Skocz do zawartości

Najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat


Ismena

Polecane posty

Przed nami najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat

Całkowite zaćmienie Księżyca to zjawisko stosunkowo rzadkie, co czyni je tym bardziej wyjątkowym. 27 lipca 2018 roku dojdzie do najdłuższego zaćmienia od 100 lat, ale nie jest to jedyny powód, dla którego lepiej go nie przegapić.

 

5b29f3c1bc024_p.jpg?1530629222

 

W ten dzień nie tylko fani astronomii powinni spoglądać w niebo. W piątek 27 lipca 2018 roku dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, które będzie doskonale widoczne niemal ze wszystkich miejsc na świecie, w tym również w Polsce. To zaćmienie będzie wyjątkowe z racji swojego trwania, bo będzie je można oglądać aż 1 godzinę i 42 minuty. Rozpocznie się o godzinie 21:30 i tarcza Księżyca będzie przysłonięta do godz. 23:13.

 

Kolejnym potwierdzeniem niezwykłości tego zjawiska jest fakt, że następne tak długie zaćmienie będzie można zobaczyć dopiero w 2123 roku. Po raz ostatni to zjawisko było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku. Natomiast 10 lutego 2017 roku mogliśmy za to oglądać częściowe zaćmienie Księżyca. Warto też nie rezygnować ze swojej obserwacji po powyższej godzinie, bowiem wciąż będzie można spoglądać właśnie na częściowe zaćmienie, gdy Księżyc stopniowo będzie wychodził z cienia Ziemi.

 

Krwawy Księżyc
Zaćmienie z 27 lipca będzie ciekawe z jeszcze z dwóch powodów. Tego dnia nastąpi również apogeum, czyli moment, gdy punkt orbity księżyca będzie najbardziej oddalony od Ziemi. To przyczyni się do tego, że tarcza z Ziemi wydawać się będzie mniejsza niż zazwyczaj.

W trakcie zaćmienia tarcza Księżyca zabarwi się na czerwono. Zjawisko to nazywa się Krwawym Księżycem. Do zaćmienia dochodzi wtedy, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii. Gdy Księżyc "skryje" się za naszą planetą, nie dociera do niego bezpośrednie światło słoneczne. To, co dociera do niego, to światło załamane w atmosferze ziemskiej, podobne zjawisko obserwujemy podczas wschodów i zachodów Słońca. Ze względu na właściwości fizyczne do powierzchni Księżyca dociera tylko światło o najdłuższej fali, czyli czerwone.

Krwawy Księżyc często łączono z apokalipsą. Według niektórych badaczy tzw. kodu Biblii, o tym zaćmieniu ma być mowa w Apokalipsie według św. Jana. i ma zapowiadać koniec świata.

 

http-o.aolcdn.com-hss-storage-midas-7954

 

Jak obserwować zaćmienie Księżyca?
Aby podziwiać zaćmienie Księżyca, nie trzeba mieć przy sobie specjalistycznego sprzętu, bo będzie widoczne gołym okiem. Istotnym czynnikiem jest za to miejsce, z którego chcemy je oglądać. Najlepiej znaleźć takie, gdzie widoku na południowo-wschodni horyzont nie zakrywają wysokie budynki i drzewa. Warto wejść w tym wypadku na jakieś wzniesienie czy górkę. Rzecz jasna, jeśli ktoś będzie chciał, może skorzystać z teleskopu czy lornetki.

Bardzo istotnym czynnikiem 27 lipca będzie za to pogoda. Najszczęśliwszym rozwiązaniem będzie bezchmurne niebo, bo dzięki temu nic nie przeszkodzi nam w obserwacji. Stąd warto śledzić prognozy pogody na ten dzień.

Nieczęste zjawisko
Zaćmienie Księżyca to dość rzadkie zjawisko astronomiczne, bo ma miejsce maksymalnie trzy razy w roku, ale występują sytuacje, w których nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe) w tym czasie. Istnieje powszechne przekonanie, że zaćmienia Słońca są rzadsze niż zaćmienia Księżyca. Jednak w przypadku tego pierwszego zjawiska mamy do czynienia z nawet pięcioma zaćmieniami w ciągu roku, jeśli dopisuje pogoda. Jednak jest mniej widoczne niż zaćmienie Księżyca, bo występuje w pasie węższym od 300 km dla zaćmień całkowitych. Natomiast zaćmienie Księżyca widać wszędzie tam, gdzie znajduje się nad horyzontem.

 

źródło: natemat.pl/242563,zacmienie-ksiezyca-2018-w-polsce-kiedy-jest-i-jak-je-ogladac

 

  • Dziękuję! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja zjawiska to jest działka astronomii, ale ciekawe, jaki będzie wpływ tego zaćmienia na wydarzenia w kraju i na świecie, jak również na osoby, które mają nieciekawe konotacje w natalach. U nie nie powinno mieć to większego wpływu, a przynajmniej nie tak fatalnego, jak to widzi antyk i średniowiecze. Liczę na współczesność ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odszczekuję com powiedziala... ;) nie jest różowo z tym zaćmieniem u mnie i ciekawa jestem, czy będą jakieś efekty... tak czy inaczej jest okazja, by przekonać się czy i na ile astrolodzy mają rację w tym temacie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moje 30 imieniny :D

Zamierzam zerknąć, na te cudo :)

"Gdy czegoś gorąco pragniesz cały Wszechświat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć"

P.C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.07.2018 o 17:56, Oska napisał:

w moje 30 imieniny :D

Zamierzam zerknąć, na te cudo :)

To masz tu program tego cuda, w dodatku z efektami specjalnymi, bo w spektaklu wystąpi gościnnie Mars, będący w tym czasie bardzo blisko Ziemi i do tego całość odbędzie się wraz z rojem meteorów.

 

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godzinie 19:15, gdy lewy skraj księżycowej tarczy zacznie się z każdą minutą pogrążać w półcieniu. Jednak tego zjawiska nie zobaczymy, bo Księżyc będzie się jeszcze znajdować pod horyzontem.
Będziemy więc musieli poczekać aż Księżyc wzejdzie, co nastąpi, w zależności od regionu Polski, między 20:10 a 21:00, a tymczasem o godzinie 20:25 Księżyc znajdzie się w całości w półcieniu.
Przez godzinę Księżyc będzie wchodzić w główny cień Ziemi - od zachodniej części tarczy aż po wschodnią.
Jego tarcza będzie ciemnieć do godziny 21:30, gdy cały Księżyc znajdzie się w głównym cieniu. W tym momencie rozpocznie się zaćmienie całkowite. Potrwa ono od godziny 21:30 do 23:13.
Najpierw krwista barwa pochłonie lewą część księżycowej tarczy, następnie środek i na końcu jej prawą część.
Apogeum zaćmienia nastąpi o godzinie 22:22. Wówczas Księżyc znajdować będzie się nad południowo-wschodnim horyzontem i będzie zabarwiony ciemnym brązem.
Od godziny 23:13 Księżyc systematycznie będzie wychodzić z głównego cienia - co skończy się o godzinie 0:19 - a następnie z półcienia, kończąc zaćmienie o godzinie 1:28, a więc po 6 godzinach i 15 minutach (w Polsce po ok. 5 godzinach).

Zaćmienie będzie widoczne na większym obszarze Europy, Azji, Afryki i na Antarktydzie oraz częściowo w Ameryce Południowej i Australii. Nie będzie zaś widoczne w Ameryce Północnej i w Arktyce.

 

źródło: Ezoforum

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tu gdzie obecnie mieszkam, w ogóle nie było widać niestety :(

"Gdy czegoś gorąco pragniesz cały Wszechświat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć"

P.C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...