Skocz do zawartości

As Trefl


Ismena

Polecane posty

AS TREFL

 

347jl2t.png

 

Niespodzianka Nagłe niespodziewane zdarzenie dobre lub złe (wszystko zależy od kart sąsiednich). Niestabilność, ktoś lubiący częste zmiany w życiu. Wiadomość.Otwarcie drogi do celu. Upór i realizm. Nowe pomysły.

Odwrócona: Bardzo złowrogi. Zapowiada ciężkie przeżycia, a nawet śmierć. Zły wyrok losu. Nieuleczalna choroba. Utrata zdrowia, pracy, stabilności, majątku. Niekorzystna odpowiedź w sprawie o która pytamy.

 

źródło: H. Żuk Karty Klasyczne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

As trefl - Problem

 

Karta najbardziej znacząca w całej talii. Posiada dwoisty charakter, przepowiada problem, z którym musi zmierzyć się pytający oraz wagę tego problemu. Sama z siebie nie jest ani zła, ani dobra, na pewno powoduje wtargnięcie do naszego życia niepokoju i zmian. Problemy są częścią życia i stanowią o przechodzeniu w kolejne etapy egzystencji. Często są to wydarzenia poza wszelkimi przewidywaniami. Porażki i dramaty są w naszym życiu równie cenne i twórcze, jak sukcesy. Człowiek ma prawo błądzić. As trefl to kłopotliwa niespodzianka, z którą trzeba się pogodzić lub spróbować walczyć. By zmierzyć się z problemem, trzeba wiedzieć na czym on polega. Spójrzmy na kartę leżącą po lewej stronie Asa trefl i teraz, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, odczytujemy znaczenie kart otaczających Asa. Te karty dokładnie nas poinformują, w czym leży problem. Nie chcę straszyć, najchętniej wyrzuciłabym trefle z talii, ale jak opowiedzieć prawdę o np. nękających kraj powodziach, o bolesnym bezrobociu, bez trefli?

 

źródło: "Rozmowy z losem" A. Szymaszkiewicz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Z tym Asem związane są różne znaczenia, od szczęśliwych po nieszczęśliwe - to zależy od przyjętego systemu. Tam gdzie trefle są kartami szczęścia, sukcesu, pieniędzy etc. etc. As trefl nie zwiastuje niczego złego. Ale w systemach w których trefle oznaczają problemy to jest jedna z bardziej niekorzystnych kart.

 

Przykładowo:

"bogactwo, wielkie powodzenie, spokój ducha"

"dostatek, szczęście i spokój ducha" "list"

"radość, pieniądze lub dobra nowina; odwr. radość nie potrwa długo"

To wykładnie starsze, francuskie, włoskie i cygańskie z tamtych stron (źródło: literatura tematu)

 

G. Tutak: przypadek, niespodzianka, cud, zapowiada powodzenie, dostatek, sukcesy w przedsięwzięciach odwr.: jest złą kartą, to nieprzyjemności, zmartwienia, kłopoty, poważne problemy, straty, nieszczęścia, poważne choroby, żałoba, śmierć.

W. Zajczenko: tryumf, laury, sukces w każdym przedsięwzięciu, także sukces finansowy. Neutralizuje złe wpływy pików i zmienia ich negatywne znaczenia (pozwala wyjść zwycięsko ze złej sytuacji, na którą wskazują piki i mówi, że złe rzeczy sygnalizowane przez piki będą krótko trwały) - tu cała talia jest omawiana.

Ale ten sam autor wskazuje na inne znaczenie Asa trefl przy wykładni 32 kartowej: to już nie jest wtedy dobra karta, zapowiada problemy we wszystkich sferach życia, których As trefl dotknie.

E. Pogońska: nagłe, niespodziewane zdarzenie, przypadek, nieobliczalność, beztroska, lekkomyślność,

odwr. : tragedia, zagrożenie życia, śmierć, koniec, ruina, kataklizm, przegrana, operacja, trauma, transformacja, konieczność przemian.

M.K. Olszewska: zmartwienia, kłopoty i problemy, których nie możemy pokonać. Jest najsilniejszym obliczem zła, niosącym smutek i łzy. Sytuacja, która dobiega końca i nie da się zmienić przeznaczenia. odwr. : zagrożenie podobne, ale o mniejszej sile rażenia, do pokonania. Zły los - ale można go odwrócić, coś lub ktoś da nam siłę do walki z niemocą.

oraz:

- nieszczęście, choroba nędza, śmierć (Juzma)

- zgryzoty, z innymi treflami: nieszczęście (Świtkowski)

- wielkie zmartwienie, odwr. : śmierć. (Lewicki)

- kłopoty, trudności materialne, nieprzyjemności w domu i w pracy, choroba, ciężkie przeżycia (Cyganka kielecka)

 

Jak widać jest tych znaczeń sporo i trzeba zdecydować się, którą opcję wybierzemy - tą z treflami pozytywnymi czy tą z negatywnymi i tego się już trzymać. Wybranie którejś z tych opcji jest ważną decyzją, ponieważ wraz z nią przyjmujemy cały dany system znaczeniowy - a znaczeń się nie miesza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj, gdy ta karta się pojawia traktuję ją jako informację o konieczności zmian. Sprawa, której dotyczy pytanie jest możliwa do realizacji, ale należy do niej podejść inaczej, przeanalizować inne możliwości. Pokazuje, że jest możliwe wyjście tylko trzeba umieć i chcieć to wyjście znaleźć. Nic nie jest przesądzone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zawsze jest on ostrzeżeniem i jednocześnie informacją o zmianie Jaka ona ostatecznie będzie to zależy od kart wokół Asa, tym niemniej zmiana wskazana tą kartą nie jest mile postrzegana, przynajmniej na początku.

Ta moja interpretacja wynika z przekazu rodzinnego - u nas trefle oznaczały to gorsze wydanie, tzn. nie są optymistycznymi kierami, opowiadają o tym co składa się na ludzką dolę i niedolę.

Nie drętwieję jak widzę Asa trefl ;) ale zwiastuje mi on mniej lub bardziej przykre niespodziewajki albo po prostu takież zakończenia sprawy o którą pytam. Wyjście przy nim jest, jednak niemal zawsze w taki czy inny sposób bolesne, bez względu na to, czego ta boleść dotyczy. Kiedyś np. zabolało mnie poprzez finanse, ale "się udało" mimo wszystko  ;(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...