Skocz do zawartości

Lughnasadh, Lùnastal, Lammas, pierwsze żniwa, Dzień chleba,


sol

Polecane posty

Lughnasadh, Lùnastal, Lammas, pierwsze żniwa, Dzień chleba, sabat większy

 

CZAS – 31 lipca na 1 sierpnia

 

Sabat Lammas – czas magii przynoszącej płodność, zdrowie i powodzenie dla wszystkich, których kochamy!! Doskonały czas na magię sprawiedliwości – to co zasiałeś to zbierzesz…

 

Wicccanie nazywają Lammas, czy też Lughnasadh, pierwszym z trzech świat żniw. Na półkuli północnej to czas pierwszych zbiorów ziarna które są symbolami tego święta. W tym dniu wiccanie dziękują ziemi za jej hojne dary. Ważnym elementem tego sabatu jest także składanie ofiary. Nie z żywych istot, lecz plonów oraz to, że wszystko ma swoją cenę. Coś musi umrzeć żeby coś innego mogło się narodzić. W tym wypadku zboża są „zabijane” byśmy my mogli żyć.

Uważa się, że słowo Lammas wywodzi się od wyrażenia „Loof Mass (Msza chleba). W tym czasie wypiekano chleb z pierwszych dojrzałych kłosów pszenicy. Pszenica jest uważana za symbol Boga, ziemia natomiast Boginię.

Lammas przez wielu wiccan uważana za dzień śmierci Boga (pszenicy). Czas gdy poświęca On swoje życie, by umożliwić nam istnienie i zstępuje do świata podziemnego z kąt się odrodzi w późniejszym okresie.

 

Inną nazwą tego sabatu jest Lughnasadh, co znaczy „zabawy Lught” lub „święto Lught”. Lught był celtyckim bogiem światła i Słońca. Jego atrybutem była magiczna włócznia. Zawody i zabawy, związane z jego postacią, stanowią element tego świeta.

 

Choć Lammas jest ogólnie wesołym świętem, to jednak towarzyszy mu świadomość śmierci i nadchodzącej ciemności. Zbierane przez nas plony mają swoją cenę. Śmierć ziaren oznacza dla nas życie. Podczas tego właśnie sabatu motyw transformacji jest najbardziej widoczny.

 

Sabatem po przeciwnej stronie koła roku jest Imbolc. W Imbolc wiccanie świętują potencjał światła i Boga. W Lammas natomiast cieszą się z tego czym ów potencjał nam ofiarował.

 

Nazwa święta Lughnasadh wywodzi się od iryjskiego boga światła - Lugha, któremu również oddawano w tym dniu cześć, na pamiątkę historii Tailtiu, jego przybranej matki która oddała życie za sprawę przygotowywania pól Irlandii pod uprawę. Nazwa Lammas oznacza zaś Święto Bochenków i wywodzi się z języków germańskich.

 

Obchody tego święta wiązały się najczęściej ze spotkaniami całej wspólnoty i wszystkich-krewnych-i-znajomych, jak też hucznymi jarmarkami, targami i zawodami sportowymi. Nadchodzące chrześcijaństwo podporządkowało sobie święto zaprowadzając w ich miejsce zwyczaj święcenia pól i przynoszenia do kościoła chleba upieczonego z pierwszych zebranych plonów. Pośród Irlandczyków do dziś przetrwały tradycje rodzinnych spotkań w tym okresie. Obecnie nosi nazwę Lunasa (irl. sierpień) i obchodzone jest w Irlandii w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia (irl. La Lunasa). Współcześni rekonstrukcjoniści starający się odtwarzać zwyczaje religii naturalnych świętują ten czas ofiarowując pierwsze zebrane owoce. Wiccanie pieką i konsumują zrobioną z chleba kukiełkę boga.

 

Innym ciekawym zwyczajem związanym ze świętem Lugha i Tailitiu były zawierane na rok i jeden dzień próbne małżeństwa.

Młode kobiety i młodzi mężczyźni ustawiali się naprzeciwko siebie po dwóch stronach palisady z wyciętymi małymi otworami w sam raz aby można było przecisnąć przez nie rękę. Po kolei, nie widząc się wzajemnie chłopcy i dziewczęta chwytali się za rękę - od tej chwili stawali się małżeństwem i mogli żyć razem przez następny rok po to, by sprawdzić trwałość związku. Jeżeli nic z tego nie wyszło, para wracała po roku w to samo miejsce i formalnie się rozstawała stając plecami do siebie i odchodząc w przeciwne strony.

 

 

TRADYCJE SŁOWIAŃSKIE

 

Oczywiście kościół święto oswoił (dyplomatyczniej: nadał mu symbolikę chrześcijańską) - co prawda, przesunęło się ono nieco w czasie i związane jest ze świętem Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia), ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że przed wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego przypadało ono niemal dokładnie 1 sierpnia, to wszystko staje się jasne:)

 

Matki Boskiej Zielnej

 

15 sierpnia, kojarzonym z zakończeniem, a przynajmniej półmetkiem zbiorów zbóż (końcem ich wegetacji). Jakby tego nie dosyć, gdy sięgnąć do wierzeń ludowych okaże się, że zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich, w ramach schrystianizowanych już przekonań, Matka Boska Wniebowzięta pozostaje patronką ziemi i roślinności, skąd polska, wiązana z tym świętem nazwa - Matki Boskiej Zielnej.

 

Dzisiejsze święto Matki Boskiej Zielnej jest niczym innym jak przedłużeniem kultu Matki - Ziemi. W Polsce i krajach europejskich Matka Boska jest uważana właśnie za patronkę Ziemi. W naszym kraju od V wieku 15 sierpnia tradycyjnie przynoszono do kościołów płody ziemi: zioła, kwiaty, owoce, warzywa. Wierzono, że poświęcone w tym dniu bukiety i wiązanki nabierają szczególnych mocy: płodności i leczenia. Ułożone pośród pola miały przynieść dobre plony w roku następnym, ustawione w domu wróżyły szczęście i spokój domostwa.

 

OŁTARZ NA LAMMAS

Ołtarz na Lammas można przystroić kłosami zbóż, polnymi kwiatami oraz chlebową figurka Boga.

Kadzidła: aloes, róża i drewno sandałowe. Pal je po południu i gdy zachodzi Słońce

 

TRADYCYJNE POTRAWY

- chleb (chlebowa figurka Boga)

- jeżyny

- jagody

- zboża

- jabłecznik

 

Świece: żółte, złote, pomarańczowe, zielone, brązowe. Możesz palić je cały dzień, aby w domu panowała dobra energia.

 

Kwiaty: słoneczniki, nagietki, żółte dalie, aksamitki. W sabat Lammas układa się kwiaty w ozdobny, magiczny wianek. W środku wianka połóż kawałek chleba. Po zakończeniu sabatowej kolacji pozostaw chleb i kwiaty na stole w prezencie dla astralnych opiekunów domu.

 

KOLOR SABATU

- żółty

- szkarłatny

- pomarańczowy

 

Święte kamienie Sabatu: awenturyn, cytryn, perydotyt, sardonyks. , tego dnia noś je na sobie, aby przyciągnąć szczęście i powodzenie.

 

Bóstwa Sabatu: Lugh (celtyckie bóstwo słońca czczone przez starożytnych druidów), John Barleycorn (uosobienie piwa słodowego; od niego pochodzi nazwa whisky), Demeter, Ceres, Matka Kukurydzy oraz inne boginie opiekujące się rolnictwem.

 

ZIOŁA SABATU

- aloes

- cyklamen

- żywica olibanum

- wrzos

- mirt;

- kwiaty akacji liście dębu,

- kozieradka, malwa,

- pszenica, słonecznik, i źdźbła zboża

 

RYTUAŁ SABATU LAMMAS

 

1.Rozstaw ołtarz i przedmioty rytualne.

 

2.Weź rytualną kąpiel i załóż szatę rytualną.

 

3.Uziem się.

 

4.Oczyść przestrzeń rytualną.

Za pomocą specjalnej miotełki oczyść przestrzeń ze wszystkich niechcianych energii (nie trzeba dotykać podłoża). Wizualizuj sobie, że wymiatasz nią wszystkie niechciane energie.

 

5.Otwórz magiczny krąg.

 

6.Za pomocą czubka athame wrzuć trzy miarki soli do miseczki z wodą i zamieszaj ją. Następnie weź miseczkę i zaczynając od północy, obejdź krąg, skraplając przy tym jego krawędzi.

 

7.Wróć do ołtarza i zapal kadzidełko w kadzielnicy bądź podgrzewacz pod kominkiem z wodą z dodatkiem olejku zapachowego.

 

8.Z athame i ze świeca w ręku przejdź na północ kręgu i stojąc tam przywołaj moce północy zakreślając pentagram mówiąc:

„Duchy północy, moce ziemi, przywołuje Was do mojego kręgu”.

Następnie powtórz czynność dla pozostałych stron świata mówiąc:

„Duchy wschodu, moce powietrza, przywołuje Was do mojego kręgu”.

„Duchy południa, moce ognia, przywołuje Was do mojego kręgu”.

„Duchy zachodu, moce wody, przywołuje Was do mojego kręgu”.

 

9.Zapal świecę dla Boga.

Stań z rękoma wzniesionymi w taki sposób by tworzyły Y, następnie przywołaj Boga mówiąc:

„Wielki Boże, Panie dojrzewających pól, Panie ziarna. Zapalam tą świecę dla Ciebie i proszę przybądź tej nocy do mojego świętego kręgu Lammas”

 

10.Zapal świecę dla Bogini. Stań z rękoma wzniesionymi w taki sposób by tworzyły Y, następnie przywołaj Boga mówiąc:

„Wielka Bogini, Matko Ziemi i roślinności, Pani mrocznego Księżyca. Zapalam tą świecę dla Ciebie i proszę przybądź tej nocy do mojego świętego kręgu Lammas.”

 

11.Usiądź przed ołtarzem, rozluźnij się, i pomedytuj przez chwile.

 

12.Kiedy skończysz, otwórz wino i nalej trochę do swojego kielicha. Umieść na ołtarzu talerz z ciastkami. Następnie pobłogosław ciastka i wino. Unieś nad nimi dłonie, następnie wizualizuj sobie, że pobierasz energię z ziemi i napełniasz nią ciastka i wino, mówiąc:

„Błogosławię te ciasta i to wino w imię Wielkiego Boga i Wielkiej Bogini.”

 

13.Unieś kielich z winem nad ołtarzem, by oddać cześć Bogu i Bogini. Przelej trochę wina ze swojego kielicha do naczynia do składania ofiary. Resztę wypij.

 

14.Oddaj cześć Bogu i Bogini. Weź talerz z ciastkami i umieść 1 z nich w naczyniu do składania ofiary, a 3 zjedz sam.

 

15.Stań z rękoma wzniesionymi w taki sposób by tworzyły Y i podziękuj Bogu i Bogini za uczestnictwo w rytuale mówiąc:

„Wielki Boże i Wielka Bogini, dziękuję za Waszą obecność tego rytuału i pobłogosławienie go. Bądźcie pozdrowieni i żegnajcie.”

 

16.Zgaś świecę dla Bogini i Boga.

 

17.Odpędź i pożegnaj strony świata zaczynając od północnej. Zakreśl za pomocą athame pentagram odpędzający mówiąc:

„Duchy północy, dziękuje za uczestnictwo w tym rytuale. Żegnajcie”

Następnie kierując się zgodnie z wskazówkami zegara odpędź i pożegnaj trzy pozostałe strony świata, mówiąc:

„Duchy wschodu, dziękuje za uczestnictwo w tym rytuale. Żegnajcie”

„Duchy południa, dziękuje za uczestnictwo w tym rytuale. Żegnajcie”

„Duchy zachodu, dziękuje za uczestnictwo w tym rytuale. Żegnajcie”

 

18.Rozwiąż magiczny krąg.

 

19.Uziem się, pozbywając się ze swojego ciała nadwyżki energii.

 

 

Co innego można dziś zrobić?

 

Jeśli macie problemy ze zdrowiem lub energią możecie 1 i 2 sierpnia poszukać dębu w parku czy lesie i usiąść pod nim, medytując. Potem można zabrać trochę liści i rozłożyć pod łóżkiem domowników na kilka dni aby wyrzucić złe emocje i energie z domu. Można zrobić z gałązek dębowych talizman przeciw złej energii i emocjom nieprzyjaznych ludzi. Dwie gałązki związujemy czerwoną nitką lub wstążką jak krzyż i przechowujemy w domu lub pracy jako ochronny talizman.

Oczywiście, biorąc pod uwagę obrzędową rolę wymiany darów, nie można spod dębu odejść, nie dając nic w zamian. Choć kilka kropli wody należy drzewu przynieść.

 

Możemy zebrać z pola osiem kłosów zboża, przewiązać czerwoną wstążeczką i ukryć gdzieś w zakamarku chałupy;) Dostatek przez kolejny rok gwarantowany.

 

Nagietki na sen

Nagietek to kwiat, którego energia idealnie pasuje do Lammas. Tego dnia ozdób nim dom, a potem wysusz jego płatki. Rozsyp ich trochę pod łóżkiem swoim i domowników, aby zapewnić wszystkim zdrowe sny bez koszmarów.

 

Ziarna szczęścia

Zrób tego dnia talizman, który przyciągnie dobrobyt na cały nadchodzący rok. Potrzebujesz garść ziaren słonecznika. Postaw je w miseczce na stole podczas lammasowej kolacji. Wieczorem włóż je do małego woreczka, zawiąż zieloną wstążką, przesuń trzy razy w lewo nad płomieniem żółtej świecy i powiedz: „Niech dobro, zdrowie i powodzenie zawsze przy mnie będą”. Zostaw woreczek na noc na stole lub parapecie okiennym, aby ziarna przeniknęły energią sabatu. Potem schowaj je w kuchni, aby przez resztę roku przyciągały do domu szczęście. Gdy będziesz potrzebować wsparcia lub pomocy, wyjmij z woreczka kilka ziaren i prawą ręką rzuć przed siebie, mówiąc: Lammasowe ziarno wyda dobre plony, przybywa do mnie to, czego potrzebuję najbardziej i niczego mi nie brakuje.

 

Tekst na podstawie blogu Marii Bucardi i Mii Krogulskiej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...