Skocz do zawartości

Runa Berkano - Znaczenie


Ismena

Polecane posty

BERKANO

berkana.jpg

 

Nazwa runy: berkano, bairkan, beorc, bjarkan, berkanan, berkana, bjarkan, brica, bairkan, beoro

Słowa kluczowe: brzoza, różdżka, nowy początek, narodziny, kobiecość, piękno, macierzyństwo, stawanie się, schronienie, pożywienie.

Charakter: Runa energetyczna

Żywioł: Ziemia

 

BERKANO – żeński pierwiastek, który odpowiada za płodność, macierzyństwo, opiekuńczość. Jest symbolem kobiecości oraz nowego początku. Uważana jest za runę rodziny, domostwa. Runa ta ma za zadanie ułatwić poród, oraz chronić kobiety. Uważana jest za najlepszą, która pomoże nam nie utracić naszej tak cennej energii życiowej, dodatkowo pomaga w kontaktach z dziećmi. Berkano leczy wszelkie infekcje, pomocny jest również we wszelkich dolegliwościach kobiecych, wzmaga płodność oraz uodparnia organizm.

 

WYKŁADNIA TRADYCYJNA

Pierwiastek BERKANO ogranicza się sam do siebie, zawiera się sam w sobie, nie rośnie, nie rozmnaża się. Rodzi sam siebie - nigdy nie został zrodzony, istnieje od zawsze. Runa ta rozdaje sama siebie nic nie tracąc. Jest pierwotną twórczością bytu, zbiornikiem przechowującym energię, znakiem schronienia. BERKANO wyzwala energie „krzywe, gnące się, które prowadzą do ponownego wzrostu.

 

STRONA JASNA

Wskazane jest zapoczątkowanie czegoś nowego w oparciu o stare zasady i schematy. Zwróć uwagę na wszystko, co nowe, na sprawy, które u swych początków wydają się drobne. Niespodziewanie, z głębi tradycji, wyrasta pragnienie rozwoju duchowego. Można spodziewać się zmian w domu, choć dalsza okolica pozostanie spokojna. Nowe aspekty mogą być wprowadzana w obręb relacji erotycznych. Piękno i pomyślność będą na początku dnia. Być może trzeba będzie pokonać przejściowe trudności, by osiągnąć swe cele. Matka lub prostytutka mogą być reprezentowane przez tą runę.

Oto ekscytujący okres początków i nowych przygód, pełen aktywności i energii. To czas na sienie ziarna. Ale pamiętaj, że żniwa są jeszcze daleko, więc nie oczekuj, że zaraz ujrzysz owoce swojego wysiłku - nowe idee i pomysły wymagają wiele troski, zanim przyniosą efekty. Jest to okres, kiedy należy się postarać zamknąć przeszłość. Jeśli człowiek opanował już lekcje, których uczyła, nie ma powodu do niej wracać. Można zostawić ją za sobą i iść śmiało naprzód, odważnie wkraczając na nowe terytoria. Jest to również stosowny okres, by pomyśleć o duchowych „wiosennych porządkach", o pozbyciu się starego, by zrobić miejsce nowemu.

 

-Narodziny, zmiana w życiu, schronienie, uwolnienie, stawanie się.

-Pierwiastek kobiecy. Sukces, płodność, obfitość. Rodzina, dzieci. Dobre zdrowie, wesele, narodziny dziecka.

 

STRONA CIEMNA

Wydarzenie lub, co bardziej prawdopodobne, cechy twego charakteru pozostają w konflikcie z rozwojem i życiowym postępem. Twój wysiłek może spełznąć na niczym, działanie może spotkać niepowodzenie. Grozi ci zatopienie się w „świecie naturalnym", zatracanie świadomości siebie, osłabienie czujności. Możesz dać się uwieść powierzchownej fascynacji światem zjawisk. Zablokowanie energii BERKANO prowadzi do wyjałowienia ciała i ducha, do stagnacji wszystkich aspektów życia.

 

-Błąd, jałowość, stagnacja, zaćmienie świadomości.

-Niepotrzebna przewaga pierwiastka żeńskiego, „kobiece czary", nieumiejętność doprowadzania rozpoczętych spraw do końca, lenistwo. 

 

ZNACZENIE WYROCZNI

 

Ogólne i jednostkowe:

Chodzi o bezpieczeństwo i absolutne zaufanie. Możesz się już przestać martwić, ufaj, że opanujesz problemy, które staną na twej drodze zajmij się głębiej tematami rozluźniania się i bezpieczeństwa. Zaufaj własnej mocy i mocy przyjaciół oraz rodziny. Masz zapewnioną ochronę

 

Dokładne, w kole runicznym:

Berkano jest runą brzozy, symbolem narodzin i opieki. Runa zwiastuje ogólnie nowe wydarzenia, które należy starannie obserwować i przy tym myśleć.

W wodzie: ważny jest długoterminowy rozwój.

W ziemi: nie ma potrzeby martwić się.

W ogniu: ważne, byś poświęcił uwagę wszystkim szczegółom.

W powietrzu: narodziny dziecka, ślub lub dobre wiadomości.

 

Brzoza jest symbolem bogini. To brzoza w czasie pełni odbija światło księżyca i - co ciekawsze - nie tworzy cienia. Brzoza należy do najłagodniejszych drzew, które znam; podobnie zresztą jak lipa.

 

Berkano uosabia Wielką Boginię we wszystkich jej aspektach: jest tą, która rodzi, ochrania; jest kochanką i tą, która ponownie zabiera życie (do siebie). Tradycyjnie łączy się boginię z czterema fazami księżyca:

- pierwsza kwadra: panna (dziewica)

- pełnia: kobieta dojrzała

- ostatnia kwadra: kobieta stara

- nów: zmarła, bądź Lilith – kobieta w pełni

 

Jej aspekt chroniący może być wyrażany w talizmanach noszonych przez dzieci często narażonych na wypadki: na jednej stronie trzy runy berkano, a na drugiej stronie nazwisko osoby, której talizman ma służyć z takich talizmanów ochronnych korzystano już w pradawnych czasach.

Może być również błogosławieństwem dla matki chcącej zabezpieczyć drogę życia swego dziecka.

 

Aspekt rodzenia może znaleźć zastosowanie jako źródło mocy dla rodzącej, a także wyrażać się we wszystkich dziedzinach życia. Symbol zabierania życia przez berkano jest między innymi wyrażany przez "małpią" miłość matki, która nie pozwala odejść swemu dziecku. Berkano łączy się z kobietą, która wraz z teiwaz tworzy parę.

 

Runa ta pomaga poprzez magiczne rytuały zyskać matczyną miłość i ciepło. Pomaga również cierpiącym na choroby kobiece i na wszystkie problemy związane z ukrywaną kobiecością. Zjawisko to spotkać można nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn, człowiek zawiera bowiem w sobie zarówno męski pierwiastek, jak i żeński. Chodzi tylko o to, by się równoważyły. Berkano zawiera wiedzę ziemi - matki nas wszystkich. Jest bardzo łagodną, posiada wiele cech Wenus i stoi w ścisłym związek z Boginią Hel, opiekunką matek i dzieci.

 

Energia runy Berkano

Jest to runa opiekuńcza osób urodzonych między 4 a 18 lutego.

Znaczenia runy:

- dosłowne: brzoza

- magiczne: płodność, uzdrowienie, nowy początek

- symbolizuje nowe życie i jego pielęgnację, narodziny i wzrastanie

- jej drzewem jest brzoza

- jako talizman przyciąga nową miłość, chroni przed chorobą, daje płodność

 

Znaczenie wróżebne

1. Pozycja naturalna:

Berkano zapowiada wszelką pomyślność, narodziny nowego życia i nowej miłości, odświeżenie i pogłębienie relacji erotycznych; wróży optymizm, korzystne zmiany w domu i pokonanie trudności; obiecuje więcej piękna i harmonii w życiu.

2. Pozycja odwrócona:

Berkano w pozycji odwróconej wróży stagnację, bezpłodność i konflikt z samym sobą; oznacza wyjałowienie ciała i ducha; przestrzega przed uwiedzeniem, błędem, powierzchownymi fascynacjami, osłabieniem czujności, niepowodzeniem i zmarnowanym wysiłkiem.

 

Medytacja z runą

Wgląd wizyjny w runę sprawi, że energia Berkano odświeży uczucia lub przyniesie nową miłość i ochroni Cię przed utratą energii oraz chorobą.

Usiądź prosto lub połóż się wygodnie. Przyglądaj się mandali runy Berkano przez chwilę, po czym zamknij oczy i wczuj się w rytm swojego oddechu. Wyobraź sobie, że śpisz we wnętrzu pnia brzozy jako nienarodzone jeszcze dziecko w łonie matki. Słyszysz szum i tętnienie soków, które płyną od korzeni drzewa. Soki z wielką siłą wypychają Cię ku górze. Zaczynasz się unosić w górę pnia coraz wyżej i wyżej... Wreszcie przychodzisz na świat wysoko w koronie srebrzysto zielonych liści, które mienią się w słońcu. Czujesz ożywczy zapach. Każdy Twój oddech to dawka świeżości. Gdy poczujesz, że nadszedł stosowny moment, zakończ ćwiczenie i otwórz oczy.

 

źródło: taraka.pl

 • Dziękuję! 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • Ismena pinned i unpinned this temat
 • 2 months later...

Berkano Rune

Berkano, Berkanan, Bjarkan, Beorc – brzoza.

Potencjał runy: odżywcza, macierzyńska energia, rozwój i duchowe wsparcie.

Przesłanie runy: postaraj się zbliżyć do przyrody i naturalnego biegu rzeczy.

Berkano to runa bogini związanej z ogniskiem domowym, dostatkiem i pomyślnością w życiu, opiekunki dzieci i matek, macierzyństwo. Obietnica nowych początków. Odnosi się do regeneracji, odnowy, oczyszczenia, leczenia i wyzdrowienia. Reprezentuje radość płynącą z pozytywnych relacji seksualnych, płodność, kobiecość, narodziny. Narodziny w tym kontekście mogą być rzeczywiste lub mieć znaczenie symboliczne, na przykład sukcesywny początek jakiejś idei lub przedsięwzięcia. Ekscytujący moment dla nowych początków, nadejście nowych przygód. Odrzuć niesłuszne koncepcje i zaakceptuj nowe idee. Umieść przeszłość na swoim miejscu, ale wyciągnij naukę z doświadczeń. Uzbrój się w cierpliwość, nie oczekuj nagłych efektów za swoje wysiłki, to dobry czas, żeby zasiać ziarno i czekać na rezultaty. Symbolem tej runy jest brzoza, uosobienie narodzin i opieki. Brzozy należą do pierwszych drzew, które zasiedlają las po klęsce pożaru. Gałęzie brzozy od zawsze służyły do wymiatania i wypędzania wszystkiego, co złe. To również czas duchowych porządków. Zamknij okres starych doświadczeń i zrób miejsce nowemu. Pamiętaj jednak, że nowe pomysły wymagają wiele troski zanim przyniosą pożądane efekty. Runa Berkano z jednej strony zapewnia nam bezpieczeństwo i miłość, z drugiej zaś pokazuje swoje przeciwieństwo. Gałęzie brzozy są delikatne i wiotkie i nawet silny wiatr nie jest w stanie złamać jej gałęzi. Brzoza jest więc symbolem ochrony i energetycznego zabezpieczenia. Gałązki te przypominają nam też, że w bezpiecznym domu łatwo zostać bogatym, spełnionym, szczęśliwym człowiekiem tak samo, jak łatwo przytulić się do pnia brzozy i odczuć jedność z otaczającą nas przyrodą. Dobry kontakt z dziećmi. Przyspiesza wydarzenia, dobre pomysły.

BERKANO wróży:

 

 • dom, pokój, urodzaj
 • zapoczątkowanie czegoś nowego na starych schematach
 • zmiany w domu
 • nowe aspekty wprowadzone w relacje erotyczne
 • jeśli potrzebujemy pomocy zwróćmy się z prośbą o radę do bardziej doświadczonych od nas
Zablokowana energia runy

 

 • brak efektów
 • jałowość
 • brak radości
 • zatrucie
 • toksyczne relacje
 • zdrada
 • poronienie

Piękna runa związana z kobiecością. Szukając znaczeń tej runy trzeba byłoby wczuć się w energię żeńską. Piękno kobiety zawarte jest w kolejnych fazach: dziecka, dziewczynki, kobiety, kochanki, żony, matki, babci. Kiedy kobieta przeżywa życie w sposób pozytywny, jej ścieżka jest drogą jasności prowadzącą ku ciepłej, mądrej pogodnej staruszce – babci, którą staje się u kresu życia. To kwintesencja kobiecości. Taka mądra, otoczona szacunkiem nestorka spina niczym klamrą szczęśliwą rodzinę, społeczność, klan. Uosabia rodzinny czakram, do którego każdy może przyjść zaczerpnąć życzliwości. Baczmy, aby nie wkroczyć na odmienną drogę, która ustawi nas pod koniec życia w roli staruchy zgryźliwej, złej, niszczącej. To się dzieje powoli, kiedy nie można poradzić sobie z przeciwnościami losu. Kiedy samotność doprowadza do zrzędliwości, złości na cały świat. Wtedy ciemna strona kusi. Popatrzmy dookoła siebie, jakie kobiety nas otaczają? Jakimi mamy szansę stać się my same? Zastanówmy się, co robić, aby nie stać się zrzędliwą staruchą, a wręcz przeciwnie – mądrą, ciepłą babcią. Runa ta sygnalizuje, że kobiecie, o którą nam chodzi, można zaufać. Jest amuletem ofiarowywanym przez matki małym dzieciom, aby zapewnić im ochronę na drodze życia. Wspomaga kobiety rodzące. Związana jest z płodnością i radością dawania życia, jest opiekunką macierzyństwa. Berkano jest opiekunką wszystkich aspektów kobiecości i to zarówno kobiet, jak i mężczyzn – każdy człowiek zawiera w sobie pierwiastek męski i żeński. Jest też pomocą dla wszystkich, którzy chcą poznać świat kobiet i zrozumieć je. Zawiera w sobie odwieczną mądrość Ziemi – matki wszystkich istot żyjących. Jest runą bardzo łagodną, tak jak łagodnym drzewem jest brzoza. Porównuje się ją do bogini Wenus. Energetycznie należy do kręgu Ziemi.

Kolor ciemnozielony
Charakter runa energetyczna
Właściwości runa odwracalna
Archetypy astrologiczne Rak (Księżyc+Jowisz)
Archetypy arturiańskie pani Elaine
Drzewo grab (Carpinus betulus)
Zodiak pierwsza połowa znaku Panny (22 sierpnia-8 września)

Zdrowie chroni przed utratą energii, wzmacnia witalność, ułatwia przebieg ciąży, porodu i połogu, zapobiega problemom neurologicznym, leczy w szczególności infekcje, pomaga przy dolegliwościach kobiecych, przynosi poprawę w przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego, kobiece piersi pod szczególną opieką, wzmaga płodność, czakram seksualności.
Kluczowe właściwości macierzyństwo, narodziny, rozwój, płodność, obfitość, pierwiastek żeński. Runa opieki i macierzyństwa. Uodparnia przed utratą energii. Pomaga w kontaktach z dziećmi. Ułatwia poród. Chroni kobiety. Chroni przed chorobami piersi.
Remedium feng-shui runę tę umieszczamy w rejonie wschodnim domu, aby przyniosła nam zdrowie, a w rejonie zachodnim, gdy chcemy zapewnić szczęście dzieciom

Runa Berkano jest ściśle powiązana z Runą Fehu i Uruz. Znak graficzny runy Berkano zwiastuje zmiany na lepsze, pomyślność, rozwój, rozkwit. Odczujemy też bezpieczeństwo, ogarnie nas spokój.
Jeśli na zadane pytanie pojawi się runa Berkano w pozycji prostej, oznacza dla pytającego nowe dochody, przypływ gotówki i dobre perspektywy zawodowe. To również dobrze prosperująca firma, nowe kontrakty. Odczuwać będziemy opiekę Sił Wyższych i bezpieczeństwo.
Strefa materialna – początek nowego – stopniowo wchodzące pozytywne zmiany.
W partnerstwie zapowiada się ślub, a partner będzie opiekuńczy.
W związkach duża energia seksu i dobre relacje. Dobre zdrowie i duża witalność pozwolą wprowadzić w czyn nasze zamierzenia i plany. Pomogą zrealizować nasze marzenia.
W nauce dobre postępy nasze lub naszych dzieci, osiągnięcia, inteligencja, a wiedzę zdobywać będziemy z radością. Przed nami dobre oceny, zdane egzaminy, stypendium a nawet możliwy wyjazd za granicę, w celu poszerzenia wiedzy.

Odwrócona runa Berkano w układzie lub jako odpowiedź na nasze pytanie zapowiada zatroskanie, bezpłodność lub niechcianą ciążę. Mogą pojawić się problemy z dziećmi lub przez dzieci.
W finansach musimy zadbać o sprawy materialne, bo możliwe są straty. Nie są wskazane też żadne inwestycje, bo pomysł może być chybiony.
W partnerstwie możliwe zerwanie związku, przyczyną między innymi może być niedopasowanie seksualne. Konflikt z matką, zahamowania
W zdrowiu możliwość poronienia, aborcji lub trudności z zajściem w ciążę. Mogą pojawić się kłopoty w seksie lub oziębłość.
Zawodowo uważaj, bo możesz stracić pracę z braku obrony, a rozwój firmy na krótko zostanie zahamowany. W firmie możliwe reorganizacje, nowe stanowiska pracy i trudności. Odwrócona runa Berkano może nam pokazywać, że ogarnął nas strach przed życiem, a może chcemy uciec w alkohol lub narkotyki, by …
A może kurczowo trzymamy się czegoś lub kogoś, twierdząc, że nie mamy sił, ani pieniędzy czy możliwości, by zawalczyć o nasze szczęście czy szczęście i spokój naszych dzieci, boimy się, że uwolnienie będzie trudne i sami sobie nie poradzimy?. Zastanówmy się więc, co chce nam przekazać odwrócona runa Berkano? Może jest jeszcze czas, by wszystko przemyśleć, zebrać odwagę i siły i zawalczyć o lepszą przyszłość? Przecież runa Berkano może się odwrócić i znów w naszym życiu zaświeci słońce, zagości radość!

 

 

 

Źródło: futhark.pl

 • Lubię! 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
 • Utwórz nowe...