Skocz do zawartości

Wszechświat Kart Lenormand

Syrena

Polecane posty

W książce Caitlin Matthews rozdział ósmy poświęcony jest bardzo ciekawym spostrzeżeniom autorki, które popełniła, jak pisze, siedząc z kartami i bawiąc się nimi. Odkryła pewne zależności między kartami Lenormand i kartami klasycznymi na nich widniejącymi. O jednej z takich zależności chciałbym tutaj napisać, poszerzając nieco opis o moje komentarze i przemyślenia. Bardzo podoba mi się ta koncepcja, a przy okazji jest czymś nowym, co pokazuje też, że karty Lenormand kryją w sobie jeszcze wiele zagadek. Można spojrzeć na karty z nieco innej perspektywy.
Caitlin podzieliła karty na 9 grup, w których umieściła po 4 karty tej samej wartości kart klasycznych. Czyli zebrała cztery szóstki, cztery siódemki, cztery ósemki itd. Te 9 grup tworzą, w wolnym tłumaczeniu, Dziewięciokrotny Wszechświat Wyroczni Lenormand. Każda z 4 kart tworzy odrębny Wszechświat (Universe), któremu Caitlin nadała odpowiednie nazwy. I to właśnie chciałbym pokrótce przedstawić.

Cztery Asy - tworzenie życia

Celtic Lenormand by Chloe McCracken and Will WorthingtonCeltic Lenormand _ ManCeltic Lenormand Deckdvw.png

Czterem Asom w kartach Lenormand odpowiadają: Słońce, Pan, Pani i Pierścionek. Asy to pierwsze iskry tworzenia, to początek, źródło, baza wszystkiego. Caitlin nawiązuje tu do Adama i Ewy (Pan i Pani?), którzy mieli kontrakt, umowę (Pierścionek?) z Bogiem (Słońce?). Myślę, że na takim czysto życiowym poziomie można te cztery karty przenieść na najzwyklejszą relację damsko-męską (Pani i Pan), ze związku których (Pierścionek), powstaje nowe życie (Słońce). Słońce to ogień, który może i dawać życie i je niszczyć. Tworzy się pewien cykl życia i śmierci (Pierścionek). 

Cztery Króle - żywioły

34 - GILDED REVERIE LENORMAND par Ciro MarchettiC. Marchettiefd81a6fc71a238cc7935a65c7647148.jpgSaiba e aprenda mais sobre as combinações das cartas do Baralho Cigano Lenormand e aprofunde seus conhecimentos na carta Lírios.

Caitlin bardzo ładnie nazywa królów "ojcami wszechświata", którzy strzegą czterech żywiołów. Przyporządkowuje im następujące żywioły: Ryby (Król karo) - woda, Dom (Król kier) - ziemia, Chmury (Król trefl) - powietrze, Lilie (Król pik) - Ogień. O ile trzy pierwsze wydają się logiczne, o tyle Lilie powiązane z ogniem mnie zaskoczyły. Zastanawiałem się w jaki sposób skojarzyć sobie czyste, spokojne Lilie z szalejącymi płomieniami. Spojrzałem na kartę Piatnika i płatki Lilii skojarzyły mi się z językami ognia. Wpisałem w google grafika "lilie" i wszędzie widziałem języki ognia. Znalazłem nawet odmianę lilii, która nazywa się Glorioza, a jej płatki wyglądają zupełnie jak ogień. To jedyne moje skojarzenie.

Cztery Damy - opatrzność

0a00c3bb89b361225774781ca731d7f0.jpg6ac329438ac88c836a8d1c9c3b02bcfc.jpgimage.jpeg.4f466134f1fc125c3338a64a1030f612.jpegZnalezione obrazy dla zapytania under the roses lenormand the snake

Cztery Damy stanowią "matki wszechświata". Odpowiadają im kolejno: Kwiaty (Dama pik) - szczodre obdarowanie, Bocian (Dama kier) - życiowe zmiany, Żmija (Dama trefl) - instynkt samozachowawczy, samoobrona, Drogi (Dama karo) - mądre decyzje. Królowe zapewniają nam umiejętności, których potrzebujemy w życiu: altruizm, dzielenie się z innymi; podejmowanie wyzwań, wprowadzanie zmian, ulepszanie siebie; umiejętność obrony przed wrogami; umiejętność decydowania o naszej drodze życia. 

Cztery Walety - doświadczenie

Cztery Walety odnoszą się do doświadczeń życiowych, począwszy od nieskazitelnej niewinności Dziecka (Walet pik), po dyskryminację Rózg (Walet trefl); od pasji i współczucia Serca (Walet serce), po ból zadawany Kosą (Walet karo). Caitlin przypisuje tu Kosie znaczenia gromadzenia i zbiorów, ale wobec tak wyraźnych przeciwieństw myślę, że ból zadawany przez Kosę bardziej tutaj pasuje. Te pary można by też rozwinąć. Dziecko jest niewinne, nie popełniło jeszcze nic, za co mogłoby zostać ukarane, tymczasem Rózgi są związane z wymierzaniem sprawiedliwości, karą. Serce to symbol miłości, współczucia, oddania i opieki, Kosa zaś niszczy to, co zbudowaliśmy, ucina emocje, zadaje ból swoim ostrzem. Zatem w pewnym sensie też Rózgi łączą się z Kosą - i jednym i drugim narzędziem można zadać ból. Dziecko zaś łączy się z Sercem - obydwoje przynoszą radość.

Cztery dziesiątki - elementy istnienia
Caitlin nazwała dziesiątki dosłownie "funkcjami bycia", ale myślę, że można by to nazwać również elementami istnienia. Dziesiątki mówią bowiem o czterech aspektach naszego istnienia: Niedźwiedź (10 trefl) - reprezentuje nasze ciało, Książka (10 karo) - nasz umysł, Pies (10 serce) - nasze emocje, Statek (10 pik) - naszą duszę. Tu pojawiają się też bardzo ciekawe przeciwieństwa. Pies i Statek to ktoś nam znany (Pies) i ktoś obcy (Statek). Książka i Niedźwiedź to ktoś ułożony, wyedukowany, kulturalny (Książka) i dziki, nieoswojony (Niedźwiedź).

Cztery dziewiątki - metody działania
Dziewiątki pokazują jakie jest nasze podejście wobec wyzwań stawianych przez życie. W jaki sposób się zachowujemy w różnych sytuacjach, czy targają nami emocje, czy działamy szybko, gwałtownie, czy może spokojnie i zdecydowanie. Kotwica (9 pik) mówi o podejściu spokojnym, stabilnym, zrównoważonym, bez większych emocji; Lis (9 trefl) to działania ukradkowe, potajemne, przebiegłe, to kombinowanie; Jeździec (9 serce) - działamy szybko, zwinnie, najpierw robimy, potem myślimy; Trumna (9 karo) - poddajemy się, tkwimy nieruchomo w jednym punkcie, brakuje nam zaangażowania i chęci działania.

Cztery ósemki - poziomy zrozumienia
Te cztery karty pokazują nam sprawy związane z naszym umysłem, z postrzeganiem rzeczywistości, rozumowaniem czy sposobem myślenia. Ogród (8 pik) - mówi o otwartym umyśle, nieograniczonych horyzontach, o przyjmowaniu szerokiej wiedzy; Góra (8 trefl) - jest barierą, stanowi ograniczenie dla naszego umysłu, nasze postrzeganie wymaga dużego wysiłku , umysł jest ociężały, nie lubi zmian, nie lubi nowości, tkwi ciągle we własnych przekonaniach; Księżyc (8 kier) - symbolizuje naszą wyobraźnię, kreatywność, nasze sny, umiejętność myślenia metaforycznego; Klucz (8 karo) - to symbol objawienia wiedzy, odkryć, geniuszu intelektualnego.

Cztery siódemki - sposoby komunikacji
Siódemki pokazują w jaki sposób komunikujemy się z innymi nie tylko na poziomie bezpośrednim, ale też na poziomie świata niefizycznego. List (7 pik) - to wszelka komunikacja pisemna; Ptaki (7 karo) - to komunikacja werbalna; Myszy (7 trefl) reprezentują świadomość zbiorową; Drzewo (7 kier) - pamięć przodków. Zatrzymam się przy Myszach i Drzewie, bo to ciekawe. Myszy żyją w koloniach i doskonale mogą reprezentować świadomość zbiorową, którą budują wszystkie osobniki, dzięki czemu powstaje jeden pełny obraz świadomości, choć wszystko dzieje się czasem nieświadomie. Ludzie też tak robią, zachowujemy się czasem jak jeden twór, podświadomie robimy te same rzeczy, bo inni też tak robią. Czasami to wynik naszego konformizmu (tu przypomina mi się eksperyment z ukrytą kamerą, w którym badano zachowanie ludzi w windzie. Jeden z filmów można zobaczyć tutaj). Drzewo z kolei związane jest z naszym drzewem genealogicznym, z naszymi korzeniami, przodkami. Komunikujemy się z nimi w taki, czy inny sposób, ale pamięć o nich jest zachowana. 

Cztery szóstki - uniwersalne ścieżki
Krzyż (6 trefl) symbolizuje nasz Los; Gwiazdy (6 kier) - to nasze Przeznaczenie; Koniczyna (6 karo) - to Fortuna, nasze powodzenie; Wieża (6 pik) - to nasza Posługa. Nasz Los jest ustalony, nasze Przeznaczenie to ścieżka, którą idziemy; Fortuna to to, co chcemy otrzymać, zaś nasza posługa to coś, co dajemy od siebie.

Źródło: kartylenormand.weebly.com/

• Gratuluję! 1
  • Dziękuję! 1

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utwórz nowe...