Skocz do zawartości

Symbole Nordyckie - Wilk


Syrena
 Share

Polecane posty

Symbole nordyckie – ich znaczenie i symbolika.

Symbole, jakich używali dawne ludy północy, podobnie jak w innych krajach były powiązane z religią i mitologią.
Wiele znaków używanych przez Nordów było, tak na prawdę graficznymi wersjami atrybutów bogów w których wierzyli. Dawni wikingowie bardzo często nosili lub ozdabiali przedmioty w symbole czy też runy. Prawdopodobnie, chcieli oni w ten sposób, zdobyć przychylność danego bóstwa, lub też zyskać choćby w małej części podobne do niego zdolności, takie jak siła czy spryt. Często symbole, miały też za zadanie ochraniać daną osobę.

 

 

Wilk

 

Wilk towarzyszy człowiekowi od zawsze, nic więc dziwnego, że to zwierzę obrosło wieloma legendami –  a także jako symbol ma tak wiele znaczeń.

 

 

Grey Wolf at Sunset by Jeff Carlson on 500px

 

Znaczenie i symbolika wilka

 

#wattpad #fanfic Livro | 4 {imagines} Estão prontas (os) para embarcar nessa aventura imaginária?��

 

 

 

Znaczenie oraz symbolika wilka jest bogata i wielowymiarowa. Wiedza i legendy o wilkach są pełne opowieści o terrorze. Nieuchwytny, prawie upiorny drapieżca, który poluje w krwiożerczych watahach – taka właśnie jest dzika reputacja Wilków.

Wilki są przez wielu źle rozumiane jako agresywne, złośliwe zwierzęta, które atakują bez prowokacji. Nic nie może być dalej od prawdy.

W rzeczywistości zwierzęta te robią wszystko, aby uniknąć walk. Jednakże, gdy chcą być wysłuchani, gdy chcą powstrzymać lub odstraszyć napastnika, staną do tej walki, nierzadko na śmierć i życie.

Wilk jest istotą o wysokim poczuciu lojalności i siły. Określenie „samotny wilk” w świecie tych zwierząt praktycznie nie istnieje lub jest jedynie marginesem. Przeciwnie, wilk jest istotą społeczną, przyjazną i towarzyską ze swoimi odpowiednikami.

Oto krótka lista symbolicznych atrybutów wilka:

 • Lojalny
 • Przebiegły
 • Obdarzony wysoką intuicją
 • Inteligentny
 • Niezależny
 • Współczujący
 • Komunikatywny

 

Wilk w mitologii

Symbol Wilka często utożsamiany jest z założycielami Rzymu, Romulusem i Remusem. Legenda głosi, że dwóch braci było wychowywanych i karmionych przez wilczycę. Nazywała się Lupa i była nieśmiertelną boginią Rzymian. Nie tylko opiekowała się braćmi, którzy mieli założyć Rzym, ale podobno trenowała również innych rzymskich herosów, aby byli przebiegli i nieustraszeni w walce. Ta bogini jest wspaniałym przypomnieniem zdolności wilka: łagodności a zarazem twardości charakteru. Legenda ta jest także symbolicznym przykładem uczącym by przekazać całą wiedzę i zasoby tym, którzy jej potrzebują, aby odnieść sukces w świecie.

 

Mitologia nordycka a Wilk

W mitologii nordyckiej wilk jest symbolem zwycięstwa. Dwa wilki towarzyszyły Odynowi – ich imiona to Freki i Geri co w tłumaczeniu dosłownie oznacza „żarłoczny” i „łapczywy”. Podobnie jak Huginn i Muninn, orkowe kruki Odyna, Freki i Geri oferowali Odynowi wiedze. Robili to, podróżując daleko przed Odynem, a potem wracali, by donieść o nowościach na ziemi. To pozwoliło Odynowi poznać najlepsze tereny łowieckie, a także status ludzi. Wilki Odyna również dołączały do niego na polu bitwy i były jednym z wielu nadprzyrodzonych stworzeń, które pomagały Walkiriom w transportowaniu poległych wojowników do Walhalli.

 

Wilk jako celtycki symbol

Jako celtycki symbol Wilk był źródłem mocy księżycowej. Oznacza to, że ma wiedzę, która nie jest wyraźnie widoczna dla większości innych stworzeń. Celtycka tradycja mówi, że zwierzę to uwielbiało tę zaletę i wykorzystywało są niezwykłą wiedzę i intuicje. Tak bardzo, mówi się, że wilk polował na słońce i pożera go tak, by pojawiła się moc księżyca. To, w legendzie, uczyniło wilka doskonałymi myśliwymi. Dzięki tym niezwykłym zmysłom wilk był postrzegany jako strażnik i sprzymierzeniec Celtów. Rzeczywiście, Celtowie stali się z nimi przyjaźnie nastawieni i polegali na nich zarówno w celu ochrony (wilk będący w stanie wyczuć niebezpieczeństwo), jak i pomocy w polowaniu.

Znaczenie wilka w Azji

W Azji wilk strzeże drzwi, które pozwalają wejść do niebiańskich królestw. Mówi się, że wilk należy do przodków Czyngis Chana. Legenda ta urosła do punktu, w którym wszyscy starożytni Mongołowie wierzyli, że pochodzą od wilków. W Japonii wilk jest uważany za bardzo szczęśliwego. Ofiary ryżu są umieszczane w kamidana (małe kapliczki poświęcone duchowi natury, w tym zwierzętom). Ofiary te miały uspokoić wilki i zachęcić je do ścigania szkodników, które niszczyły japońskie uprawy.

 

Źródło: wszystkie symbole.pl

 

 • Lubię! 3
 • Dziękuję! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 1 year later...

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

 Share

×
×
 • Utwórz nowe...