Skocz do zawartości

Runa Mannaz - Znaczenie


Ismena

Polecane posty

MANNAZ

mannaz.jpg

 

Nazwa runy: mannaz, manna, mann, madhr, man, madr

Słowa kluczowe: człowiek, mężczyzna, mąż, przeznaczenie, społeczeństwo, integracja, młodość, współpraca z grupami ludzi, instytucje, sprawy formalne, zastój psychiczny.

Charakter: Runa magnetyczna

Żywioł: Powietrze

 

MANNAZ– nazwa oznacza człowieka. Ta runa związana jest z człowieczeństwem. Symbolizuje męskość, kobiecość, przyjaźń, wewnętrzne „ja”, umysł, duszę, świat, rasę ludzką, otoczenie oraz pragnienie zmian. Mannaz pozwala spełniać swoje marzenia i cele. Sprawia, że można się niewyobrażalnie rozwinąć. Przyciąga ludzi otwartych, tolerancyjnych. Jest to także runa równowagi, która pozwoli nam zrozumieć siebie, osiągnąć wewnętrzny spokój oraz harmonię, uświadomi nam głęboko więź z Wszechświatem. Mannaz, jako runa bardzo ludzka, jest pomocna w kontaktach międzyludzkich oraz wszelkich pracach grupowych. Dodatkowo uchroni nas przed wrogami, a także przyciągnie prawdziwych przyjaciół. Wykorzystywana jest jako środek do podniesienia potencji, osiągnięcia równowagi hormonalnej, poprawienia krążenia oraz ogólnym poprawieniem odporności naszego organizmu.

 

WYKŁADNIA TRADYCYJNA

„Człowiek" jest zasadą inkarnacji i świadomości "ja". Symbolizuje tu życie ziemskie jako walkę heroiczną. Jesteśmy przyzywani ku tej rzeczywistości i jedynie w niej jesteśmy prawdziwymi ludźmi, ponieważ istniejemy w ciele. Znak tej runy odnosi się do źródeł człowieczeństwa (Askr i Embla z mitologii skandynawskiej), do daru zawartego w trójcy: Odyn-Vili-Ve, i do źródeł społeczeństwa potrójnie rozwarstwionego (rolnicy, wojownicy, mistrzowie magii). Te dwa mity ukazują, w jaki sposób człowiek na ziemi stworzony został na podobieństwo boskie, wedle świadomości i wedle porządku. Nasza moralność, jak boska, jest rękojmią tego, co ma się stać.

 

STRONA JASNA

W los człowieka wpisana jest największa szlachetność i moc ducha, a zarazem słabość i śmiertelność. Ważna będzie teraz w twym życiu inteligencja zrodzona z najwyższego poznania, z tego, co boskie. Niezbędne jest indywidualizowanie „ja”. Zaznasz dobrodziejstwa życia wewnętrznego oraz życia społecznego - spełnienia prawd ludzkiej egzystencji. Okulary zostaną zdjęte - ujrzysz rzeczy takimi, jakie są. Nastąpi przebudzenie. Pozostań w związku z tym skromny. Niezależnie od tego, jakie są twoje zasługi, bądź ustępliwy w sprawach drobnych, oddany, umiarkowany. Nie wycofuj się ze świata. Staraj się żyć zwyczajnym życiem, lecz nie w zwyczajny sposób. Nie lekceważąc czasu, który nadchodzi i który przemija, zwróć szczególną uwagę na to, co właśnie trwa. Nie szukaj kredytu dla przyszłych dokonań, nie poprzestawaj teraz na tym, co już osiągnąłeś. Wykonuj swe powinności ze względu na nie same i stąd czerp zadowolenie. Runa ta symbolizuje kogokolwiek, kto jest poszukującym.

Twoje przeznaczenie czeka na ciebie - żądaj go. Abyś był istotą duchową, musisz zachować równowagę cielesną, umysłową i duchową. Przyjmuj wszystko - dobro i zło - z pełną akceptacją, z poczuciem bezpieczeństwa płynącym ze świadomości, że cokolwiek do ciebie przychodzi, ma cię czegoś nauczyć. Korzystając z każdej pojawiającej się lekcji będziesz posuwał się naprzód i wzwyż.

 

-Boska struktura, inteligencja, uwaga, porządek społeczny.

-Osobowość, ego, świadomość. Człowiek i ludzkość. Psychologia i psychoanaliza. Wynalazczość, optymizm.

 

STRONA CIEMNA

Możesz odczuwać depresję płynącą z braku nadziei. Zasklepiłeś się w sobie z obawy przed prawdziwym poznaniem. Relacje z bliskimi mogą być teraz oparte na fałszu i niewłaściwej percepcji. Zwróć szczególną uwagę na to, co najbardziej zablokowane w twym życiu. Zrozumiesz wówczas, że „zewnętrzny wróg" stanowi odbicie tego, co pochodzi z twego wnętrza. Strzeż się zarozumiałości. Najpilniejsze zadanie dla ciebie to przełamać złe przyzwyczajenia. Nie myśl, że cokolwiek osiągnąłeś. Na planie duchowym znajdziesz się zawsze w punkcie wyjścia.

Droga przeznaczenia wydaje się trudna, ale gdy nią podążasz, stajesz się mądrzejszy i silniejszy. Miej ufność - masz siłę i moc, by poradzić sobie ze wszystkimi problemami życia i dokonywać wyborów, jeśli tylko jesteś chętny się uczyć. Nie pozwól, by ego twoje lub innych napełniło twój umysł zwątpieniem.

 

-Depresja, moralizatorstwo, ślepota, utrata zaufania do siebie.

-Samolubstwo, cwaniactwo, zawyżona lub zaniżona samoocena, konflikt wewnętrzny, problemy natury psychologicznej.

 

ZNACZENIE WYROCZNI

 

Ogólne i jednostkowe:

Jesteś wewnętrznie zrównoważony i jest ci z tym dobrze. Teraz chodzi o to, by dzięki spokojowi wewnętrznemu, sile i zadowoleniu coś osiągnąć. Bądź rozważny, korzystaj z tego, co daje ci wspólnota. Nadszedł czas, by planować z korzyścią dla siebie.

 

Dokładne, w kole runicznym:

Mannaz jest runą człowieka. Hasłem kluczowym są kontakty międzyludzkie. Mannaz odnosi się do sojuszy, stosunków, grup roboczych itp.

W wodzie: grupka ludzi będzie działać przeciw tobie, rzuci kłody na drodze do twych zamierzeń.

W ziemi: pojawią się napięcia, konflikty i wrogie uczucia.

W ogniu: twój związek z bliską osobą rozwinie się korzystnie.

W powietrzu: spotkasz się z szykanami, przykrymi plotkami i sprzeczkami.

 

Człowiek ma w sobie cechy męskie i żeńskie jeśli przeważa jedna z cech, np. żeńska w ciele mężczyzny, to samopoczucie takiego człowieka jest kiepskie i pozostawia wiele do życzenia. W człowieku dojrzałym cechy przeciwne męskie i żeńskie - współdziałają w równowadze i harmonii. (Jest to oczywiście stan wyjątkowy i trudny do utrzymania). Dużym krokiem naprzód do osiągnięcia ideału mannaz jest możność ujawnienia tych cech duszy, które dominują, a nie, jak niegdyś - ukrywanie cech, które były niezgodne z tradycją czy nakazami społecznymi.) Człowiek zrównoważony ma łatwiejszy dostęp do innych światów poprzez duchowe (trzecie) oko.

 

Mannaz ma odniesienie również do partnerstwa i małżeństwa. Chodzi tu jednak - w przeciwieństwie do ehwaz, bardziej o partnerstwo, to w nas samych, a więc o zrównoważony związek między kobietą a jej wewnętrznym bratem i między mężczyzną a jego wewnętrzną siostrą.

 

Energia runy Mannaz

Jest to runa opiekuńcza dla osób urodzonych między 4 a 18 listopada.

Znaczenia runy:

- dosłowne: człowiek

- magiczne: samopoznanie, przyjaźń, inteligencja

- symbolizuje człowieczeństwo, nasze relacje z innymi i z całym światem; wypełnienie przeznaczenia i odpowiedzialność za własne życie

- jej rośliną jest winorośl

- jako talizman przyciąga pomocnych ludzi, daje opiekę ze strony duchowych istot, chroni przed fałszem

 

Znaczenie wróżebne

1. Pozycja naturalna:

Mannaz wróży wewnętrzną harmonię i moc ducha, mądrość i rozwój inteligencji oraz umocnienie przyjaźni; doradza zaangażowanie w sprawy otoczenia, zapowiada osiagnięcie pułapu możliwości, awans zawodowy i społeczny

2. Pozycja odwrócona:

Mannaz w pozycji odwróconej wróży brak zaufania do siebie lub utratę pozycji zawodowej i społecznej; zapowiada depresję, brak nadziei, lęk przed prawdą, fałsz; przestrzega przed zasklepieniem się w sobie, szkodliwymi nawykami i złymi relacjami z otoczeniem

 

Medytacja z runą

Energia Mannaz ułatwi Ci działanie na szeroką skalę i dla dobra innych.

Usiądź lub połóż się z prostym kręgosłupem. Przyglądaj się mandali, porem zamknij oczy i oddychaj spokojnie. Wyobraź sobie, że siedzisz na łące z przyjaznymi istotami- przedstawicielami różnych sfer: kamieniem, rośliną, zwierzęciem, człowiekiem i aniołem. Podejdź do kamienia, obejmij go i zadaj mu pytanie: " Kim dla siebie jesteśmy ? " Cierpliwie czekaj na odpowiedź. Postaraj się odczuć ją sercem i zapamiętać. Następnie podejdź do rośliny, obejmij ją i zapytaj: " Co nas łączy ? " W ten sam sposób wejdź w kontakt ze zwierzęciem, zadając pytanie: " Dokąd możemy razem podążać ? " Obejmując człowieka, zadaj mu pytanie : " Jak możemy sobie pomóc ? " Na koniec zapytaj anioła: " Co możemy wspólnie zrobić dla innych ? " Usiądź w kręgu z przyjaznymi istotami i podziękuj im za to, że są z Tobą. Pożegnaj się z nimi. Oddychaj przez chwilę spokojnie i otwórz oczy.

 

źródło: taraka.pl

 • Dziękuję! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • Ismena pinned i unpinned this temat
 • 2 months later...

� Mannaz Finishing up a set of runes featuring stones and plants for the new year. First is Mannaz: Humanity, intellect and the self. Iris and amethyst.

Mannaz, Mann, madr mąż, mężczyzna, człowiek.
Kochaj ludzi, pracuj nad sobą.

Potencjał runy: dążenie do doskonałości.

Przesłanie runy: poznaj siebie, swoje mocne i słabe strony.

Człowieczeństwo, przyjaźń, życzliwość, tolerancja, także egoizm – Ty, Twój umysł i ego, Twoje ciało. Uprzejmość, rozważanie i dobroczynność. Mannazsymbolizuje kreatywność, inteligencję, planowanie, wyrażanie się i współpracę, pomiędzy indywidualnościami dla ogólnego dobra. Uczy godzenia przeciwieństw. Postaraj się poznać zarówno swoje mocne i słabe strony. Zaakceptuj siebie pamiętając o tym, że kolejne doświadczenie będzie Cię uczyło czegoś więcej. Każda taka lekcja w życiu spowoduje, że będziesz się wznosił wyżej. Żyj w zgodzie ze sobą i z naturą. Postaraj się być bardziej przenikliwy i dalekosiężny w swoich planach. Staraj się poznawać zależności, które występują w otaczającej Cię grupie. We wspólnocie czeka cię szczęśliwe życie. Naucz się godzić przeciwieństwa, bądź tolerancyjny.

Znak runy Mannaz sięga do korzeni człowieka i społeczeństwa. Mówi o jego skromności i nadzwyczajnych zdolności organizacyjnych. Nie lekceważ czasu, ciesz się chwilą i z niej czerp zadowolenie. Każdy z nas ma swoje przeznaczenie. By osiągnąć ideał runy Mannaz należy żyć zgodnie z własną naturą, a nie ukrywać cechy nieakceptowane przez otoczenie. Trzeba zatem żyć mądrze biorąc odpowiedzialność za swoje życie. Bezwładnie dryfując jak liść na wietrze narażasz się na choroby i rozczarowania. By móc żyć jak istota duchowa musisz dbać o harmonię ciała, duszy i umysłu. Nie lękaj się życiowych lekcji, gdyż cokolwiek do ciebie przychodzi ma cię czegoś nauczyć. Buduj w sobie harmonię partnerstwa. W ten sposób podążasz trudną drogą wzrostu i spełnienia. Szacunek, uznanie w grupie. Pomaga w integracji z rodziną.

MANNAZ wróży:

 

 • inteligencja, człowiek
 • zdjęcie okularów
 • przebudzenie
 • moc i zrozumienie dzięki wyższej wiedzy
 • szczęśliwe życie we wspólnocie
 • widzenie rzeczy jakimi są
Zablokowana energia runy:

 

 • brak nadziei
 • fałszywe relacje z bliskimi
 • złe przyzwyczajenia
 • zaślepienie
 • nietolerancja

Runa związana z człowieczeństwem, skupia się na człowieku. Na różnych aspektach życia: marzeniach, dążeniach, planach, na sposobie postrzegania siebie i innych. Jest silnie związana z pojęciem tolerancji. Zrozumienie dla człowieka, jego słabości i siły, wielkości i małości prowadzi do wniosku: w swoim istnieniu człowiek jest dobry i zły zarazem, kocha i nienawidzi, obawia się strachu i pragnie bezpieczeństwa. Runa Mannaz pomoże zrozumieć aspekty męskie i żeńskie w sobie samym. Muszą one być w równowadze, to cecha dojrzałości człowieka. Dzięki zrozumieniu tej prawdy będziemy bardziej otwarci na siebie i innych ludzi. Aby zrozumieć, czemu ktoś nas denerwuje, odwołajmy się do energetyki Mannaz. Będzie nam łatwiej ocenić postępowanie swoje i drugiego człowieka. Runa ta przyciągać będzie ludzi otwartych, tolerancyjnych, lecz nie pozbawionych pewnych wad – bądźmy i my wyrozumiali. Takie spotkania pomogą poznać lepiej nasze własne ego. Sprawi, że spotkamy na swojej drodze ludzi, którzy mogą być prawdziwymi przyjaciółmi. Jest wsparciem dla humanistów, literatów, poetów, myślicieli. Będzie otaczać opieką tych, którzy potrzebują odnaleźć wiarę w bliźniego. Mannaz to również runa równowagi, spokoju wewnętrznego, siły. Korzystajmy z jej energii! Człowiek głęboko zrównoważony lepiej dostrzega ukryte prawdy poprzez ‚trzecie oko’, może rozwijać intuicję i rozwijać się duchowo. Głęboka wiedza o wielu przejawach życia człowieka daje spokój, pewność, równowagę i harmonię. Daje zrozumienie prawdy, że człowiek ma silną łączność duchową ze wszystkimi istotami żyjącymi na Ziemi i w Kosmosie. Energetycznie należy do kręgu Powietrze.

Kolory głęboki czerwony
Charakter runa magnetyczna
Właściwości runa odwracalna
Archetypy astrologiczne Wodnik (Saturn+węzeł południowy)
Archetypy arturiańskie ideał rycerski, ‘kodeks buszido’
Drzewo winorośl (Vitis)
Zodiak pierwsza połowa znaku Wagi (22 września-8 października)

Zdrowie wzmacnia przed urazami, dodaje siły i optymizmu, wzmacnia wątrobę, czakram szósty – trzecie oko.
Kluczowe właściwości ludzkość, człowieczeństwo, społeczeństwo, integracja, współpraca, jednoczenie przeciwności, partnerstwo, współpraca, osobowość, ego świadomość, psychologia, psychoanaliza, wynalazczość, optymizm. Pomaga w pracach zespołowych. Pomocna w załatwianiu spraw urzędowych. Praca z tą runą pomaga poznać siebie. Poprawia stosunki w pracy, rodzinie. Neutralizuje działanie wrogów. Pomaga zintegrować człowieka z rodziną lub społeczeństwem. Przyciąga prawdziwych przyjaciół. Chroni przed urazami.
Amulet dla osób publicznych, liderów, polityków, działaczy społecznych. Ułatwia kontakt z nadświadomością
Talizman wzmacnia i usprawnia umysł, pomaga rozwijać się duchowo
Remedium feng-shui umieszczamy ją w sektorze północno-wschodnim związanym ze zdobywaniem wiedzy oraz w rejonie północno zachodnim by sprzyjali nam doradcy i przyjaciele

Na karcie tej runy widać człowieka zatopionego w medytacji. Podniesione i skrzyżowane ręce na karku oznaczają siłę koncentracji, a „trzecie oko” na środku czoła oznacza możliwości parapsychiczne i możliwość sięgania za zasłonę i widzenia rzeczy zakrytych dla większości ludzi. W tle czerwony zachód słońca symbolizuje akt zaślubin Ziemi i Nieba. Na karcie widać też ostrokrzew, który jest zawsze zielony a zimą ma czerwone owoce, do dziś używany do dekoracji w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ale ostrokrzew jest też krzewem, którego używają czarownice i szamani, by wejść w stan odmiennej świadomości i mieć kontakt z innymi światami. Człowiek na karcie, wyciszony, który w medytacji odkrywa tajemnice życia, doznaje przebudzenia i widzi sprawy porządku Boskiego. Poznaje swoją moc i odkrywa, że może służyć drugiemu człowiekowi i ze wszystkimi żyć w harmonii, odczuwając szczęście.

Runa Mannaz w pozycji prostej oznacza współpracę między ludźmi, harmonijną współpracę, tan psychiczny i poczucie bezpieczeństwa powodują, że z optymizmem patrzysz w przyszłość.
Dla narzeczonych Runa Mannaz oznacza czas przygotowań do wesela. W związku dobry i opiekuńczy partner, po trudnych doświadczeniach uczuciowych lub życiowych, ceniący miłość i szacunek w partnerstwie.
W zdrowiu pokonanie trudnej choroby lub czas po operacji, kiedy człowiek, co jeden dzień czuje się lepiej.
Zawodowo awans, ale i nowe trudniejsze zadanie, dzięki któremu będziesz musiał podnieść swoje kwalifikacje. A pracę będziesz wykonywał z radością.
W nauce dobre oceny.

Kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie i pojawi się odwrócona karta Mannaz zapowiada chaos i nieporozumienia między ludźmi, i to nie tylko w rodzinie, ale i w sąsiedztwie, pracy czy szkole. Poczujemy się osamotnieni, a ludzie wokół nas będą używali podstępnych gier. Będą manipulować innymi lub nami, by osiągnąć swoje cele, a partner czy przyjaciele będą pokazywać nam jak bardzo są nieszczęśliwymi, by zasłużyć na nasze zainteresowanie i współczucie. Ujawnią się nasze złe nawyki, które trzeba będzie przezwyciężyć. Towarzyszyć nam będzie poczucie smutku i nie będziemy siebie lubić ani szanować. Złe siły koncentrują się wokół Ciebie.
W pracy możliwy konflikt z szefem, otrzymanie nagany lub upomnienia,
W nauce przeciążenie nadmiarem materiału lub zajęć.
W zdrowiu, odwrócona runa Mannaz zapowiada możliwą operację. Choroba psychiczna. Czas, który spędzisz w szpitalu dobrze wykorzystaj, by przemyśleć swoje postępowanie, zamiary czy układy w związku, czy w kole przyjaciół.

Po przemyśleniach zobaczysz światełko w tunelu. Na nowo uwierzysz w szczęśliwe zakończenie wielu istotnych dla ciebie spraw. Znów odzyskasz siły, by kolejny raz nie poddać się kapryśnemu losowi i zawalczysz o spokój i szacunek w związku, wśród przyjaciół.

 

 

Źródło: futhark.pl

 • Lubię! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
 • Utwórz nowe...