Skocz do zawartości

Symbol Kwiat Lotosu


Ismena
 Share

Polecane posty

Kwiat lotosu w Tajlandii można spotkać wszędzie. Poza tym został on uznany za narodowy kwiat Wietnamu. Natomiast w wielu regionach Dalekiego Wschodu kwiat lotosu symbolizuje piękno, czystość, reinkarnację oraz doskonałość. Ponadto zgodnie z legendą kwiat ten jest miejscem narodzin Buddy, a obecne posągi przedstawiają medytującego Buddę na kwiecie lotosu w tzw. pozycji lotosu.

Tatua%C5%BC-kwiat-lotosu-znaczenie.jpg

 

Kwiat lotosu i trochę faktów z nim związanych:

 • Kwiat lotosu to rodzaj lilii wodnej, a jego korzenie są ukryte w błocie oraz szlamie jezior i stawów.
 • Nasionko lotosu jest nasieniem długowiecznym i bardzo odpornym, ponieważ może żyć przez 3000 lat i nie straci zdolności do rozmnażania się i kwitnienia.
 • W nocy jego płatki są zamknięte, a kwiat zanurza się pod wodą.
 • Aby schować się pod wodą, kwiat ten zamyka się, a następnie razem ze wschodem słońca ponownie wznosi się ponad brudną wodą i wtedy jest w ogóle nienaruszony i nie ma żadnych śladów zanieczyszczeń.

 • Ma on bardzo ważne znacznie, ponieważ jest to jedyny kwiat, który jest jednocześnie owocem, a jego owoc ma kształt odwróconego stożka i znajduje się w jego wnętrzu.

 • Zamknięty kwiat lotosu w ogóle nie pachnie, ale kiedy się otworzy, to jego aromat przypomina zapach hiacynta. Niektórzy uważają, że zapach kwiatu lotosu jest hipnotyzujący i że jest w stanie zmienić stan umysłu człowieka.

 • Cała ta roślina ma wartość użytkową, ponieważ korzenie mogą być suszone i zmielone na mąkę, ale też uważane są za lekarstwo.

  Poza tym łodygi lotosu można gotować lub spożywać na surowo, a w jego liście można zawijać żywność, ale też można przyrządzać z nich herbatę albo używać, jako nakrycia głowy. Możliwe jest również jedzenie nasion lotosu, jako orzechy kandyzowane albo suszone chrupki.

 

Kwiat lotosu zafascynował tak wiele osób, że stał się on podstawowym symbolem wielu cywilizacji i w związku z tym jest uważany za święty:

20237028_m-696x681.jpg

Jest to również najstarszy symbol, który ma wiele znaczeń dla krajów Orientu, ale nawiązania do niego można też znaleźć w zachodnim świecie.

W mitologii greckiej istniała mityczna rasa, czyli lotophagi, a byli to zjadacze lotosu.

Rasa ta przez starożytnych Greków była identyfikowana z mieszkańcami południowo – wschodniej Afryki.

Jest nawet legenda, która mówi, że piękna boginie zgubiła się w lesie i po pewnym czasie dotarła do miejsca, w którym znajdowało się wiele błota nazywanego lotosem i utopiła się w nim.

Był to teren, który został stworzony przez bogów dla istot, których przeznaczeniem było doznawanie w życiu wielu niepowodzeń.

Była to młoda bogini, która przez tysiące lat walczyła o wolność i w końcu udało się jej uciec, poprzez zmienienie się w piękny kwiat lotosu.

Takie odzyskanie wolności symbolizowało triumf wytrwałości w obliczu sytuacji, która pozornie była bez wyjścia.

Natomiast w buddyzmie kwiat lotosu jest siedzibą albo tronem Buddy, a oznacza on boskie narodziny.

15012c54506c3e21c88dc60adf54c1e3.jpg

Kwiat lotosu pojawia się również w świecie chrześcijańskim, gdzie ten kwiat jest białą lilią, która symbolizuje płodność oraz czystość. To właśnie Archanioł Gabriel wręczył Najświętszej Marii Pannie lilię, która symbolizowała Zwiastowanie Pańskie.

 

Znaczenie kwiatu lotosu w psychologii - W psychologii kwiat lotosu symbolizuje siłę oporu psychologicznego, jako umiejętności przekształcania przeciwności losu w potencjał. Psycholog z Uniwersytetu w Chicago Suzanne C. Kobasa przeprowadziła kilka badań, które dały następujące wyniki: osoby o odpornej osobowości mają wiele cech wspólnych. Takie osoby charakteryzują się determinacją, kontrolą oraz ukierunkowaniem na cel. Odporność bardzo często jest definiowana, jako umiejętność jednostki do przezwyciężania okresów emocjonalnego bólu oraz dużych przeciwności. Poza tym kwiat lotosu jest metaforą dla ludzi, którzy potrafią ukryć swój ból, ale też przekształcić go w pogodę ducha czy zdolność do samokontroli albo wytrwałość w dążeniu do celu.

 

źródło: odkrywamyzakryte.com/kwiat-lotosu/

 • Dziękuję! 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

 Share

×
×
 • Utwórz nowe...