Skocz do zawartości

Czakra Splotu Słonecznego


Ismena

Polecane posty

CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO

splot.jpg?w=137&h=104

 

 

Sanskryt: Manipura (lśniący klejnot)

Kolor: żółty

Położenie: Splot słoneczny, 2 palce powyżej pępka

Urzeczywistnienie: Dostatek, szczęście, komfort, działanie, moc w działaniu, pracowitość, skuteczność, współdziałanie, optymizm, samoświadomość, akceptacja

Dodatkowe informacje: W tradycji hinduistycznej jest to czakram motywacji, energii i działania. Reprezentuje element ognia, dynamiczny, żywotny i przenikający. Ukazywana jest jako tygrys – destrukcyjny ale i przejawiający się z mocą, prawdziwością, głęboką łącznością z wewnętrzną siłą, płynąca z akceptacji i rozumienia swej prawdziwej natury.

Bóstwo które uosabia tę czakrę to niszczycielski aspekt Śiwy – Rudra.

Na poziomie tej czakry ujawnia się także moc współdziałania i lojalności wobec innych ludzi.

 

Blokady i dysharmonie:

1. niedbałość, nieskuteczność, brak chęci do pracy , izolowanie się, koncentracja na negatywach, narzekanie, niska samoocena

2. wybuchowość, tyranizowanie, postawa roszczeniowa, narzucanie się, domaganie uwagi, domaganie racji, konfliktowość

Efekty nieprawidłowego działania czakramu widoczne w ciele: choroby przewodu pokarmowego, kolki, żółtaczka, nadkwasota, kamienie w woreczku żółciowym, cukrzyca, niektóre choroby skóry

Rozwój: 8-12 lat

Zmysł: Wzrok

Żywioł: Ogień

Uzależnienia: Amfetamina, kokaina, kofeina

Metody uzdrowienia:

- kontakt z naturą w słoneczny, ciepły dzień

- kontemplacja koloru żółtego, żółtych kwiatów, zboża, piasku, ognia

- afirmowanie „Mogę realizować to czego pragnę”

- Osiąganie stanu głębokiej relaksacji, pokonanie stresu

 

Tematy do afirmacji i medytacji:

„Dostrzegam i akceptuję moją wewnętrzną siłę”

”Łatwo i bez wysiłku realizuję swoje cele”

”Pozwalam sobie na doznawanie radości – czuję się z tym bezpiecznie i w porządku”

 

Wyzwanie: Dojrzałość ego(zrównoważone działanie)

Kamień harmonizujący: Żółty topaz (tapas z sanskryckiego oznacza „ogień”) Cytryn, tygrysie oko, złoty kalcyt, złoto, żółta cyrkonia

Olejek: Cytrynowy, rumiankowy, bergamot

Demon: Wstyd

Dźwięk: RAM

Muzyczny ton: E

Urzeczywistnienie jogiczne: telekineza

Poziom społeczny: Podstawowa relacja z wewnętrznym Ja

Orientacja: Samookreślenie

Prawo: Aby działać i być indywidualnością

Identyfikacja: Poziom Ego

Planeta: Merkury, gwiazda: Słońce

Znaki zodiaku: Lew, Strzelec, Panna

 

Popularne skojarzenia:

Duży brzuch od zarania bywał symbolem dostatku i dobrobytu. Postawa ludzi pewnych siebie często naznaczona jest wypchnięciem brzucha do przodu, podkreśleniem swojej pozycji, swego miejsca.

Kolor złoty nieodmiennie kojarzy się także z pieniędzmi, a jego jadowity, złośliwy aspekt bywa kojarzony z „jadowitą zawiścią”. „Kogoś żółć zalała” – to przysłowie oddaje być może faktyczne obserwacje dokonane na przestrzeni wieków przez co bardziej wrażliwych ludzi, którym udawało się w aurach innych osobników dostrzec niezdrowe, kwaśno-żółte nacieki.

 

źródło: zenforest.wordpress.com

  • Lubię! 2
  • Dziękuję! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO

 

Czakra splotu jest odpowiedzialna za naszą emocjonalność. Kiedy działa prwidłowo jesteśmy zrównoważeni emocjonalnie, a w przypadku zaburzeń tej czakry emocje przejawiane są w wybuchowy sposób. Splot to także nasze centrum energii, słońce wewnątrz nas, które daje nam witalność i siłę.

 

umiejscowienie

położona na szerokość trzech palców powyżej pępka

nazwa sanskrycka manipura

zmysł wzrok

forma jogi karma joga

cechy emocje, bogactwo

barwa żółta

przyporządkowanie cielesne

dół pleców, jama brzuszna, system trawienny, żołądek, wątroba, śledziona, woreczek żółciowy, wegetatywny system nerwowy

gruczoły i narządy

śledziona, trzustka, wątroba, przepona, jelito grube, żołądek i w pewnym stopniu inne organy wewnętrzne

pozytywna siła siła przemieniająca, kształtująca, objaśniająca

mantra RAM

choroby

wysoki poziom cholesterolu we krwi, cukrzyca, wrzody, zapalenie wątroby i pęcherza żółciowego, gościec pierwotnie przewlekły, choroby organów układu trawiennego i inne choroby odpowiednich narządów oraz choroby nadnerczy, oczu, skurcze i tiki nerwowe, zawroty głowy i zaburzenia snu

kamienie szlachetne tygrysie oko, bursztyn, topaz szlachetny, cytryn

terapia zapachowa lawenda, rozmaryn, bergamotka

 

źródło: aquarius.4me.pl

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Położenie: Umiejscowiona tuż powyżej pępka

Odpowiada za: Rywalizacja, pracowitość, wola, akceptacja, poczucie szczęścia

Skutki blokad: Niedbalstwo, niechęć do konfrontacji, dyletantyzm, izolacja, agresja, forsowanie swojej woli na siłę, wybuchowość

Zmysł: Zmysł temperatury

Choroby: Problemy żołądkowe, zgaga, żółtaczka, cukrzyca, kamienie żółciowe

Medytacja i praca z czakrą: Przebywanie na słońcu, cieszenie się ciepłe, kontemplacja płomienia

Litoterapia: Cytryn, żółty bursztyn, topaz

  • Lubię! 1
  • Dziękuję! 1

czakry - ważna wiedza

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismena pinned this temat
  • 1 month later...

Czakra splotu słonecznego zawiaduje obszarem trawiennym. Ma też związek z relacją z otoczeniem, z miejscem, poczuciem bezpieczeństwa. Energetyzuje układ nerwowy. Decyduje o wytrzymałości.

Daje też komfort psychiczny, kiedy odpowiednio funkcjonuje.

Dolne czakry związane są bardziej  działaniem podświadomości, czyli procesami fizjologicznymi, dopiero od serca zaczynają się głębsze właściwości psychiczne, choć oczywiście jedne właściwości wpływają na inne.

  • Lubię! 3
  • Dziękuję! 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 26.11.2018 o 08:48, muninszaman napisał:

Czakra splotu słonecznego zawiaduje obszarem trawiennym. Ma też związek z relacją z otoczeniem, z miejscem, poczuciem bezpieczeństwa. Energetyzuje układ nerwowy. Decyduje o wytrzymałości.

Daje też komfort psychiczny, kiedy odpowiednio funkcjonuje.

Dolne czakry związane są bardziej  działaniem podświadomości, czyli procesami fizjologicznymi, dopiero od serca zaczynają się głębsze właściwości psychiczne, choć oczywiście jedne właściwości wpływają na inne.

Są jakieś specjalistyczne masaże na tą czakre?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 11.03.2019 o 17:04, Mistiko napisał:

Są jakieś specjalistyczne masaże na tą czakre?

Tak :)
Masaż ten nazywa się trenowaniem przepony. Więc naucz się oddychać głęboko. Robisz wdech, powoli, nieśpiesznie, powiedzmy 6s. PAUZA. 6s wydech. Przy wdechu spłaszczamy brzuch i ciągniemy przepone aż do jajec. To super masaż, a jaki energetyczny :)

 

Dnia 26.11.2018 o 08:48, muninszaman napisał:

Czakra splotu słonecznego (...) Energetyzuje układ nerwowy.

Tak dokładnie, to punkt pod lewym żebrem, ale od strony pleców energetyzuje ciało.

 

Dnia 29.06.2014 o 23:55, Mada napisał:

Czakra splotu jest odpowiedzialna za naszą emocjonalność. Kiedy działa prwidłowo jesteśmy zrównoważeni emocjonalnie, a w przypadku zaburzeń tej czakry emocje przejawiane są w wybuchowy sposób. Splot to także nasze centrum energii, słońce wewnątrz nas, które daje nam witalność i siłę.
 

Będąc dokładnym, to czakra sakralna (2) odpowiada za naszą emocjonalność, ale kiedy mamy świadomość na poziomie splotu słonecznego, to zarządzamy poprzez niego, czakrą drugą, ponieważ jest ona podżędna (w takim systemie funkcjonowania, który opisujesz).

 

W przypadku zaburzeń tej czakry emocje przejawiana są w wybuchowy sposób, gdy mamy zamknięte serce, bądź nie ogarniamy 6tej czakry ponieważ nasza świadomość wtedy spada do poziomu czakry sakralnej i jest EMOCJONALNA, a zatem znajduje ujście poprzez 1szą czakre.

 

Splot to transformator energii. Jeśli dobrze rozwinięte wszystkie czakry, to 1, 2, 3 jesteśmy w stanie przerzucać do 5, 6, 7, ALE(!) centrum tej energii jest ZIEMIA. Bo to stąd czerpią energię te pierwsze 3 czakry.

 

Wiem, wiem, czepiam się, ale wcale nie. Staram się opisywać, bo to naprowadza świadomość czytającego, a nic nie jest ważniejsze. Podawanie samych suchych faktów, niczego nie uczy.

 

Jak się za to zabrać? Czy powinienem się tego uczyć, żeby potem chwalić się swoją niską jeszcze wiedzą, by nawiązać relację z ludźmi? Czy może napiszę posta dla podniety (2ga czakra)? A moze to tutaj sobie odbije moje niespełnienie życiowe (3cia czakra)? A może potrzebuje to napisać, ponieważ komuś MOŻE to coś uświadomić (4ta czakra)? A może w ten sposób dzisiaj wyrażę siebie (5ta czakra)? Albo też chciałbym przedstawić ułamek swego światopoglądu, po obserwacji światopoglądu innych (6ta czakra)? Albo może nic nie zrobie, przecież wszystko jest takie idealnie niedoskonałe i fantastyczne i będę tylko oddychał czująć błogość (7dma czkara)?

 

Kochani, czujnym trzeba być cały czas, 24h na dobe, a nie po wróceniu z pracy i przebraniu się w strój superbohatera :D

Praktyka, praktyka, praktyka...

Posegregujecie właściwie, to już wiecie jaka czakra i co należy zrobić. Potem to już myśleć nie trzeba. Cyk! i jest. Cyk! i porzucamy stare i jesteśmy nowe. Cyk! Cyk! Cyk! I zbiegi okoliczności rozpieprzają jakikolwiek system logiczny. PAM! Oszalałem, zaskoczyłem sam siebie - to jest życie! A nie jakieś koczowanie przed monitorem i śledzenie w oczekiwaniu na zbawienie :D

 

Poooozdro mordeczki!

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2019 o 23:14, piotrchyz napisał:

Tak :)
Masaż ten nazywa się trenowaniem przepony. Więc naucz się oddychać głęboko. Robisz wdech, powoli, nieśpiesznie, powiedzmy 6s. PAUZA. 6s wydech. Przy wdechu spłaszczamy brzuch i ciągniemy przepone aż do jajec. To super masaż, a jaki energetyczny :)

 

Tak dokładnie, to punkt pod lewym żebrem, ale od strony pleców energetyzuje ciało.

 

Będąc dokładnym, to czakra sakralna (2) odpowiada za naszą emocjonalność, ale kiedy mamy świadomość na poziomie splotu słonecznego, to zarządzamy poprzez niego, czakrą drugą, ponieważ jest ona podżędna (w takim systemie funkcjonowania, który opisujesz).

 

W przypadku zaburzeń tej czakry emocje przejawiana są w wybuchowy sposób, gdy mamy zamknięte serce, bądź nie ogarniamy 6tej czakry ponieważ nasza świadomość wtedy spada do poziomu czakry sakralnej i jest EMOCJONALNA, a zatem znajduje ujście poprzez 1szą czakre.

 

Splot to transformator energii. Jeśli dobrze rozwinięte wszystkie czakry, to 1, 2, 3 jesteśmy w stanie przerzucać do 5, 6, 7, ALE(!) centrum tej energii jest ZIEMIA. Bo to stąd czerpią energię te pierwsze 3 czakry.

 

Wiem, wiem, czepiam się, ale wcale nie. Staram się opisywać, bo to naprowadza świadomość czytającego, a nic nie jest ważniejsze. Podawanie samych suchych faktów, niczego nie uczy.

 

Jak się za to zabrać? Czy powinienem się tego uczyć, żeby potem chwalić się swoją niską jeszcze wiedzą, by nawiązać relację z ludźmi? Czy może napiszę posta dla podniety (2ga czakra)? A moze to tutaj sobie odbije moje niespełnienie życiowe (3cia czakra)? A może potrzebuje to napisać, ponieważ komuś MOŻE to coś uświadomić (4ta czakra)? A może w ten sposób dzisiaj wyrażę siebie (5ta czakra)? Albo też chciałbym przedstawić ułamek swego światopoglądu, po obserwacji światopoglądu innych (6ta czakra)? Albo może nic nie zrobie, przecież wszystko jest takie idealnie niedoskonałe i fantastyczne i będę tylko oddychał czująć błogość (7dma czkara)?

 

Kochani, czujnym trzeba być cały czas, 24h na dobe, a nie po wróceniu z pracy i przebraniu się w strój superbohatera :D

Praktyka, praktyka, praktyka...

Posegregujecie właściwie, to już wiecie jaka czakra i co należy zrobić. Potem to już myśleć nie trzeba. Cyk! i jest. Cyk! i porzucamy stare i jesteśmy nowe. Cyk! Cyk! Cyk! I zbiegi okoliczności rozpieprzają jakikolwiek system logiczny. PAM! Oszalałem, zaskoczyłem sam siebie - to jest życie! A nie jakieś koczowanie przed monitorem i śledzenie w oczekiwaniu na zbawienie :D

 

Poooozdro mordeczki!

Piotr

Cynizm radziłbym odłożyć na bok, kolego. Dobrze Ci radzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2019 o 23:14, piotrchyz napisał:

Tak :)
Masaż ten nazywa się trenowaniem przepony. Więc naucz się oddychać głęboko. Robisz wdech, powoli, nieśpiesznie, powiedzmy 6s. PAUZA. 6s wydech. Przy wdechu spłaszczamy brzuch i ciągniemy przepone aż do jajec. To super masaż, a jaki energetyczny :)

 

 

 

A jak nie mam "jajec"? 

A ty znasz inny rodzaj przekazywania informacji? Twoje czakry coś szwankują chyba, tak strasznie się emocjonujesz :)

  • Gratuluję! 1
  • Haha 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Koniczyna napisał:

@Syrena jestes bardzo uczynna pomoz koledze z czakrami.Oferowalas mi pomoc z Syrenaturem.Piotrowi tez sie przyda Twoje wyswiecenie<kawka>

 

No jak chęci będą to i Syrenturat się znajdzie

  • Haha 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Syrena napisał:

 

A jak nie mam "jajec"? 

A ty znasz inny rodzaj przekazywania informacji? Twoje czakry coś szwankują chyba, tak strasznie się emocjonujesz :)

Hehe, no tak, masz rację.

 

Może inaczej. Gdy oddychasz, to oddychanie ma tak jakby 3 fazy: 

1. Wciągasz powietrze nosem i lekko cofa Ci się szyja. Można to porównać do napinania łuku; otwieramy kanał energetycznych :)

2. Wypięcie brzucha + rozluźnięcie mięśni kegla w celu obciągnięcia przepony

3. Spłaszczenie brzucha i napięcię mieśnia kegla (dno miednicy, 1sza czakra) i jeszcze większę obciągnięcie przepony, wtedy jakby następuje "dodatkowy wdech"

 

I potem na odwrót wydech. Jakoś tak. Poćwicz, bo to może być różnie u Ciebie, ale  skup się na tych trzech rejonach. Przy otwarciu klatki cofa się głowa do tyłu (długa szyja). Praca brzucha. Praca mięśni dna miednicy.

 

Co do mojej drugiej czakry. Mam taki nawyk głęboko zakorzeniony/instynkt, że jak coś piszę, czyli tworzę, to bardzo dużo energii skupiam w drugiej czakrze (kreuję). Jak byłem młody (15 lat) to pisałem bardzo dużo fantastykę (zamiast czytać). To trwało ponad 3 lata i wtedy tak się właśnie nauczyłem. Ma to swoje plusy, ale i minusy. Co zabawne, nawet gdy moderuje posta, to nie widze w nim nic złego. Normalnie jestem jednak baardzo spokojny. Ostoja. Serio :)

 

Takżę dzięki za uwagę. Popracuje nad tym. Praktyka, praktyka, praktyka :D

  • Haha 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do rozmowy

Możesz zacząć pisać teraz i zarejestrować się później. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...