W przyszłości czekają cię jeszcze większe żniwa, ale najpierw trzeba przygotować grunt, posiać ziarno, zadbać o kiełkujące rośliny i wspomóc owocowanie.

 

-Nagroda, dostatek, pokój, sprzyjająca chwila.

-Pomyślne wyjście z trudnej sytuacji, ale po upływie pewnego czasu konieczność uporczywego wysiłku potrzebnego do zrealizowania celu. Opóźniony efekt. Okres czasu - jeden rok. „Urodzaj" (owoce rozpoczętych działań). Nowe znajomości.

 

STRONA CIEMNA

Jesteś zniewolony cyklicznymi schematami. Nie potrafisz wyjść poza powtórzenia. Niewłaściwie wykorzystujesz czas, osiągasz negatywne rezultaty. Porażka i ubóstwo mogą być wynikiem złej pracy. Zablokowanie energii tej runy powoduje niezdolność do współdziałania z cyklami naturalnymi. Ignorowanie owych naturalnych dróg może sprzyjać konfliktom z samym sobą i z drugimi.

 

-Powtórzenia, zła organizacja czasu, nędza, konflikt.

-Pojawienie się jakichś problemów prawnych, proces sądowy, konflikty z prawem.

 

ZNACZENIE WYROCZNI

 

Ogólne i jednostkowe:

Nadszedł czas spełnienia się przeznaczonego ci losu. Możesz więc spokojnie zbierać żniwo swojej pracy. Być może wiele się zmieni w twoim życiu, ale będzie to zmiana zgodna z potrzebą twojej duszy. Nie bój się pozornego niebezpieczeństwa, zaufaj sobie. .

 

Dokładne, w kole runicznym:

Runa symbolizuje żniwa po roku skrzętnej pracy; oznacza również początek i koniec wszelkiego obiegu.

W wodzie: wybór, którego dokonasz, urzeczywistni się dopiero po długim czasie. Opłaca się jednak czekać.

W ziemi: dodatkowy czy nadzwyczajny wysiłek nie jest wskazany - przyniesie niepożądane skutki.

W ogniu: twoje starania wkrótce zaowocują.

W powietrzu: na początku będzie wiele trudności i będziesz musiał włożyć trochę wysiłku - nagroda nadejdzie później.

 

Gdybyśmy mogli obejrzeć nasz Układ Słoneczny z innej perspektywy, tzn. z zewnątrz, spostrzeglibyśmy symbol runy jera: spiralny, odwieczny symbol stawania się, bycia i przemijania.

Jera pomaga nam pojąć zjawisko cyklu życia, daje pociechę i przypomina, że nic nie trwa wiecznie, wszystko się zmienia. Życie w rytmie obiegu zapewnia pokój i harmonię - jeran jest tego symbolem.

Jera stanowi punkt obrotu i biegun w futharku tak, jak dla systemu słonecznego punktem obrotu i biegunem jest Droga Mleczna. Najważniejszym punktem odniesienia dla pracy z runą jera jest faktor czasu.

 

Runą jera możemy oddziaływać na czas. Najpierw jednak spróbuj uzmysłowić sobie cud czasu i próby człowieka, by czas podzielić i objaśnić. Zajmij się najpierw zrozumieniem pojęcia czasu, nim zaczniesz pracować z jerą.

Dzięki starannej pracy z runą jera uzyskasz nowy wgląd w sens narodzin, życia i śmierci, łatwiej zrozumiesz cykl ludzkiego pobytu tu i teraz i jera przestanie być przekleństwem; wniesie pokój i równowagę i pozwoli ci kroczyć przez życie z uśmiechem.

 

Energia runy Jera

Jest to runa opiekuńcza dla osób urodzonych między 6 a 20 maja.

Znaczenia runy:

- dosłowne: żniwa

- magiczne: dojrzewanie, plon, nagroda

- symbolizuje początek i koniec, oczekiwanie i pielęgnację, cykliczność natury, wielkie koło roku, wieczny powrót

- jej drzewem jest leszczyna

- jako talizman chroni przed stratą i zgubą; zapewnia dobrobyt, nagrodę i uznanie

 

Znaczenie wróżebne

1. Pozycja naturalna

Jera wróży optymizm, pomyślność, obfite plony, sukces w biznesie, dobry zakup, dostatek oraz dobrobyt materialny; obiecuje zasłużoną nagrodę i pochwałę; zapowiada stateczny okres w życiu, odprężenie i wypoczynek oraz życzliwość ze strony otoczenia

2. Pozycja odwrócona

Jera w odwróconej pozycji wróży straty materialne, ubóstwo i nędzę; zapowiada porażki i konflikty z samym sobą i z otoczeniem; przestrzega przed złym planowaniem, niewłaściwą organizacją czasu i marnotrawstwem środków

 

Medytacja z runą

Wgląd wizyjny w runę pozwoli Ci lepiej ją poznać, a jednocześnie sprawi, że energia runy Jera pomoże Ci harmonijnie współdziałać z cyklami natury i zapewni pomyślność.

Usiądź prosto lub połóż się wygodnie. Przyglądaj się mandali runy Jera, zamknij oczy i wczuj się w rytm oddechu. Potem skoncentruj się na rytmie serca ( możesz położyć rękę na piersi ). Słuchaj go uważnie. Spróbuj czuć/ słyszeć te dwa rytmy jednocześnie. Przenieś się wyobraźnią na pole. Jest letni, ciepły dzień. Czujesz zapach ziemi, słyszysz brzęczenie pszczół. Wokół Ciebie rozpościerają się łany dojrzałej pszenicy. Kłosy są złociste i pochylają się pod ciężarem ziarna. Pomyśl, że jest to Twoja ziemia i Twoje plony- wyczekiwane przez Ciebie zboże, które zostało wysiane wiosną, by je zebrać po kilku miesiącach. Przepełnia Cię radość i spokój. Czujesz, że warto było cierpliwie czekać na tak obfite żniwa. Wszystko przebiegło zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Pozostań chwilę z tym odczuciem. Po chwili skup się ponownie na rytmie serca i oddechu, a potem otwórz oczy.

 

źródło: taraka.pl

  • Dziękuję! 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • Ismena pinned i unpinned this temat
  • 2 months later...

Magic Board or Magnet for home Jera rune talisman, Rune , Viking

Jera, jern, ger, ar – rok, urodzaj, żniwa.
Wszystko przeżyj w swoim czasie.

Potencjał runy: zmiany przebiegające w sposób naturalny, obfitość i urodzaj.

Przesłanie runy: bądź cierpliwa i pamiętaj, że nie możesz zbierać plonów zanim one dojrzeją. Staraj się jak najlepiej wykorzystać to, co posiadasz w tej chwili.

Rok. Spirala życia, cykl życiowy, początek, krążenie, sprzyjający czas, żniwa, obfitość, plony, urodzaj, dojrzewanie. Sukces w wysiłkach, owoce wcześniejszych planów. Kiedy Jera pojawi się w rozkładzie, oznacza, że pytający jest gotowy, by zebrać plony swoich poprzednich działań. Nagroda za wcześniejsze wysiłki, pomysłowość, talent i umiejętności. Ponieważ jej znaczenie to żniwa, plony, może ona oznaczać także zmiany, ale nie szokujące i nie tak destruktywne, jak w przypadku Hagal, odnosi się do zmian na lepsze. Oznacza stopniowe zmiany i tak naturalne i ledwie dostrzegalne, jak przejście z wiosny do lata. Zapowiada szczególne osiągnięcia dla tych, dla których narzędziem pracy są ich ręce lub dla osób uprawiających ziemię. Jera, jako runa dwunasta reprezentuje dwanaście miesięcy roku, oznacza zysk i osiągnięcie celu, obfitość. Zazwyczaj jest bardzo pozytywna, ale jako symbol przyczyny i skutku zwiastuje końcowy rezultat poprzednich działań. Zatem Jera reprezentuje sprawiedliwość, która może być pozytywna lub negatywna, nagrodę lub karę w zależności od wcześniejszych dokonań. Nadszedł czas zbierania owoców Twojego wysiłku, okres żniw po roku pracy. Żniwa są również symbolem początku i końca naturalnego cyklu w przyrodzie, w którym niebo i ziemia łączą się i rozchodzą by dawać owoce ziemi. Pracę z runą warto rozpocząć od kontemplacji cykliczności czasu, ponieważ runa związana jest z czasem, jego upływem i cyklicznością wydarzeń. Cokolwiek czynisz, czyń po kolei. Jera, tak jak Raidho, jest związana z czasem – to określony rytm. Jera pilnuje, aby nasze działania były dokładne, takie jak trzeba w danym momencie. Przyciągnie ludzi i zdarzenia, które pomogą nam doprowadzić plany do końca, zrealizować je. Przypomni o tym, o czym mogliśmy zapomnieć. Runa ta patronuje zmianom, które przychodzą w odpowiednim momencie naszego życia, po wypełnieniu pewnych zadań. Te zmiany są zgodne z tym, co powinno się teraz zdarzyć, aby cykl się wypełnił. Nie obawiajmy się ich. W dużym uproszczeniu rysunek runy Jera, to spirala – symbol przemijania i narodzin od nowa. Nic w życiu nie trwa wiecznie, wszystko podlega upływowi czasu. Duchowa zgoda na ten cykl powoduje harmonijnie następujące po sobie, stopniowe zmiany. Nasz pobyt tu i teraz też jest cykliczny. Gdy to pojmiemy, łatwiej będzie zrozumieć pewne wydarzenia mające miejsce w naszym życiu oraz prawdę, że niektórych zjawisk nie można ani przyspieszyć, ani opóźnić. Twoje działania zostaną docenione. Otrzymasz godziwą zapłatę, nagrodę. Nie spoczywaj na laurach, myśl perspektywicznie. Przez zaniedbywanie możesz ponieść straty. W skrypcie runa będzie pilnowała danego przedsięwzięcia, aby się wypełniło do końca, aby wszystko było skrupulatnie w tym czasie przeprowadzone, żeby nie zniechęcić się mozołem. Energetycznie należy do kręgu Ziemi.

Kolory jasnozielony, jasnoniebieski
Charakter runa magnetyczna
Właściwości runa nieodwracalna. Midgard.
Drzewo leszczyna (Corylus avellana)
Archetypy astrologiczne Panna (neutralny Mercury)
Archetypy arturiańskie karma
Zodiak pierwsza połowa znaku Bliźniąt (21 maja-6 czerwca)
Zdrowie stabilizuje ciśnienie, leczy i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, regeneruje mięsnie i układ kostny, szczególnie kręgosłup, związana z przewodem pokarmowym, wątrobą, splotem słonecznym. Bardzo pozytywna runa jako odpowiedź w pytaniach o zdrowie.
Kluczowe właściwości
 czas żniw, zbiory, urodzaj, harmonia, pory roku, sprawiedliwość, życzliwość, cztery pory roku, dostatek. Pomaga w realizacji pomysłów. Uczy cierpliwości i wytrwałości. Pomaga przy bezsenności, reguluje rytm dnia. Pomaga być konsekwentnym w swych zamierzeniach.
Remedium feng-shui umieszczona w sektorze południowo-wschodnim mieszkania zapewnia pomyślność i dobrobyt
Talizman dla ogrodników i rolników. Daje powodzenie w projektach i przedsięwzięciach długoterminowych
Amulet ułatwia dotrzymywanie terminów, zabezpiecza i utrzymuje ciążę.

Jeżeli szukamy pracy, bo to runa też na pracę, to trzeba zacząć coś robić a potem jak otrzymamy pracę cieszyć się z efektu swoich starań, ale powinniśmy być cierpliwi w tym pierwszym momencie pracy, powinniśmy się cieszyć, że w ogóle ją mamy. Jeżeli praca jest długoterminowa, może ktoś tworzy jakieś dzieło (książki, malarz maluje obraz, czyli efekt jest za jakiś czas), to energia Jery by się przydała, by się nie zniechęcili w połowie pracy.
Jerę możemy podarować szczególnie tym osobom, które w życiu dużo marudzą, które już chcą coś natychmiast, żeby umiały zaczekać. Czasami nie potrafią się cieszyć dniem dzisiejszym, mimo, że dobrze im się w życiu wiedzie, nie potrafią czekać „chcą już”. Zapewni powodzenie w długoterminowych działaniach, zleceniach. Zapewni przede wszystkim zysk. Dlatego to runa dla osób, które mają się nauczyć cierpliwości, wytrwałości. Można podarować tę runę osobie, która zajmuje się jakąś osobą chorą, albo sama przeprowadza na sobie jakąś rehabilitację. Bardzo dobrze jest mieć te runę wygrawerowaną na obrączce. Ona dopilnuje, by związek, który będzie zawarty, był związkiem harmonijnym. Można tez narysować ją na odwrocie naszego zdjęcia z ukochanym, aby było stabilne partnerstwo.

W pozycji prostej runa Jera zapowiada obfitość i nagrodę za ciężką pracę, naukę, czy konsekwentny rozwój duchowy. To odrodzenie i poznanie swoich talentów. To słodkie owoce zasłużonego, a nie otrzymanego sukcesu, to czas na radość. Pojawienie się w układzie Jery oznacza czas podsumowania, życie zatoczyło pełne koło i teraz nadeszła pora na zebranie tego, co posialiśmy, czy będzie to złe, czy dobre.
W zdrowiu zabezpieczenie dobrego stanu zdrowia. Pełnia zdrowia, dobre efekty terapii. Jeżeli chodzi o ciążęrównież pomocna będzie ta energia, aby była donoszona, aby dziecko urodziło się w odpowiednim czasie.
W pracy nagroda za wykonane dzieło. Dobra praca na dłuższy czas. Zasłużony, zapracowany awans. Korzystny kontrakt, wygrany przetarg. Odpowiedni czas do zakładania własnego przedsiębiorstwa, które rozwinie się i przyniesie profity.
W partnerstwie utrwalenie związku partnerskiego, małżeńskiego. Zapowiedź ślubu w przeciągu roku. Dobre uczucia, wielka miłość rokująca długie i szczęśliwe małżeństwo. Przyjaźnie zawarte pod patronatem tego znaku przetrwają długie lata na dobre i złe. Solidny, godny zaufania, dobry przyjaciel.

 W pozycji odwróconej runa Jera pokazuje, że nasze decyzje finansowe i gospodarowanie majątkiem, pieniędzmi czy zdolnościami były nieprawidłowe. A może w Twojej głowie zrodziło się zbyt dużo planów i zamiarów i przeceniłaś swoje siły? A może zbyt niecierpliwie dążyłaś do zbiorów, a Twoje plany były niedojrzałe, nieprzemyślane i chybione?
W zdrowiu choroba przewlekła, długa terapia. Choroba wynikła z lekceważenia drobnych symptomów i dolegliwości.
W pracy – odwlekanie z założeniem własnego przedsiębiorstwa, które po pewnym czasie i tak powstanie. Przeciągające się decyzje dotyczące kariery zawodowej. Zawieszenie decyzji, co do dalszej pracy, która zakończy się pozytywnie. Odwleczenie w czasie wszelkich zamiarów.
W partnerstwie – zbędny pośpiech, małżeństwo zawarte w młodym wieku, które przetrwa lata ale będzie trudne. Brak cierpliwości i opanowania prowadzące do niszczenia uczuć. Popędzanie partnera, które przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Czasami rywalizacja w partnerstwie, licytowanie się, kto ważniejszy, kto lepszy.  Może myślałaś, że w partnerstwie wystarczy mieć kogoś koło siebie i nie trzeba pielęgnować uczuć i dbać o partnera? A może sama nie dbasz o to, by nadal partner/partnerka był/a Tobą zafascynowany/a?
Losując odwróconą runę Jera, możesz mieć również problemy związane z prawem, przegrać proces. Poniesiesz straty, bo włożyłeś za mało wysiłku, by osiągnąć sukces. Dokładnie przemyśl swoje plany, przeanalizuj swoje zamiary, czy swoje myślenie o danej sprawie. Daj sobie czas, zanim zaczniesz wprowadzać je czyn.

 

 

Źródło: futhark.com

  • Lubię! 1
  • Dziękuję! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...