Skocz do zawartości

Czarcie żebro


sol

Polecane posty

Ostrożeń warzywny – Cirsium oleraceum zwany potocznie czarcie żebro jest pokaźną i ładną rośliną rozpowszechnioną w naszym kraju. Rośnie przy lasach, na polanach, pastwiskach, ugorach, w dolinach rzek. Lubi wilgotne gleby. Górna część rośliny i liście otulające pąk kwiatowy, a potem owoc są barwy żółtozielonej, przez co zwracają na siebie uwagę. Kłącze poziome, po ugotowaniu jadalne i odżywcze (inulina, fitosterole). Wydaje mi się , że ze względu na znaczną ilość wody w glebie w tym roku rośnie właściwie wszędzie.

Dawniej wierzono, że ostrożeń ma wręcz cudowną i magiczną moc, chronił przed złym okiem, ściągał złe uroki.

Surowcem leczniczym jest ziele –proponuję zbierać liście i wierzchołki pędów, bowiem łodygi są twarde i długo schną. Według wierzeń ziele ostrożnia powinno się zbierać w oktawę Bożego Ciała. Powinno być zbierane przez dziewczęta przed okresem dojrzewania lub starsze kobiety po menopauzie. To wersja optymalna. Mniej optymalna ale też magiczna to zbieranie ziela od wigilii Stanisława do wigilii Jana przy ubywającym księżycu. No może też być zbierany później byle przy ubywającym księżycu. Nigdy nie powinno się zbierać ziela w czasie i tuż po pełni, gdyż rzekomo żywiły się nim czarownice lecące na zlot lub wracające z niego. Ostrożenia rosnącego pod jesionem (drzewem czarownic w polskich wierzeniach) lub w jego pobliżu wogóle nie powinno się zbierać bo "był zatruty".

Kąpiel w wywarze z czarciego żebra oczyści nas z rzuconych na nas uroków, chorób. W kąpielach magicznych ważna jest "potrójność". Należy to rozumieć jako:

potrójne przemywanie, potrójne kąpanie, potrójne przecieranie, trzema ziołami, trzema liśćmi itd.

Magiczną kąpiel ( najlepiej wywar z 5 łyżeczek na 2 szklanki wody, parzyć pod przykryciem przez 10 minut pod przykryciem potem odcedzić do wanny) musimy zrobić sobie przy ubywającym księżycu, dobrze było by zapalić sobie białą świecę, zrelaksować się, wyobrazić sobie jak wszystkie złe rzeczy od nas odpływają, powinno się zmoczyć całą skórę wodzie z naparem, ale można też przemyć samą twarz. Wody po kąpieli nie wylewajmy przez ok. godzinę. Po tym czasie w wodzie po kąpieli mogą się pojawić kłaki, galaretowate osady – takie jak koty z kurzu. To złe uroki wypłynęły z naszego ciała. Kąpiel powinna trwać od 20 minut do pół godziny.Wodę powinno się wylać na rozstajach dróg lub gdzieś poza wsią z dala od ludzi. Chodzi o pozbycie się tej wody z terenu swojego obejścia. Więc myślę że spuszczenie jej do kanalizacji też będzie dobre. Po kąpieli się nie wycieramy – czekamy aż skóra sama wyschnie.

No ale jeśli okażę się że czarów z nas nie ściągnie to ostrożeń i tak ma cudowne działanie na naszą skórę.

Przed wojną ziele stosowane było jako warzywo dla biednych- zwane Kapustą biedaków. Ostrożeń bogatszy w składniki odżywcze bardziej niż pokrzywa był gotowany z dodatkiem pasternaku i brukwi.

A tak właściwie to czarcie żebro jest naprawdę bombą składnikowo-witaminową.

Składnikami aktywnymi ziela są: flawonoid linaryna (pochodna akacetyny), pektolinaryna, glikozydy apigeniny i luteoliny; kwasy fenolowe,alkaloidy, olejek eteryczny, garbniki, fitosterole, laktony seskwiterpenowe.

Ostrożeń posiada właściwości odtruwające, żółciotwórcze i żółciopędne. Zawiera kwasy fenolowe i flawonoidy ochraniające miąższ wątroby przed marskością i stłuszczeniem. Działanie żółciopędne i rozkurczowe jest pożyteczne w leczeniu i profilaktyce kamicy żółciowej, stanów zapalnych wątroby i niedoboru żółci. Poprawia funkcje wątroby po resekcji pęcherzyka żółciowego. Zmniejsza cofanie żółci do żołądka i stany zapalne dwunastnicy żołądka z tym związane. Wzmaga regenerację komórek wątrobowych.

Napar z ziela ostrożenia warzywnego nie jest toksyczny i można go przyjmować szklankami (1 łyżka na szklankę wrzątku). Jest smaczny. Wspomaga przemianę materii, aktywuje procesy detoksykacji, przyśpiesza usuwanie szkodliwych metabolitów i ksenobiotyków z ustroju. Napar z ostrożenia obniża poziom cukru we krwi. ostrożeń warzywny jest stosowany w leczeniu reumatyzmu, oraz przewlekłych chorób skóry.

Intrakt z ziela (1:5 na gorącym winie lub wódce do 50%) można przyjmować codziennie, przez 1 miesiąc po małym kieliszeczku dla poprawienia trawienia i jako środek moczopędny, oczyszczający drogi moczowe oraz aktywator przy spowolnionej przemianie materii. W reumatyzmie polecam przynajmniej 3 –miesięczną kurację z zastosowaniem naparu. Przez pierwszy miesiąc dobrze jest nasycić organizm naparem przyjmując 2 szklanki naparu dziennie, rano i wieczorem. Po miesiącu dawka 1 szklanki naparu wieczorem przez 2 miesiące jest wystarczające. Potem polecam zmienić zioło – na przynajmniej kwartał, po czym można wrócić do ostrożenia. Podobnie zalecam postępować przy leczeniu cukrzycy, przewlekłych chorób skórnych (łysienie, trądzik, łuszczyca, łojotok z wągrami, ciągłe wypryski i rumień).

Mocny napar działa ściągająco na skórę i błony śluzowe i ma właściwości przeciwbiegunkowe.

W naparze można czynić także kąpiele, np. dzieci przy chorobach skórnych i osłabieniu. Okłady z roztartego ziela na okolice stawów i miejsca kontuzjowane – ponoć przynoszą ulgę.

No tak mi się spodobał, że posadziłam go sobie w ogródku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...