Skocz do zawartości

O afirmacjach


Mada

Polecane posty

Czym są afirmacje i do czego służą?

Afirmacje to pozytywne zdania powtarzane w dowolnej formie w celu wytworzenia właściwych nawyków funkcjonowania naszego umysłu. Najskuteczniejsze są afirmacje pisane, ale również powtarzanie ich w myślach, czy też na głos, albo nawet śpiewanie ich, daje dobry efekt. Afirmacje powinny dotyczyć nas samych, zmieniać nasze wyobrażenia na temat siebie i świata. Afirmacje muszą być używane w czasie teraźniejszym tak jakby to, co afirmujesz, już miało miejsce w Twoim życiu.

 

Przykład afirmacji:

Ja, imię, jestem bezpieczny i w porządku

Ty, imię, jesteś bezpieczny i w porządku

On, imię, jest bezpieczny i w porządku

Taka forma zapewnia, że afirmacja jest bardziej skuteczna, ponieważ w przeszłości otoczenie mówiło i myślało o nas źle, a my jako małe dzieci przyswajaliśmy od nich te informacje, wyrabiając sobie ograniczające nas poglądy. Ponadto często sami o sobie myśleliśmy w formie "ty" krytykując się za coś, co w naszych oczach źle zrobiliśmy. Teraz możemy to zmienić i przestać się zadręczać.

 

 

Jak działają afirmacje?

Afirmacje działają na zasadzie programowania naszej podświadomości. Stare, niekorzystne dla nas programy myślenia i działania, zastępujemy nowymi, korzystnymi. Dzieje się tak dlatego, że nasz podświadomy umysł jest wyuczalny i działa nawykowo. Gdy powtarzamy wiele razy te same słowa, nasz umysł zaczyna w nie wierzyć i wcielać je w życie. Dlatego też należy być nieco ostrożnym i przed rozpoczęciem praktyki, zapoznać się z materiałem teoretycznym, aby już od samego początku nie popełniać błędów.

 

 

Czy afirmowanie nie jest wmawianiem sobie nieprawdy?

Wielu osobom powtarzanie afirmacji może kojarzyć się z wmawianiem sobie nieprawdy. Uważają one, że ci, którzy afirmują "bujają w obłokach", wmawiają sobie coś co nie istnieje itd.

 

Rozumiemy, że nie każdy ma odwagę zacząć zmieniać swoje życie, myśleć pozytywnie, wziąć odpowiedzialność za swoje problemy. Wiele osób się tego wręcz boi, bo nie chcą odstawać zachowaniem od swojego otoczenia. Takie osoby najczęściej nie widzą, że wszystkie błędne poglądy, które powodują problemy w ich życiu zostały im kiedyś wmówione, czy to przez wychowanie, edukację lub po prostu przejęte od otoczenia na zasadzie chłonięcia wszystkiego, co jest dominujące, albo też od ludzi, którzy im imponowali.

 

Takie osoby nie powinny się zajmować afirmacjami w praktyce, ponieważ afirmacje są dla tych, którzy chcą samodzielnie rozwiązywać swoje problemy, zmieniać swoje życie, wziąć pełną odpowiedzialność za to, co ich w życiu spotyka. Dla pozostałych istnieją poradnie psychologiczne, terapie grupowe i wiele technik oferowanych przez specjalistów.

 

 

Od czego zacząć afirmowanie? Jak dobrać dla siebie afirmacje?

Po pierwsze zdefiniuj problem, który ciebie trapi. Sprawdź o co ci chodzi, co byś chciał osiągnąć, w jakim obszarze swojego życia odczuwasz niespełnienie. Następnie pozwól sobie pomarudzić przez chwilę, wypisując wszystko to, co ci przeszkadza, czego nie chcesz. Opisz jak najdokładniej swoje emocje, związane z danym problemem. Pamiętaj, aby nie przesadzać i nie użalać się nad tym, co nie dotyczy bezpośrednio zdefiniowanego na wstępie problemu. Nie uzasadniaj w żaden sposób tego co czujesz, nie oceniaj tego ani nie tłumacz się sam przed sobą, pisz tak jakbyś miał prawo czuć to, co czujesz i myśleć tak, jak myślisz, bez względu na to czy tobie lub innym wydaje się to słuszne, czy nie. Używaj prostych słów. Bądź szczery, nie musisz się niczego wstydzić, nikt tego nie przeczyta oprócz ciebie.

 

Teraz gdy masz przed sobą te kilka, kilkanaście zdań na swój temat, przeczytaj to od początku do końca i przyjrzyj się każdemu zdaniu z osobna. Zauważ, że każde z nich jest nasycone negatywnymi emocjami i wyobrażeniami na twój temat lub na temat innych ludzi i świata. Wybierz ze dwa, trzy zdania, które najsilniej obrazują twój problem i zrób prostą zamianę znaczenia z negatywnego na pozytywny. Wszelkie negatywne stwierdzenia odwróć na ich pozytywne odpowiedniki, pamiętając o tym, aby nie używać słowa "nie". Np. negatywne zdanie, że "Do niczego się nie nadaję" nie odwracamy na "Nadaję się do wszystkiego", bo to nie jest prawda, tylko możemy przekształcić na zdanie:

 

Ja, imię, posiadam wszechstronne talenty i zdolności, które wykorzystuję w swoim życiu

Kolejny przykład. Negatywne zdanie "Nie chce mi się żyć" zamień na:

 

Moje życie ma sens

lub na początek lepiej:

 

Dostrzegam sens swojego życia

albo nawet:

 

Mogę i potrafię widzieć sens swojego życia

To ostanie może być pomocne tym, którzy poczucie bezsensu życia mają głęboko zakorzenione w swojej podświadomości i "potwierdzone" wieloma życiowymi niepowodzeniami.

 

 

Dlaczego nie można używać "nie" w afirmacjach?

Jeśli masz zakodowane, żeby "ciągle trafiać na niewłaściwych partnerów" i chciałbyś zastąpić tym, że "nigdy nie trafiam na niewłaściwych partnerów", to zauważ, że mimo zastosowania "nie" skojarzenie się nie zmienia i w dalszym ciągu następuje koncentracja na problemie. Mówi się, że nasza podświadomość nie akceptuje słowa "nie". To słuszne stwierdzenie, bowiem nasza podświadomość kieruje się skojarzeniami, a słowo "nie" wcale nie zmienia tych skojarzeń.

Można rozważyć zastosowanie afirmacji:

 

Uwalniam się od spotykania niewłaściwych partnerów

Mimo, że właściwie niewiele się zmieniło, to słowa "uwalniam się" kojarzą się z uczuciem ugli, z wolnością. Tak więc zamiast przeczeń najlepiej stosować afirmacje uwalniające. Oprócz nich zawsze warto uzywać afirmacje, które obrazują cel jaki chcemy osiągnąć, np:

 

Zasługuję na doskonały, harmonijny związek

Przyciągam do swojego życia partnera który odpowiada mi pod każdym wzgledem i któremu ja odpowiadam pod każdym wzgledem

 

 

Po jakim czasie mogę spodziewać się efektów afirmowania?

Afirmacje należy pisać przez co najmniej 21 dni. Jednak wszystko zależy od Twojej otwartości na zmiany oraz od poziomu złożoności problemu. Może się bowiem okazać, że po zbadaniu "materiału" z kolumny reakcji, trzeba będzie zmienić afirmację na inną, lepiej trafiającą w problem.

 

Niemniej jednak pierwsze efekty mogą przyjść szybko i tutaj należy uważać, bo po pierwszych pozytywnych efektach nastrój może się znacznie pogorszyć. Dzieje się tak dlatego, że podświadomość przyzwyczajona do starego programu, nie chce tak łatwo odpuścić i będzie próbowała za wszelką cenę wygrać, podsuwając stare przekonania, obrazy, nawet takie, których byśmy się nie spodziewali. Należy to cierpliwie "przeczekać", afirmując dalej w sposób zdecydowany, lecz z poczuciem ufności. Tak przebiega proces oczyszczania umysłu z głęboko zakorzenionych niekorzystnych programów myślenia i działania.

 

 

Kiedy uważać afirmację za spełnioną?

Po pierwsze reakcją Twojej podświadomości na afirmację będzie brak emocji, poczucie lekkości, spełnienia i zadowolenia. Po drugie afirmacja zamanifestuje w się Twoim życiu, nastąpią pożądane zmiany. Możesz wtedy przestać z nią pracować i powrócić do niej jeszcze za jakiś czas, aby ugruntować wprowadzone zmiany.

 

 

źródło holistyka.pl

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 month later...

Przed przystąpieniem do zmiany swojego życia, min. afirmacjami polecam przepracowanie ćwiczeń z książka Louise Hay " I ty możesz uzdrowić swoje życie".

 

Pozbądźcie się wszelkiego żalu do ludzi z przeszłości, wybaczcie i pozwólcie by wam wybaczono; ten krok to dobry proces do budowania nowego życia - afirmacjami.

 

Pamiętajcie, by wypowiadana afirmacja była przepełniona wiarą, że tak się stanie - samo powiedzenie "staję się bogatszy" nie uczyni nikogo bogatym Usmiechniety Jedynie pozbycie się zazdrości i wiara w wypowiadane słowa mogą "przenieść góry".

 

Dobry przykład afirmacji daje również Jose Silva - uważa, że do wiary w moc wypowiadanych słów potrzebne jest również zawierzenie opatrzności bożej. Hay nazywa tę opatrzność " boską inteligencją". Zwał jak zwał, zawierzenie się sile wyższej i wiara daje niewymierne rezultaty : ) polecam z własnego doświadczenia.

 

powodzenia, A.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed przystąpieniem do zmiany swojego życia, min. afirmacjami polecam przepracowanie ćwiczeń z ksiązką Louise Hay " I ty możesz uzdrowić swoje życie".

 

Pozbądzicie się wszeldkiego żalu do ludzi z przeszłości, wybaczcie i pozwólnie by wam wybaczono; ten krok to dobry proces do budowania nowego życia - afirmacjami.

 

Pamietajcie, by wypowiadana afirmacja była przepełniona wiarą, że tak się stanie - samo powiedzienie "staję się bogatszy" nie uczyni nikogo bogatym :) Jedynie pozbycie się zazdrości i wiara w wypowiadane słowa mogą "przenieść góry".

 

Dobry przykład afirmacji daje również Jose Silva - uważa, że do wiary w moc wypowiadanych słów potrzebne jest również zawierzenie opatrzności bożej. Hay nazywa tę opatrzność " boską inteligencją". Zwał jak zwał, zawierzenie się sile wyższej i wiara daje niewymierne rezultaty : ) polecam z wlasnego doświadczenia.

 

powodzenia, A.

zgadzam się z tym co podkreśliłam na czerwono , aczkolwiek znając życie trudno nam czasem cokolwiek zrobić aby to nasze chwilowe istnienie tu na ziemi zmieniło się na lepsze , lecz zawsze warto próbować .

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mnie się udaje od dłuższego czasu..

 

wg mnie najlepsze afirmację mówią o otwarciu się na daną sytuacje, na bycie gotowym na coś, co ma dla nas przyjść. Do tego głęboka wiara, nawet jeśli osłabniesz pewnego dnia, to i tak pamiętaj, że moc w słabości się doskonali..

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 4 months later...

afirmacje są skuteczne, jeżeli w nie wierzymy. Jeśli "klepiemy" je bez zastanowienia, a tym bardziej zrozumienia, to nie mamy co liczyć, na to, że przyniosą pozytywne, upragnione efekty. Jeszcze dodam, że afirmacje należy robić konkretnie pod dany problem i nie stosować kilku raz.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...