Skocz do zawartości

Imbolc - sabat spełniający marzenia


sol

Polecane posty

Imbolc – sabat spełniający marzenia, Matki Boskiej Gromnicznej…..a może Dzień Świstaka

 

Imbolc, zwany inaczej Oimelc jest jednym z czterech większych Sabbatów w wiccańskim kole roku. Obchodzony jest 1 lutego. Podczas Yule świętujemy odrodzenie słońca, podczas Imbolc (w celtyckim języku oznacza w brzuchu( Matki ) lub „ mleko Matki” ) widzimy jak rośnie ono w siłę. Dni są coraz dłuższe, przez śnieg przebijają się pierwsze rośliny np. przebiśniegi i krokusy. Imbolc jest czasem nadziei. Zima traci swą moc. Pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Będzie lepiej.

Żegnamy to co zimne i stare, aby powitać co nowe i lepsze.

Ten sabat, to święto, czy odprawiane w obrządku wicca, czy katolickim, znaczenie ma to samo. Radujmy się nadchodzącą wiosną!

Jest to czas, gdy pierwsze młode owce przychodzą na świat. Wraz z nimi pojawia się mleko (Oimelc oznacza owcze mleko, poród), co stanowiło okazję do świętowania dla wczesnych wspólnot. Po zimie zapasy jedzenia zostały mocno uszczuplone a mleko pozwalało zredukować ich zużycie. Dodatkowo stanowiło znak, że przyroda się odradza. Z drugiej strony luty, jako najzimniejsza pora roku, wiązał się z najgorszym i najtrudniejszym okresem, któremu często towarzyszył głód i niedostatek. W Szkocji zwano go Faoilleach - miesiącem wilków, albo marbh-mhins - miesiącem śmierci.

 

Sabaty ku czci starych bogów i święta z okazji nowych, raz kiedyś ustanowione, zaledwie zmieniają nazwy, ale nigdy nie umierają na zawsze i nie odchodzą w niepamięć.

W raz z nastaniem chrześcijaństwa w miejsce Imbolc, podobnie jak w przypadku innych świąt pogańskich i przedchrześcijańskich; trochę pozmieniano szczegóły, poprzesuwano daty ( o jeden dzień) Dziś zamiast Imbolc, obchodzi się 2 lutego, czyli nieco później, święto Ofiarowania Pańskiego, związane z oczyszczeniem Maryi panny, w 40 dzień od narodzenia syna Jezusa.

Zarówno Imbolc zwane również Candlemas , jak i Dzień Świętej Brigidy i Matki Bożej Gromnicznej, służą ogólnie mówiąc temu samemu rytuałowi oczyszczenia i odrodzenia matki, po porodzie. Podczas pogańskiego święta młody rogaty Bóg Przyrody i Bogini w aspekcie dziewicy, wychodzą z podziemia, i z nadzieją oczekują nadejścia wiosny. Bogini na nowo odzyskuje siły po porodzie, a jej ciało, tak jak i ziemia ponownie stają się płodne.

Wszystkie czarownice świętują ten dzień poprzez rytuały związane z ogniem, celebrując tym samym odradzanie się słońca, którego siła wzrasta z każdym dniem i przybliża nas do wiosny.

To dobry okres na planowanie nowych przedsięwzięć, tak zwane symboliczne wyjście z “podziemi” i początek realizacji nowych projektów. Można w tym czasie od 1 lutego, przez cały miesiąc w blasku świec bardzo konkretnie wizualizować swoje marzenia i postanowienia.

Niedawne przesilenie zimowe symbolicznie kojarzone jest w tradycji Wicca z siłowaniem się dwóch króli. Walka rozgrywa się pomiędzy wiosennym Królem Dębu, a zimowym Królem Ostrokrzewu. Obydwaj królowie zmagają się o panowanie nad konkretną porą roku. W noc zimowego przesilenia wygrywa Król Ostrokrzewu, ale zostaje mocno zraniony, więc jego siły będą odtąd słabły z każdym dniem, aż do nastania równonocy wiosennej. Podczas sabatu Imbolc, moc Króla Ostrokrzewu jest już mocno osłabiona.

Zarówno Rogaty Bóg zrodzony z dziewicy, jak i chrześcijański Jezus zrodzony z Maryi dziewicy, zostają potem złożeni w ofierze.

Imbolc jest świętem ognia I jak w prawie każdym pogańskim sabacie, ogień spełnia w nim wyjątkową rolę. Imbolc obchodzone jest na cześć odradzającego się Słońca i powracającego życia. W Irlandii wieśniacy świętowali tegoż dnia narodziny pierwszych jagniąt i początek laktacji owiec.

Święta Brygida i bogini Brigid

Czas Imboc, to sabat poświęcony pogańskiej bogini płodności Brigit, a wraz z nastaniem chrześcijaństwa, przekierowany został na kult świętej Brygidy.

Bogini Brigit, co znaczy “wyniesiona”, była córką boga Dagdy i opiekunką uzdrowicieli, artystów, poetów i rzemieślników. Jej dobre wróżby i spełniające się życzenia były dobrze znane. Spora część mocy bogini przeszła potem do kultu świętej Brygidy.

 

Według zapisków historycznych Święta Brygida, zanim nawróciła się na chrześcijaństwo, była ban-drui, kobietą druidem. Urodziła się około 455 roku we Faughart w hrabstwie Down, jej ojcem był uczony druid o imieniu Dubhtach. Ponoć od chwili narodzin Birigit karmiono cudownym mlekiem od krów z Zaświata. Potem nawróciła się na chrześcijaństwo i założyła zgromadzenie zakonne w Drumeree, wzorowane na symbolice druidycznej – w cieniu wysokiego dębu, tak zwany “Dębowy kościół”. Brygida zmarła tam w roku 525.

 

W Polsce dzień 2 lutego nierozerwalnie wiąże się ze świętem Ofiarowania Pańskiego, bardziej znanego jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tylko na Podhalu nosi ono nazwę święta Matki Boskiej Niedźwiedziej, jeszcze do niedawna bowiem górale wierzyli, iż tego dnia niedźwiedzie budzą się w swoich gawrach i albo je naprawiają ( co oznacza, ze zima będzie długa ), albo rozwalają i wychodzą w poszukiwani u żeru ( znak, że będzie wczesna wiosna ).

Święto Matki Boskiej Gromnicznej kończy cykl bożonarodzeniowego świętowania. W kościołach rozbierane są żłóbki, na mszach nie śpiewa się już kolęd, kolędnicy chowają swoje akcesoria, w domach rozbiera się choinki, tam zaś, gdzie jeszcze występują podłaźniczki, wiesza się je u powały, w głównej izbie. Rankiem, 2 lutego, należy przynieść do kościoła woskowe świece w celu ich poświęcenia. Świece te niegdyś przystrajano wstążkami i sztucznymi kwiatami, okręcano pasmami lnu i zdobiono zielonymi gałązkami ruty, mirtu lub barwinku. Nazywano je gromnicami. Nazwa ta wywodzi się od słowa „grom” i wiąże z przekonaniem, że gromnice chronią dom od burz, piorunów i pożaru.

Po mszy odbywa się procesja, potem wierni wracają do domów, niosąc zapalone gromnice. Dawniej ich płomieniem wzniecano ogień w piecu i zapalano lampkę przed domowym ołtarzykiem. Często też wdychano ich dym bądź okadzano bolące miejsca, a także obchodzono z nimi obejście. Wróciwszy do izby gospodarz wypalał lub kreślił płomieniem gromnicy krzyż na tragarzu albo górnej futrynie okna. Miało to zabezpieczać przed pożarem. Gromnicę należało postawić przy świętym obrazie przedstawiającym Matkę Boską. Paliła się tam do północy. Potem ją gaszono, a zapalano ponownie i stawiano w oknie w czasie burzy.

Przekonanie o mocy ochronnej gromnicy było niegdyś tak wielkie, jak wiara w pomoc i opiekę Matki Boskiej. Ona też była główna bohaterką tego święta. Wierzono, że Najświętsza Maryja Panna wędruje po lasach i polach z zapaloną gromnicą, obłaskawia wilki, odpędza je od domostw, wyprowadza zbłąkanych wędrowców na drogi wiodące do ich wsi. Dlatego w niektórych regionach należało umieścić gromnicę pod łóżkiem, gdyż była to noc pełna cudów i niezwykłości, kiedy w pobliżu ludzkich siedlisk pojawiały się nie tylko wilki, ale i również rozmaite, demoniczne istoty. Z tego względu gromnicę wkładano także w ręce zmarłych, zapalano je przy konających ufając, że Matka Boska ochroni ich przed złem i powiedzie do nieba.

W tradycji ludowej święto Matki Boskiej Gromnicznej uznawano za moment przełomowy. Dzień stawał się wyraźnie dłuższy, noce krótsze. Nieuchronnie zbliżał się przednówek – czas niedosytu i niepokoju, czy dla wszystkich starczy jedzenia. Pytanie, jak szybko przyjdzie wiosna stawało się więc pytaniem kluczowym. Dlatego świętu temu towarzyszyły rozmaite wróżby i działania magiczne tyczące pogody i urodzaju. Ich wspomnieniem są przysłowia:

Gdy na Gromnicę z dachu ciecze, zima jeszcze się odwlecze;

Gdy na Gromniczną rozstaje - rzadkie będą, urodzaje;

Gdy słońce świeci na Gromnicę, to przyjdą większe mrozy i śnieżyce;

Gdy na Gromniczną mróz, chowaj chłopie sanie, szykuj wóz;

Gdy z gromnicy w kościele ciecze, zima jeszcze się powlecze;

Gdy gromnica skwierczy, będzie rok burzowy;

Gdy na Gromnicę mróz, będzie dużo zbóż;

Gdy w Gromnicę dzień pogodny, będzie rok miodny;

Gdy w Gromniczną gęś z kałuży pije, to na Roztworzą ( 25 marzec ) owca trawy skubie.

 

Natomiast mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady obchodzą w dniu 2 lutego Dzień Świstaka (ang. Groundhog Day). Jego bohaterem, nie jest jednak, jak się uważa w Polsce, świstak, lecz świszcz. O dwunastej w południe wyciąga się to zwierzątko z nory i sprawdza, czy widzi ono swój cień. Jeżeli widzi, oznacza to, ze zima potrwa jeszcze 6 tygodni, jeśli nie - ocieplenie aury nastąpi szybciej.

Obyczaj ten przywędrował do Ameryki z Niemiec, gdzie wierzono, ze 2 lutego świstaki zaczynają świszczeć i z tonu tych dźwięków wróżono, jak długa będzie zima. W USA po raz pierwszy święto to odbyło się w 1841.

Od roku 1887 regularnie odbywa się ono w miasteczku Punxsutwney w Pensynwalii. Tamtejszy świszcz zwie się Phil.

 

Tradycje sabatu :

 

Jedną z tradycyjnych czynności odnoszących się do święta Imbolc, jest to by po zachodzie słońca lub tuż po rytuale, zapalić wszystkie lampy w domu - choćby tylko na kilka chwil.

Lub też, zapalić świece w każdym pokoju dla uczczenia odrodzenia Słońca.

 

Jeśli śnieg leży na dworze na zewnątrz, pochodź w nim na chwilę, przyzywając ciepło lata.

Z twą rzutującą(wskazującą) ręką, wyznacz obraz Słońca na śniegu.

Sabat Imbolc nazywany jest Mlecznym lub Kukurydzianym. Wtedy właśnie mleko i kukurydza mają moc spełniania naszych życzeń.

 

Kwaśne, kremowe potrawy są znakomite.

Ostre i mięsne jadło dla uczczenia Słońca jest również odpowiednie.

Słodkości i wszystkie potrawy zrobione z pieprzem, cebulą, porem, szalotką, czosnkiem lub szczypiorkiem są odpowiednie.

Korzenne wina i potrawy zawierające rodzynki - wszystkie jadło symbolizujące Słońce - są także tradycyjne.

Jeśli chorujesz albo chcesz zajść w ciążę, rankiem wypij szklankę mleka. Łyżeczka miodu, jaką posłodzisz herbatę lub mleko, zapewni powodzenie w miłości. Do sałatki dodaj kukurydzę, aby nie brakowało ci pieniędzy.

Kolorami kojarzonymi z tym festiwalem są biel i zieleń. Zieleń dla odradzającej się natury a biel jako kolor śniegu, pierwszych kwiatów i czystości.

 

Energię Imbolc wzmacniają kadzidła o zapachu mirry ,fiołków, wisterii.

 

Rytualne zioła: bazylia, benzoes, dzięgiel, glistnik, laur, mirra, wrzos oraz wszystkie żółte kwiaty.

Dekoracja ołtarza: korona z trzynastu czerwonych świec, gałązka zielonej w zimie rośliny, miotła symbolizująca "wymiatanie starego", mała statuetka lub figurka przedstawiająca Potrójną Boginię w aspekcie Panny.

Święte kamienie Sabatu: ametyst, granat, onyks, turkus.

Bóstwa Sabatu: Bogini w aspekcie Panny, Brygida (celtycka bogini ognia, mądrości, poezji i świętych źródeł; również bóstwo związane z proroctwem, wróżbiarstwem i sztuką uzdrawiania) i Aradia (córka Diany, "założycielka kultu czarownic na Ziemi").

Kolory świec: biały, czerwony, różowy, brązowy.

Tradycyjne potrawy: potrawy wyrażające rozwój, na przykład nasiona (dynia, sezam, słonecznik itd.), makowe ciasta i chleby, a także herbatki ziołowe.

 

RYTUAŁY

„Zapal świece i czaruj”

Typowymi działaniami magicznymi praktykowanymi w Imbolc są leczenie ( w związku z aspektem Brigid), oczyszczanie i magia związana z odnową i początkami. Jest to dobry czas na pozbycie się niechcianych nawyków czy nałogów. Warto poświęcić chwilę by pomyśleć co chciałbyś przedsięwziąć nowego w tym roku. Oczywistym jest także, że jest to doskonały czas na stosowanie magii świec.

Ogień jest żywiołem, który przynosi oczyszczenie, wypala negatywne emocje, daje siłę do nowych zadań. Dlatego w Imbolc warto wykonać rytuał Siedem Życzeń. Czaruj tylko wtedy, gdy nikt nie będzie ci przeszkadzał.

 

Potrzebujesz:

* Pięć mniejszych świec i dwie większe. Małe świece oznaczać będą światło pięciu planet, a dwie duże staną się symbolami Słońca i Księżyca.

* Pięć karteczek, na których napiszesz swoje marzenia.

Jak przygotować się do rytuału?

Pięć świec ustaw w kształcie pentagramu, czyli pięcioramiennej gwiazdy. Dwie duże świece ustaw w środku. Na razie ich nie zapalaj. Usiądź wygodnie i zastanów się, czego potrzebujesz do szczęścia. Przygotuj pięć karteczek (i długopis!), na których podczas rytuału będziesz zapisywać marzenia i które położysz obok świec.

Świece ustawiamy tak jak na obrazku

 

 

* Jako pierwszą zapal świecę Słońca i ustaw ją w środku pentagramu. Wypowiedź zaklęcie: „Niech światło Słońca wróci w nasze życie i doda nam sił. Proszę cię Słońce o siłę, nadzieję, zdrowie i miłość dla mnie i moich bliskich. Niech dobro zwycięża, a twoje światło prowadzi mnie każdego dnia”.

* Zapal świecę Słońca, a od niej świecę Księżyca i wypowiedz zaklęcie: „Proszę cię, Księżycu, abyś niósł dobrą energię i dodawał mi odwagi. Niech twoje światło prowadzi mnie przez noc”. Pozostałe świece zapal od świecy Księżyca. Po zapaleniu świecy na karteczce wypisz marzenia, a tę połóż pod świecą lub obok niej. W czasie pisania zaklęć świecę Księżyca odstaw w środek kręgu. Jeżeli zgaśnie, to zapal ją ponownie od świecy Słońca.

* Od świecy Księżyca zapal świecę Wenus i powiedz: „Proszę cię, Wenus, o szczęście w miłości, obym kochał i był kochany”. Na karteczce zapisz swoje życzenia dotyczące miłości i relacji z ludźmi.

* Następnie zapal świecę Merkurego i powiedz: „Proszę cię, Merkury, o szczęście w podróży i same dobre wiadomości”. Na karteczce zapisz marzenia dotyczące wakacji, egzaminów i nauki.

* Potem zapal świecę Marsa i powiedz: „Proszę cię, Marsie, o wytrwałość i siłę, by wrogowie trzymali się ode mnie z daleka”. Na karteczce zapisz ambitne zadania, z jakimi w tym roku chciałbyś się zmierzyć.

* Przy kolejnej świecy, czyli Jowisza, powiedz zaklęcie: „Proszę cię, wspaniały Jowiszu, spełnij moje marzenia”. Na karteczce zapisz marzenia o pieniądzach, wygranej, wyzdrowieniu, egzotycznych podróżach. Jowisz to planeta szczęścia, więc proś o nie.

* Ostatnia świeca należy do Saturna, powiedz zaklęcie: „Proszę cię, Saturnie, bądź dla mnie łaskawy, pomóż mi omijać przeszkody”. Na karteczce zapisz, czego w życiu NIE CHCESZ i czego chciałbyś się pozbyć. Tę karteczkę spal albo podrzyj na drobne kawałki.

Niech świece płoną, a ty wizualizuj przez kilka, kilkanaście minut, jak światło wraca w twoje życie. Rytuał skończ, kiedy poczujesz, że nadszedł ten moment, świece nie muszą się dopalić do końca. Możesz zapalić je ponownie podczas następnych dni, aż całe się spalą, lub używać przez resztę roku.

Świece Wenus i Jowisza możesz stosować do innych rytuałów na miłość i pieniądze, świece Słońca i Marsa do rytuałów dodających siły i odwagi, a Merkurego do związanych z podróżami czy nauką. Świeca Saturna służy do wyganiania negatywnych energii i wypalania starych spraw. Karteczki z życzeniami schowaj po skończeniu rytuału i spal w przyszłym roku o tej samej porze. Zanim to zrobisz, sam się zdziwisz, ile życzeń się zrealizowało.

 

Rytuały:

Zapal złotą świecę i spisz na kartce, czego nie chcesz więcej doświadczyć w życiu. Kiedy skończysz, przenieś świecę do kuchni, postaw ją w zlewie i spal kartkę od płomienia. Powiedz zaklęcie: „Niech płomień pochłonie to co złe”. Popiół spłucz wodą, mówiąc: „Niech woda zmyje to co złe”. Zabierz świecę z powrotem na stół i na nowej kartce opisz pozytywne sytuacje i emocje, jakich chciałbyś doświadczyć w nowym roku. Zwiąż kartkę kolorową wstążeczką i schowaj. Za rok zobaczysz, co się sprawdziło. Świecę zgaś, kiedy będziesz szedł spać, i przechowuj ją, aby pomagała ci w następne dni i sabaty.

 

Rytuał: Zapal świece (po zachodzie słońca), usiądź na chwilę, weź kilka głębokich oddechów, wycisz emocje i zacznij wpatrywać się w płomień świecy.

Wyobraź sobie, że Twoje życie zaczyna wypełniać energia dająca Ci siłę i moc kreacji – energia Słońca.

Powiedz z mocą: Ja jestem tym kim chcę być.. jestem...tu wypowiedz słowa, które określają Twoje potrzeby.. jestem piękna, przystojny, mądra(y)....realizuję Swoje marzenia,....moja droga, ..moje życie... jest wypełnione energią miłości..., bezpieczeństwa, dostatku .... i.t.p zobacz to co wizualizujesz , zobacz siebie jak odnosisz sukcesy, wszyscy Ci gratulują, poczuj, posmakuj i na koniec powiedz głośno z mocą „tak jest i tak będzie” zostaw świeczki, pozwól wypali się im do końca a ogarki zakop w ziemi.

Jeżeli możesz udaj się w tym dniu na spacer, na śniegu narysuj symbol Słońca, poczuj jak energia Słońca daje moc Matce Ziemi!

 

Rytuał Sabatu Imbolc (według Scotta Cunninghama)

Ołtarz mogą ozdabiać symbole tej pory roku, na przykład wizerunek śniegowego płatka, biały kwiat lub trochę śniegu zebranego w kryształowym pojemniku. Jeśli chcesz, umieść na nim także pomarańczową świecę namaszczoną olejkiem piżmowym, cynamonowym, rozmarynowym lub kadzidłem. Stopniały śnieg może posłużyć zamiast wody do wyznaczania kręgu.

Rozłóż ołtarz, zapal świece i kadzielnicę oraz stwórz kamienny krąg.

Wyrecytuj pieśń błogosławienia.

Przywołaj Boginię i Boga.

Wypowiedz następujące słowa:

Oto czas święta pochodni.

Wszystkie lampy zapłonęły,

By powitać ponowne narodziny Boga.

Głoszę chwałę Bogini,

Głoszę chwałę Boga.

Chwałę głosi cała ziemia

Pod swym płaszczem snu.

Od czerwonej świecy stojącej na ołtarzu (lub w południowym punkcie kręgu) odpal cienką,

pomarańczową świecę. Trzymając ją w dłoniach powoli obejdź krąg w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Podczas tej czynności wymawiaj następujące (lub podobne) słowa:

Cały kraj spowiła zima.

Powietrze jest przemarznięte

I szron okrył ziemię.

Jednak Ty, Panie słońca,

Rogaty władco zwierzyny i dzikich zakątków,

Niewidoczny, narodziłeś się znowu

Z łaskawej Bogini Matki,

Pani wszelakiej płodności.

Witaj Wielki Boże!

Witaj i bądź pozdrowiony!

Stań przed ołtarzem, trzymając w dłoniach wysoko podniesioną świecę. Wpatruj się w jej płomień.

Wyobraź sobie, że Twoje życie wypełnia kreatywna, odnowiona energia i siła.

Jeśli zechcesz spojrzeć w przyszłość lub przeszłość, to nadszedł ku temu idealny czas. Potem, jeżeli odczuwasz taką potrzebę, możesz przystąpić do zabiegów magicznych.

Dokonaj celebracji Skromnej Uczty.

 

 

alchemik-poznan.com/2012/02/02/imbolc-candlemas-swieto-ofiarowania-panskiego-swieta-brygida/ jws.net.pl/etnografia/kalend ... -marzenia/ .mojairlandia.pl/tradycje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...