Skocz do zawartości

Jasnowidzenie


Margita
 Share

Polecane posty

Jasnowidzenie, to zdolność do postrzegania przedmiotów, wydarzeń, osób czy obrazów, których nie da się poznać za pomocą dostępnych człowiekowi zmysłów. Jasnowidzenia można doświadczyć podczas normalnego stanu fizycznego, medytacji, transu, snu, bardzo silnego stresu bądź też w odmiennych stanach świadomości wywołanych halucynogennymi narkotykami, postem lub chorobą. Jest ono częścią szerszej kategorii zjawisk paranormalnych, czyli postrzegania pozazmysłowego (ESP).

 

Niektóre z sił parapsychicznych są odmianą jasnowidzenia, między innymi: zdolność do wejrzenia w przeszłość (retrokognicja) i w przyszłość (prekognicja), opisanie historii danego przedmiotu lub jego właściciela poprzez dotyk (psychometria), uzyskanie informacji o przedmiocie, miejscu bądź osobie dzięki metodom nadnaturalnym (remote viewing), “odczytywanie” wydarzeń z przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości za pomocą kryształowej kuli, lustra, powierzchni wody albo wahadełka (radiestezja).

 

Jasnowidzenie często nazywa się szóstym zmysłem, prorokowaniem, wieszczeniem lub profetyzmem. Fenomen szóstego zmysłu ma długą historię. Tu można wspomnieć o słynnej kapłance ze świątyni Apolla w Delfach- Pytii, o prorokach zamieszkujących w XVII stuleciu góry Szkocji, świętych szamanach australijskich Aborygenów, rdzennych plemionach Ameryki czy o mediach żyjących w XIX i XX wieku oraz współcześnie.

 

Jednym z najpopularniejszych współczesnych jasnowidzów była Jeane Dixon (1904-1997), urodzona w Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Nazywano ją “jasnowidzem przenikającym gwiazdy” i uważano za osobę o wyjątkowym darze postrzegania. Podobno przepowiedziała śmierć hollywoodzkiej aktorki Carol Lombard, samobójstwo Marilyn Monroe, zamordowanie prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Występowała również jako “parapsychiczny doradca” Richarda Nixona, a podczas rządów Ronalda Reagana była jednym z wielu astrologów otaczających jego żonę Nancy. Krytycy wskazują na liczne pomyłki Dixon, która między innymi błędnie przepowiedziała wybuch III wojny światowej w 1958 roku, klęskę Johna F. Kennedy’ego w wyborach prezydenckich w 1960 roku, dotarcie na Księżyc Rosjan przed Amerykanami oraz panowanie pokoju na świecie do 2000 roku. Jej zwolennicy rzadko o tym wspominają, natomiast oponenci nazywają tę stronniczość “efektem Jeane Dixon”. Terminem tym- wymyślonym przez Johna Allena Paulosa, matematyka na Temple Universiti w Filadelfii- określa się tendencję właściwą środkom masowego przekazu, polegającą na tym, że robi się medialny szum wokół kilku trafnych przepowiedni, podczas gdy ignoruje się liczniejsze pomyłki.

 

Podstawowe typy jasnowidzenia.

 

Jasnoczucie- polega na zdobywaniu wiedzy dzięki energii otaczającej dotykany przedmiot lub osobę. To fizyczne wyczuwanie “wibracji” innych ludzi. Jasnowidzenie przez dotyk pozwala na pewien wgląd w ich myśli i uczucia, a nawet na wykrywanie chorób.

 

Jasnosłyszenie- to zdolność odbierania dźwięków, na przykład głosow czy muzyki, które są niedostępne normalnemu zmysłowi słuchu. Jasnosłyszenie wysunęło się na czoło zjawisk paranormalnych za sprawą ruchu spirytystycznego popularnego na przełomie XIX i XX wieku, kiedy wiele mediów twierdziło, że prowadzi je głos osobistego ducha przewodnika. Czasami przemawiał on przez medium w trakcie seansów.

 

Jasnowąchanie- zdolność wyczuwania zapachu, który nie ma wyraźnego fizycznego źródła. Ludzie rzekomo posiadający tę umiejętność rozpoznają go i kojarzą ze zmarłą osobą. Zazwyczaj przybiera on formę woni kwiatów, perfum, konkretnej potrawy lub dymu z fajki czy cygara. W opowieściach o duchach zapach często kwalifikuje je jako dobre lub złe- przyjemny, zwykle kwiatowy, dotyczy zjaw dobrych, natomiast nieświeży i cuchnący- niemiłych lub wręcz zagrażających człowiekowi. Takie rozróżnienie wywodzi się zapewne z średniowiecznych żywotów chrześcijańskich świętych, według których wydzielali oni, podobnie jak anioły, słodką woń, podczas gdy szatan zionął odorem siarki.

 

Jasnopoznanie- to wiedza o pewnych miejscach, ludziach lub sytuacjach bez konieczności pozyskania niezbędnych informacji na ich temat, czyli bez udziału wzroku, słuchu i dotyku. Niekiedy przybiera formę przeczucia. Niektórzy jasnowidze twierdzą, że duch przewodnik lub też “wyższe ja” umieszcza pewne wiadomości w umyśle odbiorcy. Często opisuje się to jako nagłe olśnienie, przypływ czytelnie sformułowanych myśli czy zrozumienie czegoś, o czym dana osoba wcześniej nie miała pojęcia.

Jasnosmakowanie- polega na odczuwaniu smaku jakiegoś pokarmu, mimo że nic się nie je. W ten sposób jasnowidz może wykryć obecność bytu niematerialnego, na przykład rozpoznając ulubioną potrawę zmarłej osoby.

 

Jak przeprowadzić test na jasnowidzenie.

 

1. Ilu ludzi posiada tę zdolność?- Podobnie jak w przypadku ESP, którego jasnowidzenie jest częścią, trudno to określić. Współcześnie żyje lub żyło kilku znanych jasnowidzów.

2. Jak się ją zdobywa?- U wielu ludzi zdolność jasnowidzenia jest uśpiona. Dopiero niezwykłe zdarzenie przywołuje ją do życia.

3. Skąd mam wiedzieć czy posiadam potencjał do rozwijania tej zdolności?- Możesz mieć uczucie, że przeczuwasz różne rzeczy częściej niż inni.

4. Co jest potrzebne do przeprowadzenia testu?- Stół, kartki papieru i długopis.

5. Jakie zagrożenia wynikają z posiadania tej zdolności?- Jej nadużywanie może doprowadzić do wyczerpania emocjonalnego.

 

Test 1 (lokalizacja geograficzna)

 

Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebne są trzy osoby.

 

1. Usiądźcie wygodnie w odległości około pół metra od siebie, przy niedużym okrągłym stole.

2. Zapiszcie 10 nazw miejsc, po jednej na każdej kartce.

3. Wybierz jedną z kartek i skup się na opisie tego miejsca.

4. Poproś drugą osobę, aby się skoncentrowała i powiedziała, jakie miejsce widzi.

5. Trzecia osoba notuje podawany opis, nawet jeśli wydaje się dziwny, a szczegóły nieistotne.

6. Powtórz zadanie, sięgając po kolejne kartki. Odkładaj je na stół w tej samej kolejności, w której je zbierałeś.

7. Porównaj nazwy zapisane na kartkach z notatkami osoby spisującej wrażenia. Ustal, czy mają wspólne cechy i czy udało się prawidłowo wskazać lokalizację geograficzną.

8. Powtórzcie ćwiczenie zamieniając się rolami. Sprawdź, czy wynik doświadczenia się poprawił i kto lepiej radzi sobie z “wysyłaniem” niż z “odbieraniem” wrażeń.

 

Test 2 – prosty wywiad, czy jesteś jasnowidzem?

Na wszystkie pytania odpowiadamy "tak" lub "nie".

 

1. Czy kiedykolwiek widziałeś/aś coś, co można uznać za zjawę?

2. Czy kiedykolwiek słyszałeś/aś, że ktoś woła cię po imieniu, podczas gdy byłeś sam w pokoju?

3. Czy czasami czujesz, że w pokoju jest ktoś jeszcze, mimo że przebywasz w nim sam?

4. Czy kiedykolwiek czułeś/aś zapachy pochodzące z niewiadomego źródła, na przykład woń kwiatów, perfum, papierosów czy fajki?

5. Czy miałeś/aś kiedyś silne przeczucia dotyczące ludzi bądź nadchodzących wydarzeń, które okazały się trafne?

6. Czy zanim odbierzesz telefon, to zazwyczaj wiesz, kto się za chwile odezwie?

7. Czy przebywając z drugą osobą, masz niekiedy wrażenie, że myśli przychodzące ci do głowy są jej myślami?

8. Czy kiedykolwiek miałeś/aś wrażenie, że inna osoba jest chora, zanim się o tym dowiedziałeś?

 

Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na co najmniej cztery z powyższych pytań, to możesz mieć zdolność jasnowidzenia.

 

 

Na podstawie książki „Przewodnik po zjawiskach paranormalnych”.

0girl_witch.gif.d551843d651a3d222daca21637f5946b.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

 Share

×
×
  • Utwórz nowe...