Skocz do zawartości

Pentagram


Polecane posty

Pentagram (znany także jako gwiazda pitagorejska) to charakterystyczny wielokąt foremny. Niestety nie jest znany twórca ani historia jego powstania. Wiadomo jedynie, że pierwszy odnaleziony Pentagram pochodzi mniej więcej z 3500 roku przed naszą erą. Znajdował się on w Ur - ważnym ośrodku cywilizacji mezopotamskiej. 

Jedna z teorii mówi, że Pentagram to symbol pięciu kluczowych życiowych zasad. Są to:

 1. Sprawiedliwość
 2. Cnota
 3. Miłość
 4. Mądrość
 5. Prawda

Mimo to mało kto w dzisiejszych czasach kojarzy ten wielokąt z życiową harmonią i mądrością. Pentagram to niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpowszechnionych symboli satanistycznych.

 

Pentagramy w dawnych kulturach - Charakterystyczna pięcioramienna gwiazda w kole znana była od wieków w różnych cywilizacjach. Często uznawana była za symbol magiczny, który budził powszechny respekt, a nawet strach.

Niektórych może zdziwić fakt, że Pentagram przez mistyków pitagorejskich został nazwany symbolem zdrowia i życia. Z kolei Babilończycy wierzyli, że Pentagram posiada właściwości ochronne. Z tej przyczyny rysowali charakterystyczne wielokąty w ważnych dla nich miejscach.

Co ciekawe, nawet na wczesnych etapach chrześcijaństwa Pentagram miał zupełnie inne znaczenie niż obecnie. Do pewnego momentu ta charakterystyczna pięcioramienna gwiazda w kole symbolizowała pięć ran Jezusa Chrystusa. 

 

Musimy pamiętać, że znanych jest kilka typów pentagramów. To m.in. Pentagram Biały i Pentagramy Czarny. Czym się one od siebie różnią?

Co oznacza Odwrócony Pentagram, którego wierzchołki skierowane są w dół? To właśnie wspomniany już symbol satanistyczny. Nie powinniśmy myśli go z Pentagramem Białym, który takiej symboliki nie posiada. Odwrócone Pentagramy odzwierciedlają władzę żądz nad rozumem. Często wpisuje się w nie głowę kozła, a także dodatkowe symbole - np. odwrócone krzyże, czy liczbę 666. Oprócz tego Odwrócony Pentagram może:

 • być otoczony pojedynczym kołem;
 • być otoczony podwójnym kołem;
 • być otoczony wężem, który pożera własny ogon. 

Inne nazwy Odwróconego Pentagramu to m.in.:

 • Pentagram Czarny
 • Pentagram Baphometa 

W tym drugim przypadku nazwa odnosi się do synkretycznego bóstwa, któremu cześć mieli rzekomo oddawać templariusze.

 

ehgee.jpg.2ad64c8ad979a9898ab8aa996d6ee64f.jpg

 

Białe pentagramy - ochrona przed czarną magią - Zupełnie inną symbolikę posiadają Białe Pentagramy (inna nazwa, z którą możemy się spotkać, to Pentakle). Pojawiają się one różnych talizmanach i amuletach. Były także obecne w wielu wierzeniach pogańskich. Głównym zadaniem Białego Pentagramu jest ochrona jego właściciela przed urokami i czarną magią.


źródło: horoskopy.gazeta.pl/horoskop/

 

Wierzchołek na górze czy na dole: dlaczego to jest ważne?

Umiejscowienie czubka pentagramu na górze lub na dole ma wielkie znaczenie dla odczytania jego symboliki. Rysowany wierzchołkiem do góry zwany jest Pentagramem Białym – jest to odzwierciedlenie sacrum, siły boskiej. Wskazuje na wyższość umysłu człowieka nad wszelkimi innymi żywiołami i zmysłami. Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem ku dołowi zwany jest Pentagramem Odwróconym, Czarnym lub Pentagramem Baphometha. Ta wersja przedstawia profanum, wyższość żądz i emocji nad rozumem, dominację materii nad duchem. Powszechnie jest on uważany za znak satanistyczny.

Pentakl jako narzędzie w magii  - Pentakl to mocne i wielofunkcyjne narzędzie, które nieumiejętnie stosowane może zaszkodzić. Uważany jest za potężny amulet chroniący przed zgubnym wpływem magii oraz klątwami. Stosowany jako symbol żywiołu ziemi jest kotwicą, która pomaga być tu i teraz. Uziemia, działa jak piorunochron. Uruchomiony siłą woli odpycha agresorów i pomaga wyczuć niesprzyjające energie. Stanowi ochronę dla integralności ciała fizycznego i stwarza barierę energetyczną przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego.

W magii ceremonialnej wykonywane z różnych materiałów pentakle używane są w celu wywołania konkretnych mocy lub stworzenia tarczy ochronnej przed niepożądanymi energiami.

 

źródło: akademiaducha.pl/tag/bialy-pentagram/

 • Lubię! 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
 • Utwórz nowe...