Skocz do zawartości

Czym jest chirologia?


Ismena
 Share

Polecane posty

Do jednej z wielu nauk o ludzkiej naturze możemy zaliczyć chirologię. To z jej pomocą można nie tylko ujawnić wady człowieka, ale również drogi ich eliminacji. Jest kluczem do poznania charakteru człowieka, ukrytych talentów i energii, które dzięki poznaniu samego siebie możemy wykorzystać w swoim życiu. Mało jest wśród nas takich, jeśli w ogóle są, którzy oglądając się za siebie, na swoją przeszłość nie uznają, że zaprzepaścili miesiące, lata, a niekiedy dużą część życia przez pomyłki rodziców, jak i swoje własne.

 

“Poznaj samego siebie” to dewiza przyświecająca tej pracy, gdyż poznając siebie możemy wreszcie zacząć świadomie kierować swoim życiem.

 

Czy dłoń może “mówić”? Na pewno tak, proszę przypomnieć sobie to powiedzenie: “Widać jak na dłoni”. Powiedzenie takie wzięło się z podświadomego przekonania, że na dłoni widać to, czego możemy dowiedzieć się o człowieku, o jego predyspozycjach, talentach i charakterze. Dłoń jest portretem psychologicznym postaci. Nieraz poznajemy kogoś kto usiłuje być miły, życzliwy, grzeczny, ale wystarczy spojrzeć na jego dłoń i budzi się w nas nieufność, ostrożność oraz swego rodzaju dystans. Sprawiły to jego dłonie, a właściwie kształt tego dłoni. Bywa też odwrotnie. Gdy spojrzymy na dłoń, która przykuwa naszą uwagę jako zjawisko wręcz estetyczne, gotowi jesteśmy twierdzić, że takie ręce może mieć człowiek dobry, szlachetny i uczciwy.

 

Sława francuskiej chirologii, madame Transaline powiedziała:

 

Chirologia jest najbardziej rozwiniętą nauką, która objaśnia cechy charakteru człowieka. Wiedza chirologiczna opiera się na odczytaniu wszystkich znaków znajdujących się na zewnątrz i wewnątrz dłoni. Byłoby wielkim błędem objaśniać znaczenie poszczególnych linii i wzgórz na dłoni, nie uwzględniając ich układu chirologicznego. Linie, wzgórza, znaki i figury oraz ich kształt i wyrazistość należy oceniać w relacji wzajemnej i tylko w takiej, gdyż tworzą one całość obrazu.

 

Dłoń człowieka ujawnia cechy osobowości, nawyki, predyspozycje i wreszcie jego los. Chirolog badający dłoń nigdy nie wróży, lecz robi to, co robi grafolog lub psychoanalityk.

 

Fakt, że każda dłoń jest inna i ma odmienne, niepowtarzalne cechy charakterystyczne jest podstawą do tworzenia takich dziedzin wiedzy jak daktyloskopia. W niektórych krajach, a także w niektórych stanach USA pobiera się odciski całej dłoni. Linie papilarne służą do identyfikacji człowieka, natomiast odciski całych dłoni, z liniami i znakami stanowią wizytówkę charakterologiczną.

 

Chirologię dzielimy na trzy główne działy:

chirografię – zajmującą się opisem linii i znaków, wyciąganiem wniosków na podstawie doświadczeń,

chirognomię – naukę o typach rąk, palców, wzgórz, wklęsłości na śródręczu,

chiromancję – naukę ustalania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości na podstawie linii dłoni, opierającą się na rezultatach, osiągnięciach chirografii i chirognomii w rozpoznaniu fizycznych i psychicznych cech każdego człowieka.

 

Chirologia to nauka dająca możliwość na podstawie kształtu ręki, dłoni, palców, wzgórz, linii dokładnie określić czas przeszły, teraźniejszy i przyszły los każdego człowieka, uwzględniając fakt, że każdy człowiek ma wolną wolę oraz zdolność do wyboru własnej drogi. Każdy bowiem posiada zarówno cechy pozytywne, jak i negatywne, które może kontrolować i rozwijać według własnego sumienia.

 

Poznając je najpierw u siebie, a następnie u innych, ma w ręku klucz do poznania tajemnic życia.

 

Pomocna dłoń - jak pomagać korzystając z chirologii?

 

Chirologia jako gałąź wiedzy psychotronicznej cieszy się w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem. Choć na jej temat istnieje jeszcze moim zbyt wiele mitów i złych opinii oraz plotek branych z “drugiej ręki". Chirologia kojarzy się wieki postronnym ludziom najczęściej z jarmarczną wróżbą, z Cyganką, która “prawdę Ci powie”. Te wieloletnie, stereotypowe osądy przyczyniły się w znacznym stopniu do złych ocen na temat chirologii. Jednakże z drugiej strony często mówimy “widać jak na dłoni” i to też jest prawdą.

 

Naprawdę na dłoni wiele widać, tylko niewielu umie to odczytać. W obecnym okresie ponownie wracamy na stare przetarte ścieżki, choć trochę zapomniane. Coraz więcej ludzi zwraca się ku niekonwencjonalnym sposobom na życie, takim jak wegetarianizm, akupunktura, homeopatia itp. Coraz częściej zwracamy się w kierunku poznawania nowych tajemnic kosmosu przez zdecydowany w dzisiejszych czasach rozwój astrologii, która doskonaląc się zdecydowanie mocno weszła do tradycyjnych gałęzi wiedzy, a przede wszystkim do psychologii i psychoanalizy. Moim zdaniem warto upowszechniać formy zdobywania wiedzy o człowieku, jego osobowości, życiu wewnętrznym oraz możliwościach realizowania się.

 

To prawda, że każdy rodzi się w określonym momencie, czyli z określonym kosmogramem, to znaczy z pewnym “plecakiem” określonych emocjonalno-umysłowo-fizycznych tendencji. Zasadniczą sprawą jest dziś dojść do złączenia świata przyrody, w tym człowieka w jedność z kosmosem.

 

Te aspekty dostrzegają niektórzy psychologowie humanistyczni, którzy pozbyli się przestarzałych uprzedzeń i materialistycznych myśli. Wiedzą oni, że różne rodzaje badań wymagają stosowania różnych podejść.

 

Słabość współczesnej nauki szukającej coraz większej głębi w detalach bierze się stąd, że odkrycia nie są porządkowane w całościowy obraz. O tym jaki wkład ma astrologia w psychologii możemy się dowiedzieć z książki S. Arroyo Astrologia i psychologia. W książce tej jest podany sposób stosowania astrologii w sztuce poradnictwa psychologicznego.

 

Zajmując się właśnie pomocą psychologiczną przed paroma laty zainteresowałem się chirologią. Postanowiłem wykorzystać jej możliwości w pracy z ludźmi. Bowiem posiada ona wiele zalet i daje duże możliwości poznawcze, zwłaszcza przy poznawaniu osobowości człowieka, jego emocji i sposobów reagowania. Chirologia ma również swoje zalety nawet w porównaniu z astrologią, które coraz częściej wykorzystuje się w psychoterapiach.

 

Pozostawmy na boku cały rys historyczny oraz początki chirologii i przejdźmy do współczesnych aspektów. Powszechnie wiadomo, że każdy człowiek posiana swój kod genetyczny, czyli klucz do każdego z nas. Klucz ten odpowiada naszemu biologicznemu dziedzictwu przekazanemu przez rodziców i rodziców. Ma on swoje odbicie w określonej topografii ręki, która kształtuje się w okresie życia płodowego. Już po upływie ośmiu tygodni embrion ma rozpoznawalne kształty ludzkie i na jego dłoniach zarysowuje się “linia życia” oraz “linia głowy”. Między siódmym a dziewiątym miesiącem na dłoniach płodu rysują się wyraźnie wszystkie linie i wzgórza, których zarys informuje o cechach wyróżniających go od innych ludzi. Na podstawie interpretacji tych linii można wnioskować czy dziecko będzie spokojne czy nerwowe, czy będzie miało skłonności do zaziębień czy nie. Można będzie wnioskować o tym jak dbać o jego zdrowie i w miarę upływu miesięcy i lat można obserwować rozwój linii i wzgórz czyli “mapy” dłoni wnioskując o prawidłowym rozwoju dziecka.

 

W życiu dorosłym dłoń również się zmienia tak jak zmieniają się warunki życia człowieka, jednakże pewne stałe predyspozycje zostają.

 

W tym artykule nie mam zamiaru wprowadzać czytelnika w tajniki chirologii, bowiem jest to niemożliwe, biorąc pod uwagę możliwości techniczne. Chcę tylko zwrócić uwagę Państwa na pewne podstawowe aspekty chirologii. Chcę Was zachęcić do prostych obserwacji i do wyciągania z nich wniosków. Zwrócić uwagę na to, że:

 

- każda dłoń jest inna i niepowtarzalna,

- jak duży i jakiego kształtu jest kciuk,

- jak przy położeniu dłoni ustawiają się palce.

 

Sądzę, że te trzy elementy dobrze zinterpretowane mogą dać czytelnikowi pewien impuls do głębszego zainteresowania się chirologia. Są więc zasadnicze typy dłoni, takie jak np. dłoń Wenus – miękka, delikatna, kremoworóżowa z delikatnymi dołeczkami zamiast kostek nadgarstka. Dłoń taka charakteryzuje kobietę ciepłą, delikatną, lekko zainteresowaną sobą i swoim pięknem. Jest i dłoń Marsa – lekko czerwonawa, kwadratowa, silna, która charakteryzuje silny męski charakter, wojowniczy, nieco agresywny, pobudliwy, zawsze aktywny.

 

Kształt kciuka informuje nas o sile woli człowieka. Duży kciuk – silna wola, jego odchylenie od pozostałych palców świadczy o możliwościach narzucania swojej woli otoczeniu. Na przykład skrzywienie palca wskazującego środkowego informuje o niepokojach nerwowych, które odbijają się na życiu psychicznym i na harmonii wewnętrznej.

 

Wszystkich, których zdołałem zainteresować kieruję do dostępnych obecnie książek. Tytuły tych książek podaję na końcu artykułu, bowiem jego rozmiary nie pozwalają na pełne omówienie możliwości interpretacji dłoni.

 

Wiem, że dobra interpretacja dłoni daje duże możliwości w działaniach pomocowych i doradztwie, a także w terapii i psychologii.

 

Chirologia posiada pewne zalety nawet w odniesieniu do astrologii, a mianowicie:

pozwala na szybką i dokładną ocenę osobowości człowieka oraz na aktualną ocenę stanu psychofizycznego pacjenta, daje możliwość wyciągania wniosków bez emocjonalnego zaangażowania pacjenta.

 

Zalety chirologii w działaniach pomocowych i doradztwie są moim zdaniem następujące:

- szybkie i w miarę dokładne określenie cech pacjenta oraz wskazanie potencjalnych możliwości w pozytywnym realizowaniu siebie,

- zastąpienie tradycyjnych metod polegających na udzielaniu odpowiedzi w ankietach i innych kwestionariuszach,

- pozwala na lepsze oceny niż ankieta, bowiem człowiek wypełniający ankietę może udzielić nieprawdziwych informacji będąc pod wpływem stresu.

 

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, chirologia może być dla terapeuty tym, czym dla lekarza badania specjalistyczne, takie jak prześwietlenie czy USG.

 

Jednakże pojawia się raz po raz pytanie: wierzyć czy nie wierzyć chirologii? To pytanie nie ma i nie może mieć jednoznacznej odpowiedzi.

 

Tak jak w rachunku prawdopodobieństwa można określić z jakim prawdopodobieństwem dane zjawisko zachodzi, tak w chirologii można określić tylko z pewnym prawdopodobieństwem osobowość człowieka. W odczycie dłoni tak jak w odczycie kosmogramu mówimy o intuicji, która oznacza tyle co dokładny “ogląd”. “Ogląd” taki powinien opierać się na posiadaniu odpowiedniej wiedzy i szerokim doświadczeniu. Intuicji nie zdobywa się z dnia na dzień, jednak ciągła praca i oglądanie wielu dłoni wprowadza do podświadomości informacje, które w pewnym momencie będą intuicyjnie wypowiadane z mniejszym użyciem logiki. Będzie tworzył się jakiś rezultat, który później potwierdza fakty, dowody lub inne przeżycia psychiczne.

 

źródło: chomikuj.pl/szmyrk/Magia*2c+ezoteryka+i+okolice/Chirologia,176685431.doc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

 Share

×
×
  • Utwórz nowe...