Skocz do zawartości

Runa Algiz - Znaczenie


Ismena

Polecane posty

ALGIZ

99539.jpg

 

Nazwa runy: algiz, eolhx, elhaz, yr, algir, alga, algis, eolh, ihwar, algir, eolch

Słowa kluczowe: łoś , ochrona, siły uniwersalne, związek z boskością, wszech-jednością, rozszerzenie zainteresowań, pomyślność, uwodzenie.

Charakter: Runa magnetyczna

Żywioł: Powietrze

 

ALGIZ – ta runa jest odpowiedzialna za ochronę. Wszystkie runy są za to odpowiedzialne, jednak Algiz najbardziej. Symbolizuje ochronę, wsparcie, bezpieczeństwo, możliwości, rozwój, energia. Algiz jest runą, która zmniejsza lęki. Dodaje odwagi oraz ochoty do samorozwoju. Pomaga w ochronie przed wrogami. Przyciąga i wzmacnia miłość. Działa antydepresyjnie, wzmacnia organizm i umacnia psychikę. W medycynie używana jest do leczenia urazów oraz przeciwbólowo. Pomocna przy utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

 

WYKŁADNIA TRADYCYJNA

Runa ta, podobnie jak THURISAZ, ma dwa ostrza. Staroangielskie słowo „samica łosia" stanowi poetycką nazwę miecza. W swej istocie ALGIZ jest zasadą przyciągania i jedności między świadomością indywidualną a wyższym "ja". Owo zespolenie może być oczywiście niebezpieczne, ponieważ ten, kto próbuje, nie jest jeszcze przygotowany odpowiednio. Podobnie jak w przypadku runy EOH, tutaj również można szukać odniesień do symboliki drzew, by ukazać związki między „korzeniami a gałęziami" wszystkie rzeczy. Można też w tym wypadku mówić o formie „tęczowego mostu", łączącego ludzką duszę z wymiarem boskim.

 

STRONA JASNA

Z energią ALGIZ związane są nowe sytuacje, zadania życiowe, z którymi nadchodzą niepożądane pragnienia, namiętności i wpływy. Runa ta może służyć jako zwierciadło komuś, kto walczy sam z sobą. Aby rozpoznać siebie potrzebujesz przestrzeni. Będzie ona ochraniać ciebie tak, jak zakrzywione rogi chronią łosia i ostrzegać jak szelest trawy. Otwarta przestrzeń wokół nas to także roztropność, działanie w porę i życie wedle stałych zasad. Jeśli przeżywasz przyjemności - nie walcz o ich przedłużenie, rodzi się z tego ból. Jeśli przeżywasz ból - obserwuj go, pozostań z nim, a przeminie. Nie próbuj opuszczać w dół zasłony i uciekać od życia zaprzeczając temu, co się wydarza. Otwartość i spokojne stawianie czoła nowym sytuacjom to najlepsza dla ciebie ochrona. Nie bój się, że nie otrzymasz; nie lękaj się, że stracisz. Siła ALGIZ może być użyta do ataku, a zarazem może ciebie chronić. Zasadniczo runa ta nie reprezentuje żadnej osoby, lecz siły boskie. Sprzyja wszystkim, którzy zajmują się sztuką wróżenia. Dla innych może być niebezpieczna.

Bądź pewny, że mimo czających się na twej drodze niebezpieczeństw nie musisz się lękać, gdyż masz w sobie moc ochronną. Twoje bezpieczeństwo zależy od tego, czy nie będziesz działał lekkomyślnie. Jest to korzystny czas do podejmowania ryzykownych przedsięwzięć, lecz działanie musi opierać się na solidnych fundamentach. Nie osiadaj na laurach.

 

-Związek z bogami, przebudzenie, ochrona.

-Ochrona. Ostrzeżenie, uprzedzenie, sztuka wycofywania się i obrony. Konieczność zachowania wytężonej uwagi i otwartości. Nowe perspektywy. Praca intelektualna.

 

STRONA CIEMNA

Poważne niebezpieczeństwa powstają w ukryciu. Brak odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do wchłonięcia przez moce archetypiczne, do poważnego zranienia samego siebie. Zablokowanie ALGIZ bywa błogosławieństwem dla wielu ludzi. Dla uprawiających sztukę wróżenia energia ta niesie rozkwit inspiracji - greckiego daimona, łacińskiego geniusza.

Postępuj rozważnie, nie działaj w pośpiechu. Jesteś podatny na szkodliwe wpływy. Powinieneś skupić się na skonsolidowaniu swej siły pod względem fizycznym, emocjonalnym i duchowym, zanim posuniesz się naprzód.

 

-Ukryte niebezpieczeństwo, zniszczenie przez siły boskie, utrata więzi z boskością

-Brak ochrony, podatność na zranienia, choroba.

 

ZNACZENIE WYROCZNI

 

Ogólne i jednostkowe:

Jeśli skupisz uwagę na realnej rzeczywistości, a więc patrząc tu i teraz a nie na wczoraj czy jutro, ocenisz właściwie swoją sytuację i będziesz mógł manipulować sprawami dogodnie dla siebie. Jeśli weźmiesz tę radę do serca, uzyskasz ochronę swoich opiekunów duchowych.

 

Dokładne, w kole runicznym:

Runa symbolizuje poroże renifera, co kojarzy się z "ochroną". Ochrona może być mienia, członków rodziny czy krewnych, ale również znalezienie bezpiecznego schronienia.

W wodzie: czas najwyższy wyjść z ukrycia.

W ziemi: chroni cię przed wpływami innych.

W ogniu: czas na zaplanowanie udziału w życiu społecznym

W powietrzu: nadszedł czas podjęcia decyzji odnośnie twojego bezpieczeństwa czy pozycji.

 

By zrozumieć algiz i dzięki temu nie stać bezradnie przed łosiem, trzeba przeanalizować całościowo runy Bogini Hel. Hagal symbolizuje zejście we własną głębię, gotowość przyjęcia wtajemniczenia. Naudiz jest runą potrzeby, runą Nom, które wybrały nas do wtajemniczenia. Eisaz symbolizuje szczerość wobec siebie, potrzebę koncentracji. Jeran wskazuje na rytm, bez którego nie możemy dojść do wtajemniczenia i z którym związani jesteśmy na zawsze. Iwaz reprezentuje bramę zarówno do podziemia, jak i do ziemi; możliwość dotarcia do wszystkich sfer kosmosu, jak i konieczność samo ofiarowania, by osiągnąć przemianę. Z nicości narodzi się wiedza naszych przodków dzięki runie perthro i ujrzymy światło i cienie świata - co nas łączy z algiz, runą, która przedstawia obrazowo "ujrzenie światła i cieni". Następna runa, sigel symbolizuje odzyskaną moc.

 

Algiz, noszona jako talizman, może wspaniale rozwijać moc i ustawić cię w "środku życia". Będziesz w centrum między niebem i ziemią jak ruchome drzewo!

Runa algiz w swej tradycyjnej pozycji umieszczana była na średniowiecznych pomnikach nagrobnych przed datą urodzenia, a w formie odwróconej przed datą śmierci.

W związku z powyższym wejrzyj w siebie i spróbuj odpowiedzieć, co było przyczyną błędnego wyboru tej runy jako symbolu ruchu pokoju.

 

Energia runy Algiz

Jest to runa opiekuńcza osób urodzonych między 6 a 19 stycznia.

Znaczenia runy:

- dosłowne: łoś

- magiczne: ochrona, mądrość, otwartość

- symbolizuje zdolność obrony samego siebie, przyjaciół i rodziny przed wrogimi siłami

- jej rośliną jest trzcina

- jako talizman zapewnia bezpieczeństwo, chroni przed wszelkim nieszczęściem oraz złym promieniowaniem

 

Znaczenie wróżebne

1. Pozycja naturalna

Algiz wróży opiekę sił boskich i czynników nadprzyrodzonych, zapewnia wsparcie i ochronę ze strony przyjaznych osób oraz zwycięskie stawianie czoła trudnym sytuacjom. Uprawiającym sztukę wróżenia niesie rozkwit inspiracji.

2. Pozycja odwrócona

Algiz w pozycji odwróconej oznacza niepożądane pragnienia, ukryte niebezpieczeństwo, nieszczęście i utratę wiary; przestrzega przed ciosem i brakiem odporności; zapowiada atak z ukrycia i zranienie.

 

Medytacja z runą

Wgląd wizyjny w runę pozwoli Ci lepiej ją poznać, a jednocześnie sprawi, że energia Algiz ochroni Cię przed agresją i chorobą.

Usiądź lub połóż się wygodnie z prostym kręgosłupem. Przyglądaj się chwilę mandali Algiz, po czym zamknij oczy. Oddychaj spokojnie i rytmicznie. Wyobraź sobie, że siedzisz na miękkim mchu, otoczony/a ostrą trzciną, nieprzebytą i niedostępną. Przy Tobie stoi potężny łoś, gotów Cię zawsze bronić. Pomyśl o wszystkich istotach, z którymi czujesz się bezpiecznie i które sam/a chcesz otoczyć opieką. Zapraszaj je po kolei i osiądźcie w kręgu: ludzie, zwierzęta, rośliny, byty duchowe, anioły... Ci, których chronisz, chronią też Ciebie, a ci, którzy Ciebie chronią, są zarazem pod Twoją opieką. Wasz krąg jest " kręgiem bezpieczeństwa ". Umieść w jego centrum coś lub kogoś, kogo chcesz chronić najbardziej. Możesz to być Ty sam/a. Poczuj moc tego kręgu i swoje w nim bezpieczeństwo. Pozostań chwilę z tym odczuciem. Ponownie skup się na oddechu i otwórz oczy.

 

źródło: taraka.pl

 • Dziękuję! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • Ismena pinned i unpinned this temat
 • 2 months later...

0c5614505cbac9c1ffaa95a79f44ffcb.jpg

Algiz, eolch, Elhaz – łoś, ochrona, opieka. Sięgaj do gwiazd.

Potencjał runy: jednocząca, wzmacniająca siła, opieka.

Przesłanie runy: nie zapominaj o swojej podatności na zranienia i o szkodliwych wpływach, które mogą zepchnąć Cię z obranej drogi.

Ochrona siebie i innych, bezpieczeństwo, otwartość, wsparcie, możliwości rozwoju. Kieruj się swoimi instynktami. Jesteś chroniona przed atakiem. Uwaga i roztropność będą Twoimi strażnikami. Mądrość, wizja i czystość umysłu wspomoże Twoje plany, nawet jeśli ścieżka, którą kroczysz może wzbudzać obawy, nie ma potrzeby żeby się bać i zniechęcać. Musisz pamiętać o swojej wewnętrznej mocy i ochronie. Wystrzegaj się lekkomyślności a będziesz bezpieczna. Algiz oznacza sprzyjający czas dla ryzykownych przedsięwzięć, aczkolwiek muszą one być zbudowane na mocnych podstawach. Ta runa wskazuje na protekcję i wsparcie. Emocje muszą zostać trzymane na wodzy a ból i cierpienie przezwyciężone, jeżeli chce się wykonać ruch do przodu. Przed Tobą dobre perspektywy. Wsparcie, zabezpieczenie może w rzeczywistości nie być tak mocne, jak w to wierzysz, postaraj się nie być krótkowzroczna. Chroniąc siebie, nie zamykaj się przed całym światem.
Jest to tak pozytywna runa, że nawet w pozycji odwrotnej, nie zmienia znaczenia, lecz je trochę umniejsza. To Anioł Stróż o bardzo silnej mocy ochronnej.

Runa związana z ochroną. Co prawda wszystkie runy są ochronne, jednak ta jest najsilniejsza w tym aspekcie z całego alfabetu. Z runą Algiz wiążą się 3 symbole. Pierwszym z nich są rogi łosia. Tak ogromne zwierzę porusza się niezgrabnie, jednak w obronie potomstwa staje dzielnie do walki i trudno go pokonać. Dawniej łoś uważany był za zwierzę magiczne. Ze swoimi szerokimi kopytami łoś doskonale czuje się na mokradłach, bagnach – to tereny mało dostępne dla człowieka, za to odwieczne terytorium różnych stworów magicznych. Drugim symbolem jest odcisk łapy łabędzia. Ptak, który doskonale się czuje w wodzie, na lądzie i w przestworzach. W obronie swego terytorium potrafi zmienić się we wspaniałego, pierzastego wojownika. Trzeci symbol związany z tą runą, to człowiek stojący na ziemi z wyciągniętymi w górę ramionami. Czerpie energię kosmiczną i boską, która otacza go jak świetlista tarcza z jednej strony ładując jego siły witalne, z drugiej przepuszcza tylko siły pozytywne, chroniąc go przed wszystkim, co złe. Energia ta spływa do Ziemi, ukorzeniając człowieka i daje mu siłę. Energię tej runy widaćwyraźnie, gdy działamy zgodnie z instynktem samozachowawczym, gdy system immunologiczny organizmu walczy z chorobą, gdy stajemy w obronie rodziny i ziemi przed jakąkolwiek agresją. Energetycznie należy do kręgu Powietrze.

Algiz jest czarem ochronnym i zawsze, kiedy pojawia się w układzie przynosi bardzo optymistyczną wiadomość. Runa ta wskazuje, że jesteśmy chronieni przed niebezpieczeństwem i przeciwnościami w czasie dotyczącym naszego pytania. Sygnalizuje także, że mogą się pojawić nowe siły i możliwości.

ALGIZ wróży:

 

 • kontakt z nadświadomością
 • sytuacje życiowe
 • ochrona i ostrzeżenie
 • otwartość i spokój
 • pomyślność
 • uwodzenie
Zablokowana energia runy:

 

 • niebezpieczeństwa pozostają w ukryciu
 • osoba pytająca została lub zostanie wystawiona do wiatru przez osoby z najbliższego otoczenia

 

Kolor wszystkie kolory tęczy, złoty
Charakter runa magnetyczna
Właściwości runa odwracalna
Archetypy astrologiczne Ryby (Jowisz+Wenus)
Archetypy arturiańskie rycerz Gaalahad
Zodiak druga połowa znaku Raka (8-21 lipca)

Zdrowie harmonizuje psychikę, poprawia nastrój, dodaje siły i równowagi wewnętrznej, runa antydepresyjna, zabezpiecza przed urazami, wzmacnia organizm. Układ odpornościowy, uzdrowienie wszelkiego typy niedyspozycji zdrowotnych, czakramy dłoni.
Kluczowe właściwości ochrona, opieka, kontakt z podświadomością, siła, powodzenie, dobrobyt, pomyślność. Zmniejsza lęki. Chroni przed nieszczęściem. Dodaje kobietom wdzięku. Pomaga zdobyć miłość. Ochrona przed wrogami. Przydatna do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem.
Remedium feng-shui tę runę umieszczamy w centralnym punkcie mieszkania/domu lub w pomieszczeniu, które szczególnie chcemy chronić, można ją także umieszczać nad drzwiami wejściowymi do domu czy pomieszczenia. Obszar gdzie potrzebujemy ochrony i regeneracji.
Talizman całkowita ochrona, wzmocnienie sił życia
Amulet chroni system odpornościowy, podnosi energię. Amulet dla myśliwych.

Algiz przedstawia siły obronne i ochronne, są to energie obecne w naszych zachowaniach tych świadomych i tych nieświadomych. Jest to również mechanizm obronny organizmu. Jeżeli brakowałoby tej energii szybciej zapadalibyśmy w różnego rodzaju choroby (bakterie, wirusy). Runa Algiz daje nam bezpośredni kontakt z naszym Aniołem Stróżem. Dlatego warto się komunikować. Gdy zaufamy swojej intuicji unikniemy czasem zagrożeń. Musimy być czujni. Możemy wyobrazić sobie np., że w tym momencie siły wyższe zakładają nam złoty płaszcz ochronny i gdy będziemy świadomi tej ochronnej mocy, nic nas nie zaskoczy, bo już mamy od tego momentu ten złoty płaszcz. Możemy poczuć się bezpieczni, iść przez życie z podniesioną głową, realizować przede wszystkim swoje marzenia. Algiz pomaga nam dotrzeć do tej naszej podświadomości, porozumieć się z nią. Bez energii Algiz bylibyśmy nieostrożni, nieodporni, narażalibyśmy się na zbytnie ryzyko. Bylibyśmy tchórzami. Dlaczego? Bo nie umielibyśmy bronić siebie, swoich bliskich, bronić swojego mienia a nawet swoich wartości. Jeśli znacie osobę, która czuje różnego rodzaju zagrożenia dajcie jej tę runę w prezencie. Ta runa zabezpieczy ją przed zagrożeniami (od ludzi, od żywiołów, od istot widzialnych i niewidzialnych). Algiz rozwinie również instynkt opiekuńczy, czyli jeżeli ktoś jest mało uczuciowy to również spojrzy inaczej na człowieka, na zwierzątko, na osoby, które potrzebują pomocy.

Energia Algiz jest doskonała jako odpromiennik, czyli możemy ją sobie położyć pod łóżko, pod materac, w miejscach gdzie czujemy się gorzej i przy pomocy tej runy poczujemy zasilanie energetyczne.
W skryptach może być zarówno jako runa rozpoczynająca i jako runa zakończająca. Stosujmy ją, jeśli zależy nam na ochronie kogoś lub czegoś (auto, dom).
Runa ta dodaje kobietom wdzięku. Pomaga w zdobyciu partnera, niekoniecznie docelowego, ale w zdobyciu partnera. Na chandrę: narysować sobie na ręku runę Algiz – poprawi nam wtedy stan psychiczny oraz wzmocni nasz system odpornościowy. Jeżeli mamy tendencję do katarów, kaszlów nie wiadomo skąd, to wtedy ta energia jest potrzebna, bo podnosi naszą energetykę.

Skrypt runiczny na ochronę od kogoś, od czegoś – potęguje, zabezpiecza, izoluje od jakichkolwiek niebezpieczeństw.

Runą Algiz można się także chronić przed własnymi natrętnymi myślami, własnymi emocjami, przed ludźmi – wtedy „zakładaj” ten płaszcz ochronny. Jeżeli czujemy się słabi to zaraz to się odbija w świecie zewnętrznym, ludzie nas wtedy wykorzystują a jeżeli poczujemy w sobie moc nikt nie będzie chciał nas wykorzystać. Dlatego runa Algiz jest również runą mądrości, intelektu. Cały czas człowiek się rozwija, trzeba być otwartym na nową wiedzę, na nowe inspiracje, one czasem drzemią, boimy się uaktywnić, bo czasami boimy się śmieszności.

Jeśli runa Algiz na postawione pytanie ułoży się w pozycji prostej:
w finansach daje nadzieję na rozwiązanie problemów, oznacza też bezpieczeństwo, dobrobyt,
w partnerstwie rozkwitająca miłość, wierność, zaufanie. Pojednanie w konfliktach. Dobry, kochający partner czy partnerka.
w zdrowiu też dobre rokowania i wyzdrowienie, pomyślna rekonwalescencja, dobry stan umysłu i pogoda ducha,
w sprawach zawodowych dobrze rozwijająca się kariera i praca intelektualna. Zapewnia powodzenie w karierze, jakiejkolwiek artystycznej, bo rozwija nasze zdolności umysłowe, intelektualne ale przede wszystkim, rozwija tę naszą moc wewnętrzną, te uśpione w nas zdolności, które są a nie mogą się wydostać. Warto z nią pracować, ponieważ prowadzi ona nas do sukcesu. Również pomaga zdobyć znajomych, kolegów, gotowych wspomóc nas w jakiejś dowolnej dziedzinie, bo czasem jest potrzebna pomoc i czujemy pustkę a tu się okaże, że za pomocą tej energii zjawia się te osoby, które w danej dziedzinie, w danej sprawie nam mogą pomóc.
A w nauce Runa Algiz oznacza sprzyjający czas na egzaminy czy przyswajanie sobie wiedzy.

Jeśli zajmujesz się sztuką wróżenia – znak runy Algiz – zapewni rozkwit i inspirację w pracy z energiami Aniołów, z kartami Tarota i znakami graficznymi Run.

Jeśli zaś na zadane przez Ciebie pytanie runa Algiz ułoży się w pozycji odwróconej, znaczy, że straciłaś swój złoty, ochronny płaszcz a niebezpieczeństwo czyha za rogiem. Może towarzyszyć Ci rozkojarzenie, lęk, depresja lub nerwowość, ale pamiętaj, że masz jeszcze schowany miecz, którym możesz się obronić. I ani się obejrzysz a w prezencie znów otrzymasz ochronę i opiekę Sił Wyższych i znów poczujesz się chroniona i bezpieczna. Odwrócona Algiz sugeruje, że powinnaś być szczególnie ostrożna od teraz do około trzech miesięcy (bo taki jest czas działania energii tej runy).
W finansach uważaj na kradzież lub oszustwo. Trzymaj w tajemnicy też swoje plany biznesowe.
W partnerstwie nieuzasadniony niepokój czy zazdrość, mogą prowadzić do nadmiernej kontroli. Można też łatwo Cię zranić.
W zdrowiu osłabienie, krótka choroba, przyjmowanie leków i witamin podnoszących odporność. W tym czasie, zalecane jest zadbanie o dietę, trochę więcej snu, a może medytacja?
W pracy możliwość wykorzystania, ataki z zewnątrz, konieczne wprowadzenie małych zmian.
A w nauce odwrócona runa Algiz oznacza podatność na złe wpływy lub szkolną bójkę.

Przesłaniem odwróconej runy Algiz jest zdanie: „Przemyśl bieżące sprawy, nie wpadaj w panikę i nie bój się, że złożył się Twój ochronny parasol i została laska. Szybko poradzisz sobie i znów wrócisz do bezpiecznej przystani.”

 

 

Źródło: futhark.pl

 • Lubię! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
 • Utwórz nowe...