Skocz do zawartości

Przepis na szczęście


Mada
 Share

Polecane posty

Nie ma zbyt wiele czasu, by być szczęśliwym. Dni przemijają szybko. Życie jest krótkie. W księdze naszej przyszłości wpisujemy marzenia, a jakaś niewidzialna ręka nam je przekreśla. Nie mamy wtedy żadnego wyboru. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwi dziś, jak potrafimy być nimi jutro? Wykorzystaj ten dzień dzisiejszy. Obiema rękoma obejmij go. Przyjmij ochoczo, co niesie ze sobą: światło, powietrze i życie, jego uśmiech, płacz, i cały cud tego dnia.

Wyjdź mu naprzeciw.

Phil Bosmans

 

RECEPTA SZCZĘŚCIA

1. "Chcąc zmieniać innych, zacznijmy od siebie!"

 

2. Dość użalania się nad sobą. Biorę moje życie w swoje ręce!

 

3. Masz zalety i wady. Ustawicznie nad sobą pracuj - kształtuj się intelektualnie, duchowo i zawodowo.

 

4. Doceniaj siebie i znaj swoja wartość. Wyzbywaj się kompleksów. Pamiętaj: kochając samą siebie, zyskujesz odporność na nienawiść tego świata.

 

5. "Co zasiejesz, to później pozbierasz"- dbaj o wizerunek i reputację. Żyj w harmonii. Nie utrzymuj kontaktów z wampirami energetycznymi, ani z toksycznymi ludźmi, którzy postępują nieodpowiedzialnie.

 

6. Nie przenoś emocji z nieudanych związków na nowe. Nie zakładaj z góry - że 'znów się nie uda'. Pamiętaj - "Jak myślisz - tak masz!".

 

7. Szanuj siebie i przyjaciół. Szanuj również czas innych - nie odwiedzaj bliskich "znienacka", zawsze zapowiadaj się z wizytą. To świadczy o wspaniałej kulturze!

 

8. Pomagaj innym, ale nie daj się wykorzystywać. Zdrowy umiar!

 

9. Nie czyń drugiemu, co Tobie samemu niemiłe. Pamiętaj zatem o PRAWIE BUMERANGU. Każde zło wraca do nadawcy i z trzykroć większą siłą uderza w niego samego!

 

10. Nie pasożytuj na innych. Sam/a zarabiaj na siebie. Również nie wyłudzaj od nikogo pracy. Masz honor?

(Nie domagaj się, aby na przykład "powróżono Ci za darmo", skoro Ty sam/a nie chciałbyś pracować za darmo).

 

11. Czyniąc dobro innym, czynisz je sobie. Jeśli jednak ktoś Ciebie krzywdzi, oceń na chłodno sytuację ("czy to nie manipulacja?"), dla własnego dobra "spal mosty".

 

12. Wiara. Nadzieja. Miłość. Trzy siostry! Zachowaj lojalność wobec przyjaciół i partnera/partnerki. Bądź dobrym człowiekiem. Postępuj zgodnie z własnym sumieniem. Nie krzywdź ludzi ani zwierząt.

 

13. Zachowuj spokój. Jednocześnie staraj się być asertywny. Naucz się mówić "nie". Poświęć czas na rozwijanie pasji.

 

14. Tolerancja wobec innych (kultur, religii, koloru skóry).

 

15. Czerp z innych, lecz nigdy ich nie kopuj. Bądź sobą!

 

16. Ucz się na błędach i wyciągaj z każdej lekcji - wnioski.

 

17. Wybaczaj innym. Sam/a bowiem kiedyś możesz potrzebować przebaczenia. Wybaczanie oczyszcza.

 

18. Dobieraj sobie ludzi z dobrego i mądrego środowiska - "wysoka poprzeczka. Masz prawo do wstępnej selekcji. Jeśli ktoś Ci nie odpowiada, to nie masz obowiązku utrzymywać z nim/nią kontaktów. Jednak nawet, jeśli tej osoby nie lubisz, okaż jej przynajmniej szacunek.

 

19. Masz prawo TU I TERAZ do własnych marzeń i decyzji - gdzie chcesz mieszkać, pracować, jak ma wyglądać Twoje mieszkanie. Nikt nie ma prawa narzucać Ci swojej woli. Bądź samodzielny. Żyj tak, aby nikt nie miał podstaw uznać Cię za nieudacznika.

 

20. Każdy może podążać przez życie własną ścieżką, ale z różnych przyczyn najczęściej kroczymy tą wydeptaną przez innych. Choć przybliża nas do jakiegoś celu, rzadko sprawia, że mamy poczucie spełnienia. Warto poznać siebie, odnaleźć swoją drogę – aby być szczęśliwym człowiekiem

 

źródło parasfera.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 1 year later...

Szczęście jest tym, czego każdy z nas pragnie, a czego niekiedy nie doceniamy i trudno nam jest osiągnąć. Bywa, że po prostu nie rozumiemy tego, czym ono jest i nie wiemy, jak je zdobyć. Odkrywamy przed Wami 10 faktów o szczęściu, które pomogą bliżej poznać jego naturę.

 

Fakt 1 – z dala od „społecznościówek”

Ludzie, którzy spędzają dużo czasu na Facebooku i innych portalach społecznościowych, w ankietach wykazują znaczną tendencję do posiadania zaniżonej samooceny. Są również mniej szczęśliwi, niż ludzie, którzy stronią od social-mediów.

Psycholodzy sugerują, że chcąc nie chcąc porównujemy się z innymi osobami, które widzimy na tych portalach, a to nie jest dla nas korzystne.

 

Fakt 2 – luksus nie gwarantuje szczęścia

Gdy poproszono kilkudziesięciu najbogatszych Amerykanów, by ocenili poziom swojego zadowolenia z życia w skali od 1 do 7, średnia ich odpowiedzi wynosiła 5,8.

Taką samą średnią mieli ortodoksyjni Amisze, którzy znani są między innymi z tego, że żyją bez nowoczesnej technologii (telefonów, samochodów, komputerów, telewizji itd.). Wnioski? Szczęścia nie zyskujemy dzięki temu, co mamy w życiu i jakim luksusem się otaczamy, a raczej poprzez odpowiednie, pozytywne nastawienie do świata.

 

Fakt 3 – szczęście wzrasta z wiekiem

Statystyki pokazują jasno, że poziom naszego szczęścia wzrasta wraz z wiekiem. 50% mieszkańców USA w wieku powyżej 65 lat uważa siebie za bardzo szczęśliwych, a w wieku 18-24 lat jest to już tylko 31% osób. Z wiekiem uczymy się doceniać to, co mamy i nie przejmować drobnostkami.

 

Fakt 4 – szczęście to zdrowa dieta

To, czy jesteś osobą szczęśliwą, zależy w głównej mierze od tego, jaką postawę przyjmujesz wobec zdarzeń, na które natrafisz na swojej drodze życia.

Okazuje się jednak, że w pewnym stopniu na poziom naszego szczęścia wpływa też dieta. Produkty bogate w tryptofan, takie jak soja, słonecznik czy pestki dyni, mogą poprawiać nasz humor, gdyż z tego związku produkujemy serotoninę (neuroprzekaźnik, którego rolą jest między innymi poprawa naszego nastroju). Poziom serotoniny zwiększa również picie zielonej herbaty, czy stosowanie probiotyków (bo 95% tego związku produkują bakterie jelitowe).

 

Fakt 5 – euforyczna czekolada

Fenyloetyloamina zawarta w kakao to związek chemiczny, który produkujemy, gdy jesteśmy zakochani. Jej wysoki poziom notowano również u ludzi po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym. Prawdopodobnie odpowiada ona za tzw. euforię biegacza. Sporo naukowców jest zdania, że fenyloetyloamina nie może dostać się do mózgu z pokarmu, bo rozpada się pod wpływem enzymu MAO. Inni mówią, że jakaś część tego związku nie zostaje rozłożona i trafia do centrali naszego układu nerwowego.

I dlatego lubimy jeść czekoladę – bo mamy po niej namiastkę narkotycznego uniesienia.

 

Fakt 6 – ranking szczęścia

W rankingu najszczęśliwszych krajów świata 2019 r. brano pod uwagę sześć aspektów: PKB na głowę mieszkańca, długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wsparcie społeczne (zgodnie z odpowiedzią na pytanie, „Czy masz krewnych lub przyjaciół, na których pomoc możesz liczyć, gdybyś miał kłopoty?”), postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych, szczodrość (mierzoną odpowiedzią na pytanie: „Czy w ostatnim miesiącu przekazałeś jakieś pieniądze organizacji charytatywnej?”) i poziom postrzeganej korupcji.

Pierwsze miejsce zajęła Finlandia, uzyskała największą liczbę punktów: 7,769.

Kolejne miejsca zajęły Dania (7,6 pkt) i Norwegia (7,554 pkt).

A Polska? Nie jest najgorzej, bo z wynikiem 6,182 pkt zajęła 40. miejsce.

Ostatnie miejsce w zestawieniu 156 państw, odnośnie do których dysponowano danymi, zajął Sudan Południowy (2,853 pkt).

 

Fakt 7 – raduje się serce, raduje się dusza

Wyrażanie swojego szczęścia, jak zaobserwowali psycholodzy, powoduje swego rodzaju reakcję zwrotną i sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej szczęśliwi.

Prawdopodobnie, gdy mówisz coś na głos, mózg jeszcze bardziej „bierze to do siebie” i sprawia, że silniej to odczuwasz.

Wykazano na przykład, że osoby, które z samego rana mówiły sobie, że „dziś będzie piękny dzień” lub „ale dzisiaj jestem szczęśliwy!” (bez względu na to, czy to prawda) pod koniec dnia miały dużo lepszy nastrój, niż ci, którzy ot tak sobie wstawali.

Inne badania potwierdzają, że osoby, które dziękowały za posiłek, oceniły go później jako smaczniejszy.

A kolejne, że u ludzi, którzy zostali poddani stresującej sytuacji, ale wcześniej po prostu przeczytali kilka pozytywnych słów z kartki na głos, zaobserwowano mniejsze stężenie hormonów stresu, niż u badanych, którzy czytali słowa bez zabarwienia emocjonalnego.

 

Fakt 8 – wyzwól oksytocynę

Głaskanie kota lub psa (czy jakiegokolwiek innego zwierzęcia) wyzwala oksytocynę, która zwana jest hormonem miłości i przywiązania. Dlatego pary, które mają jakieś zwierzątko domowe, według statystyk rzadziej się rozstają. Po prostu ich poziom oksytocyny jest wyższy, niż u ludzi bez zwierzaka, a zatem są bardziej przywiązani do siebie. Inne aktywności, które zwiększają poziom tego hormonu to między innymi przytulanie, seks i pocałunki. Także masaż stóp powoduje, że osoba masowana produkuje więcej oksytocyny.

 

Fakt 9 – szczęścia nie kupisz w aptece

Globalny rynek antydepresantów jest warty aż… 17 miliardów dolarów. Psychiatrzy często przepisują silnie uzależniające benzodiazepiny swoim pacjentom, u których tylko podejrzewają depresję. Leki te działają na zasadzie znacznego podniesienia poziomu GABA (neuroprzekaźnik wyciszający i relaksujący). Niestety tabletkami ciała nie oszukasz.

Nie kupisz szczęścia w aptece. Po odstawieniu tych leków, stężenie GABA wraca do normy. Możesz jednak podjąć się aktywności, które naturalnie (a co ważniejsze – na stałe) zwiększą poziom tego neuroprzekaźnika – mowa o medytacji i ćwiczeniu jogi. Drugim bardzo ważnym związkiem chemicznym w leczeniu depresji jest serotonina.

Tak zwane SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) to obok benzodiazepin najczęściej przepisywane leki na depresję.

A poziom serotoniny możesz podnieść naturalnie (patrz fakt 4). Oprócz diety bardzo dobre są do tego celu ćwiczenia fizyczne, słuchanie muzyki, albo stosowanie wyciągu z dziurawca.

 

Fakt 10 – wyśpij się!

Statystyki pokazują jasno, że im bardziej jesteś niewyspany, tym większa szansa na to, że będziesz niezadowolony z dnia. Nie chodzi jednak o samą ilość snu, bo jak wiadomo, jedni z nas mogą się wyspać w 6 godzin, a innym potrzeba aż dziesięciu. Znaczenie ma regularność, a także jakość – zaleca się spać w przewietrzonym pokoju, a przed pójściem do łóżka nie narażać oczu na światło z ekranów urządzeń elektronicznych, gdyż zaburza to produkcję melatoniny – hormonu snu.

Do tego wyznacz sobie regularne godziny zasypiania i wstawania, aby mózg odpowiednio skalibrował długość poszczególnych faz snu (bo jak wiadomo, u ludzi, którzy śpią krócej, mózg automatycznie wydłuża czas fazy REM (najważniejszej), by wystarczyła im do wypoczynku mniejsza ilość godzin).

 

źródło: odkrywamyzakryte.com/10-faktow-o-szczesciu

  • Gratuluję! 1
  • Dziękuję! 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

 Share

×
×
  • Utwórz nowe...