Skocz do zawartości

Czym jest SEN?


mgielka

Polecane posty

Sen - stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie okołodobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości (z wyjątkiem świadomego snu) i bezruch. Sen charakteryzuje się ustępowaniem pod wpływem czynników zewnętrznych ....

 

Tyle wikipedia

 

teraz cos od siebie

Sen ma za zadanie wspomóc organizm w regeneracji. Kiedy śpimy - śnimy, chociaż nie każdy pamięta, ze to robi i wtedy mówi " nic mi sie nie śniło."

 

sen dzielimy na :

1. sny odzwierciedlające nasze codzienne lęki, obawy lub odczucia

2. sny podpowiadające, dające odpowiedzi na nurtujące nas pytania. - Tu nie pomogą senniki, gdyż każdy z nas inaczej odbierze np "zęby". Jeśli nurtuje nas jakieś pytanie i mamy sen (szczególnie jeśli sie powtarza) to warto go zanotować. chociażby główne jego symbole . Później sprawdzić jak rozwinie sie sytuacja i w ten sposób stworzyć swój własny sennik.

3. sny prorocze - sa to sny , które przedstawiają nam sytuacje, która sie niedługo zdarzy. Takie sny miewa każdy z nas , ale nie każdy je rozumie i traktuje jak zwykłe sny.

4, sny świadome. To sen w którym sami go kształtujemy tak jak chcemy bo wiemy, ze śnimy. Szczególnie przydatna umiejętność do zwalczania koszmarów i nie tylko.

 

to tyle w skrócie.

Może ktos cos doda od siebie

 

[ed: topic]

"Każde marzenie dane nam jest wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Według Jorge Luis Borges

„Sen jest najtajniejszą z naszych czynności. Poświęcamy mu jedną trzecią naszego życia i nie pojmujemy go."

 

Sny to tajemnicze i niezrozumiałe wytwory naszego umysłu. Niepokoją, a równocześnie, urzekają. Jedne przerażają, w drugich przeżywamy rozkosz. Wszystkie poruszają do głębi i pozostawiają po sobie niezatarte wrażenia. Dla ludzi umęczonych przez życie są ich odrębnym światem, azylem, potrafią spełniać najskrytsze marzenia. Wyrażają życie duchowe...

W marzeniach sennych odzwierciedla się nasz charakter, a zwłaszcza te jego aspekty, których normalnie nie potrafimy zaobserwować. Także charakter innych ludzi. Odkrywamy przez to ukryte siły tkwiące u podstaw różnych zachowań. Pewne starotybetańskie przysłowie mówi: "Chociaż masz oczy, by widzieć innych, potrzebujesz lustra, by zobaczyć siebie". Owym lustrem są nasze sny, bo widzimy w nich siebie jakby z zewnątrz. W czasie snu obserwujemy, by po przebudzeniu móc wyciągnąć wnioski. Lustro snów jest krzywym zwierciadłem, dlatego trzeba umieć posługiwać się tym darem. Kto pozna swoje sny, pozna siebie na nowo. Poszukiwanie samego siebie nigdy się nie kończy, podobnie jak nigdy nie osiąga pełni zdolność człowieka do kierowania sobą. Także w końcu życia jeszcze mniej się zna, niż przypuszcza;

Wobec tego sny są dla nas prawdomównym informatorem, a zarazem strażnikiem naszego dobra. Można je wykorzystać do diagnozy i terapii chorób. W swej większości odzwierciedlają, odbijają nasze teraźniejsze życie. Pisał o nich św. Augustyn, że choć „są wyrazem tego, co ukryte w człowieku, uczuć niskich, ale też wzniosłych i mistycznych", to niektóre z nich wskazują przyszłość.

Pozycja podczas snu, a osobowość. Stare przysłowie mówi: "Król śpi na plecach, mędrzec na boku, bogacz na brzuchu". I rzeczywiście. Na plecach sypiają ludzie przebojowi, o rozwiniętym poczuciu własnej wartości, czasem nawet aroganccy. Rozwarcie ud w tej pozycji świadczy o otwartości na doznania seksualne i w ogóle o śmiałości życiowej. Najczęściej jednak sypiamy na boku. W pozycji płodu kładą się osoby lękliwe, zamknięte w sobie i potrzebujące wsparcia. Ci, co na dodatek zakrywają głowę, wyrażają w ten sposób obawy o swoją przyszłość.

Najkorzystniejsza jest pozycja półpłodowa z wyprostowaną sylwetką i lekko zgiętymi kolanami. Tak kładą się ludzie zrównoważeni o dużych zdolnościach przystosowawczych. Na brzuchu przesypiają osoby mające skłonności do kontrolowania swego otoczenia, do czego są im potrzebne bliskie kontakty z innymi ludźmi. Uporządkowanie właśnie daje im poczucie bezpieczeństwa. Nogi Wystawione poza poziom łóżka świadczą o pragnieniu zmiany, skrzyżowane - o zahamowaniach w kontaktach z innymi ludźmi, zgięte w kolanach i wysunięte do przodu - o agresji. Ręce jakby obejmujące - charakterystyczne dla zakochanych, zaciśnięte w pięści obrazują agresywność i obronę, chwytające się części łóżka - szukanie oparcia u innych, ułożone przeciwstawnie jedna do drugiej sygnalizują wewnętrzne rozterki.

Pozycja przyjmowana przez parę zdradza charakter łączącego ich związku uczuciowego. Najpopularniejsze jest ułożenie o nazwie łyżeczki. Partnerzy leżą, każde na tym samym boku w pozycji półpłodowej ściśle jedno przy drugim, jak łyżeczka włożona w łyżeczkę, stąd nazwa. Głowy mają skierowane w tę samą stronę, ręce obejmują partnera i nie rzadko dotykają jego narządów płciowych. Jeżeli z tyłu leży mężczyzna, wskazuje to na jego dominację w związku, gdy zaś kobieta jej kierownictwo, opiekuńczość lub zaangażowanie.

Najbardziej intymną jest pozycja zwana uściski. Partnerzy leżą naprzeciw siebie każdy na innym boku, zwróceni twarzami do siebie i mając splecione nogi. Tak śpią ludzie złączeni głębokim uczuciem.

Wraz z upływem czasu trwania związku kochankowie oddalają się od siebie szukając w łóżku własnych rewirów. Nie świadczy to o końcu ich uczuć, a raczej o obniżeniu aktywności seksualnej, wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Nagła zmiana pozycji lub niespodziewane oddalenie wskazuje na emocjonalną zmianę! W czasie snu zatem komunikacja między partnerami przybiera formę rozmowy ciała.

• Ze względów zdrowotnych, spanie na plecach sprzyja ogólnemu odprężeniu i rozluźnieniu całego ciała, ale także chrapaniu. Spanie na lewym boku jest korzystne dla fizycznie ciężko pracujących, ułatwia trawienie, zaś na prawym - daje ulgę przy dolegliwościach wątroby. Sercowcy nie powinni spać na lewym boku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Sny – brama do samopoznania

 

Snami ludzie interesują się od zawsze. I tak jak dawniej były one przedmiotem dociekań mędrców i filozofów, tak i teraz badaniami nad nimi zajmują się różni naukowcy. Na przestrzeni wieków napisano wiele dzieł na ich temat; powstało również wiele senników, w których znaczenie symboliczne snów różni się znacząco. Jednak najlepszymi interpretatorami własnych snów jesteśmy my sami, gdyż obrazy senne są symbolami naszej duszy, naszego umysłu.

 

Nasze sny mają jedną wspólną właściwość – nie istnieją w nich prawa logiki, które rządzą naszym myśleniem na jawie. Czas i przestrzeń, które ograniczają nas w życiu codziennym, w snach nie mają żadnej władzy. Czasem śnimy o wydarzeniach i osobach, o których dawno nie myśleliśmy i pewnie na jawie nawet nie pamiętalibyśmy o nich, a w snach niespodziewanie pojawiają się jak coś realnego.

 

Sen, którego nie objaśniamy jest jak list, którego nie czytamy.

Talmud

 

Słownik Języka Polskiego definiuje sen, jako "stan fizjologiczny umożliwiający regenerację sił organizmu" oraz "to, co się komuś śni". Kiedy śnimy, jesteśmy bezradni, ale za to bardziej wolni niż na jawie. Wolni od konieczności działania… nie interesuje nas świat zewnętrzny – zajmujemy się obserwowaniem naszego świata wewnętrznego. Zdaniem Ericha Fromma "Sen odznacza się doświadczaniem samego siebie". Fromm uważał, że sny są zarówno znaczące jak i doniosłe, dlatego że zawierają przesłanie, które możemy zrozumieć tylko wtedy, gdy znamy klucz do jego tłumaczenia. Sądził, że nie śnimy o niczym, co nie jest ważne, co nie odzwierciedlałoby naszego życia wewnętrznego.

 

Zygmunt Freud uważał sen za „okno do podświadomości”. Upatrywał się w nim ujścia dla wszelkich nieświadomych treści naszej psychiki – pragnień, popędów, obaw. Był przekonany, że treść snów jest przekazywana za pomocą języka symboli i właśnie podczas śnienia dochodzi do ujawnienia się wewnętrznych konfliktów, kształtowanych przez doświadczenia wczesnego dzieciństwa. Stłumione wówczas wszelkie pragnienia są nieustannie odtwarzane w marzeniach sennych przez resztę życia. Dzielił sen na dwie warstwy – treść jawną i ukrytą. Jawna zawiera obrazy, jakie widzimy podczas snu, czasami nonsensowne i pozornie nie pasujące do siebie. Warstwa ukryta obejmuje wszelkie uczucia i pragnienia, które zostały wyparte ze względu na ich emocjonalny trud oraz niezgodność z powszechnie panującą moralnością. Freud wierzył, że sny mają zbawienną moc dzięki możliwości uwalniania się od wszelkich napięć. Sam poddawał je szczegółowej analizie podczas swojej pracy terapeutycznej.

Chociaż koncepcja nieświadomości (zakładająca, że zapomniane doświadczenia i uczucia żyją w naszych umysłach, pomimo że nie jesteśmy świadomi ich istnienia w naszym świadomym życiu) już od XVIII wieku była tematem dyskusji w Europie, dopiero Freud jako pierwszy opracował teorię opisującą rolę nieświadomości w życiu jednostki.

Według Freuda sny mają wiele poziomów. Poziom snu jawny lub inaczej manifestowany przedstawia to, co zostało zapamiętane. Na poziomie ukrytym przedmioty oraz działania pojawiające się we śnie symbolizują uczucia i myśli, które zostały zapomniane (lub „wyparte” jak określał to Freud), bardzo często ze względu na ich emocjonalnie przykre treści. Freud określił świadomą część umysłu mianem „ego”, a nieświadomą część umysłu nazwał „id”. Sny wyrażają wyparte myśli w id, podczas gdy spełniające funkcję kontrolną ego śpi. Jak pisał Freud: „Wszystkie sny są w pewnym sensie snami pomocniczymi: pomagają przedłużyć sen, nie prowadząc do przebudzenia. Sny są strażnikami snu, a nie jego naruszycielami”. Sny chronią osobę śniącą przed bolesnymi skutkami ponownego doświadczania tych emocji i myśli.

 

Zdaniem Junga na projekcję marzeń sennych wpływ mają pradawne kultury, przekazy dawnych religii oraz doświadczenia drzemiące w podświadomości – coś, co można nazwać nieświadomą pamięcią. Uważał on, że "sny są objawieniem nieświadomej mądrości transcendentalnej wobec jednostki". Freud i Jung wnieśli wielkie zasługi w badania nad marzeniami sennymi i stworzyli solidną podstawę do tłumaczenia snów. Badania te dowodzą, że podczas snu podświadomość wysyła sygnały, które właściwie rozszyfrowane mogą wyjaśnić, gdzie tkwi źródło problemu i w jaki sposób można go rozwiązać.

 

FAZY SNÓW

Na cztery fazy składają się dwa rodzaje snu. Pierwsze trzy z nich to sen wolnofalowy (NREM), a ostatnią jest faza REM (ang. „rapid eye movement” – szybkie ruchy gałek ocznych), nazywana też snem z marzeniami sennymi, charakteryzująca się szybkim poruszaniem się gałek ocznych pod powiekami.

Faza pierwsza: Zasypianie - Zasypianie jest dość szybką fazą, występującą przed zapadnięciem w sen. Oczy poruszają się pod powiekami, a aktywność mięśni spowalnia. Podczas tego etapu łatwo można się obudzić i, w przeciwieństwie do późniejszych faz, po takim przebudzeniu szybko wrócimy do pełnej sprawności.

Faza druga: Sen płytki - Sen płytki jest dłuższą fazą, podczas której ustaje ruch oczu, zwalnia serce i spada temperatura ciała. Jest to pierwsza faza snu właściwego, podczas której ciało przygotowuje się do przejścia w sen głęboki.

Faza trzecia: Sen głęboki - Trzecia faza, czyli sen głęboki, składa się z dwóch „minifaz”. Obie są znane pod naukową nazwą fazy delta, jednak druga z nich jest głębsza, a obudzenie się jest podczas niej najtrudniejsze. W śnie głębokim przepływ krwi jest skierowany od mózgu do mięśni, aby pomóc w regeneracji i odzyskiwaniu energii. Obudzenie się podczas tego etapu spowoduje, że prawdopodobnie będziemy przez jakiś czas zdezorientowani, ponieważ nasze fale mózgowe działają bardzo powoli.

Faza czwarta: REM - Ostatnim etapem jest faza REM, podczas której występuje najwyższa aktywność mózgu i największe prawdopodobieństwo marzeń sennych. Faza ta jest też czasem nazywana snem paradoksalnym, ponieważ, pomimo większej aktywności mózgu i innych układów ciała, mięśnie stają się bardziej rozluźnione i jest się zupełnie nieruchomym.

 

Cykle snu - Cztery fazy snu przebiegają w ciągłych cyklach przez całą noc, w związku z czym faza czwarta – REM – zostanie osiągnięta po około 90 minutach od zaśnięcia. Cały 90-minutowy cykl powtarza się od czterech do sześciu razy w ciągu nocy.

 

Z fizjologicznego punktu widzenia sen składa się z dwóch faz – REM oraz nREM. Faza nREM charakteryzuje się synchronizacją w zapisie EEG oraz głęboką utratą przytomności. Faza REM charakteryzuje się naprzemiennym zwiotczeniem mięśni i skurczami mięśni, wzrostami i spadkami ciśnienia krwi, zmianami częstości pracy serca, nieregularnym oddechem. To głównie tu dochodzi do tworzenia się marzeń sennych, które rozumiane są „jako szczególna aktywność psychiczna, która pojawia się w czasie snu w formie wyobrażeń wzrokowych i emocji, układających się w pewne sceny i przeżycia” (Prusiński, 2007). Częściej pamiętamy sny, jeśli zostaniemy wybudzeni w fazie REM niż w fazie nREM, co może tłumaczyć, dlaczego część z nas nie pamięta swoich snów po przebudzeniu. Badania pokazują, że przeważnie śnimy na temat tego, co zdarzyło się w ubiegłym tygodniu, a tematyka snów – choć niejednokrotnie wydaje się wyjątkowa – powtarza się u badanych osób. Według teorii neuropsychologicznych głównymi zadaniami marzeń sennych są: redukcja napięć psychicznych, rozwiązywanie wszelakich problemów, wzrost kreatywnego myślenia oraz pomoc w porządkowaniu nagromadzonych informacji.

 

źródło:

http://polki.pl/sennik-i-horoskop/sny,jakie-sa-teorie-psychologiczne-na-temat-snu,10319436,artykul.html

http://przebudzenie.net/63-sny-brama-do-samopoznania.html

http://www.idealnymaterac.pl/artykuly/id/217/Co-Mowia-Teorie-Psychologiczne-Na-Temat-Snu

http://myperfectfit.tempur.com/pl/2016/05/13/cztery-fazy-snu/

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
W dniu 2.03.2018 o 20:53, Ismena napisał:

Faza czwarta: REM - Ostatnim etapem jest faza REM, podczas której występuje najwyższa aktywność mózgu i największe prawdopodobieństwo marzeń sennych. Faza ta jest też czasem nazywana snem paradoksalnym, ponieważ, pomimo większej aktywności mózgu i innych układów ciała, mięśnie stają się bardziej rozluźnione i jest się zupełnie nieruchomym.

Dodam: mamy od 3 do 5 snów w nocy ale najczęściej ich nie pamiętamy.

Sen to zlepek różnych zapamiętanych obrazów i scen z życia, które zapisane są w podświadomości. Wstaje i często mówię: "ale miałem dziwny sen". On jest dziwny z naszej perspektywy natomiast w świecie snów jest to normalne

Czy każdy sen ma przesłanie czy zdarzają się także takie które nie mają znaczenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...